Przejdź do zawartości

Andrzej Gramsz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Gramsz
Data i miejsce urodzenia

2 kwietnia 1947
Pabianice

Data i miejsce śmierci

12 listopada 2011
Łódź

Miejsce spoczynku

Cmentarz komunalny w Pabianicach

Zawód, zajęcie

dziennikarz, pisarz, wydawca, ekonomista

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Andrzej Gramsz (ur. 2 kwietnia 1947 w Pabianicach, zm. 12 listopada 2011 w Łodzi) – ekonomista, wydawca, autor przewodników, dziennikarz, działacz społeczny.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Pracował zawodowo kolejno w: Spółdzielnia Krawiecka im. Janka Krasickiego w Pabianicach – pracow­nik biurowy, Łódzkie Wydawnictwo Prasowe RSW „Prasa-Książka-Ruch” – pracownik działu wydawniczego w latach 1969–1974, Wydział Propagandy i Kultury KW PZPR w Łodzi – instruktor w latach 1974–1984, Pracownie Sztuk Plastycznych w Łodzi – dyrektor 1985-1990, Wydawnictwo „Grako” Spółka z o.o. w Łodzi – prezes zarządu od 1990 roku.

Kierując Pracowniami Sztuk Plastycznych w Ło­dzi przyczynił się do realizacji wielu własnych pomysłów, spośród których najbardziej cenił sobie: rzeźbę-pomnik Macierzyństwo przed Szpi­talem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz rzeźbę w holu tegoż szpitala dłuta Kazimierza Karpińskiego, pomnik Szarych Szeregów i AK w Pabianicach tegoż rzeźbiarza oraz pomnik króla Władysława Jagiełły w Sieradzu autorstwa Krysty­ny Solskiej.

Był założycielem i wydawcą pierwszego w województwie łódzkim prywatnego tygo­dnika „Gazeta Pabianicka”, który ukazywał się w latach 1990–1996 i do którego pisał teksty.

Był wydawcą oraz auto­rem i współautorem ponad 50 pu­blikacji książkowych związanych tematycznie z kulturą i problematyką „małych ojczyzn”. Do najcenniejszych zalicza pamiętniki Felik­sa Parnella Moje życie w sztuce tańca, mono­grafię Zelów, wspólnota nacji, wyznań, kultur, nagrodzoną Złotym Ekslibrisem Wojewódz­kiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w Łodzi oraz albumowe wy­danie Ulica Zamkowa w Pabianicach 1824- 2004. Był również wydawcą serii publikacji opatrzonej wspólnym tytułem Trzy kolory, z których pierwsza – Łask trzy kolory została wydana się w 2009 r.

Inicjator i edytor wielu reprintów historycznych publikacji z regionu łódzkiego, za najlepszy uważał Opis miasta Łodzi… Oskara Flatta z 1853 r.

Działacz społeczny.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i wieloma odznakami i wyróżnieniami.

Pochowany na cmentarzu komunalnym w Pabianicach.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Ryszard Poradowski Andrzej Gramsz w: Leksykon dziennikarzy Ziemi Łódzkiej 1945-2005, pr. zb. red. nacz. Ryszard Poradowski, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Łódzki, Łódź 2013, s. 59-60, ISBN 978-83-62361-26-7.