Andy Taylor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andy Taylor
Ilustracja
Andy Taylor, 1985
Data i miejsce urodzenia

16 lutego 1961
Tynemouth

Instrumenty

gitara

Gatunki

pop

Zawód

muzyk

Strona internetowa

Andy Taylor (ur. 16 lutego 1961 w Tynemouth) – brytyjski gitarzysta muzyki pop.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Grać na gitarze rozpoczął w wieku 11 lat, gdy miał 16 grał już z lokalnymi zespołami. Wcześnie porzucił szkołę i z wieloma grupami grał w Anglii i w Europie w klubach oraz bazach wojskowych.

W 1980 r. przystąpił do zespołu muzycznego Duran Duran jako najbardziej doświadczony muzyk[1]. Jednak nie był zadowolony z przewagi syntezatorów, gdy sam preferował ostrzejszą muzykę. W trakcie przerwy w działalności Duran Duran wziął udział razem z basistą Johnem Taylorem w projekcie the Power Station. 1985 r. zakończył udziałem w Live Aid. Z zespołem Duran Duran ostatecznie rozstał się w trakcie sesji nagraniowej płyty Notorious.

W późniejszym okresie nagrał solowe płyty Thunder (1987) oraz Dangerous (1990).

Współpracował z wieloma muzykami, m.in. z gitarzystą nieistniejącego już zespołu punkrockowego Sex Pistols Steve’em Jonesem, Belindą Carlisle, Robertem Palmerem oraz był producentem dla Roda Stewarta.

W 1997 r. ponownie wziął udział w projekcie the Power Station.

W 2001 r. przystąpił ponownie do zespołu Duran Duran, z którego odszedł jesienią 2006 r. w czasie trasy koncertowej po USA. Podobno był niezadowolony z perspektywy współpracy z Timbalandem, wolał bowiem, aby zespół powrócił do brzmienia w stylu new romantic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Duran Duran | Biography, Albums, Streaming Links | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2017-11-21] (ang.).