John Taylor (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Taylor
Ilustracja
Podczas koncertu Duran Duran w 2015
Imię i nazwisko

Nigel John Taylor

Data i miejsce urodzenia

20 czerwca 1960
Birmingham

Instrumenty

gitara basowa

Gatunki

pop

Zawód

muzyk

Zespoły
Duran Duran, Power Station

Nigel John Taylor (ur. 20 czerwca 1960 w Birmingham) – brytyjski gitarzysta basowy, współzałożyciel grupy Duran Duran[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W młodości był nieśmiały, lubił oglądać filmy z Jamesem Bondem i grać żołnierzykami w wojnę. Jako kilkunastolatek odkrył muzykę, kolekcjonował płyty i uczył się grać na gitarze. Jego pierwszy zespół nazywał się Shock Treatment.

W 1978 razem ze szkolnym kolegą Nickiem Rhodesem założyli Duran Duran. John przeszedł metamorfozę, zmienił okulary na szkła kontaktowe, zaczął ubierać się w modnym romantycznym stylu.

Na początku grał na gitarze, ale w zespole przeszedł na gitarę basową, później odkrywając styl funky w muzyce Chic. Największy wpływ wywarli na niego Joe Strummer z The Clash, Paul McCartney, James Jamerson, Roxy Music i John Porter. W miarę jak Duran Duran zwiększali zainteresowanie swoją muzyką, John jeszcze szybciej osiągał wzrost indywidualnej popularności. Jego zdjęcia pojawiały się w młodzieżowych magazynach.

W 1985 razem z Andy Taylorem, Robertem Palmerem i perkusistą Chic Tony Tompsonem utworzył Power Station.

Po przerwie razem z Duran Duran wznowił działalność; przez kolejne lata, raz z mniejszym, raz z większym zainteresowaniem nagrywali kolejne płyty, aż do 1997, kiedy postanowił odejść z zespołu i prowadzić dalej solową karierę.

W 2001 przystąpił do ponownie grającego razem Duran Duran.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Duran Duran | Biography, Albums, Streaming Links | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).