Przejdź do zawartości

Anna Styszyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anna Styszyńska
Data i miejsce urodzenia

15 kwietnia 1954
Jarocin

Doktor habilitowany nauk o Ziemi
Specjalność: hydroklimatologia
Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Akademia Morska w Gdyni

Okres zatrudn.

1977–2015

Uczelnia

Politechnika Gdańska

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej
Odznaka honorowa „Zasłużony Pracownik Morza”

Anna Styszyńska (ur. 15 kwietnia 1954 w Jarocinie) – polska geograf, doktor habilitowany nauk o Ziemi, profesor nadzwyczajny Akademii Morskiej w Gdyni i Politechniki Gdańskiej[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Do 1977 studiowała geografię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1977 została zatrudniona na Wydziale Nawigacyjnym Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Początkowo pracowała jako pracownik naukowo-techniczny, w 1980 została starszym asystentem, a później adiunktem. Od 2007 jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Morskiej w Gdyni. W tym samym roku została kierownikiem Katedry Meteorologii i Oceanografii Nautycznej oraz członkiem Rady Wydziału. W 2008 weszła w skład Senatu Akademii Morskiej w Gdyni. W latach 80. i 90. XX wieku prowadziła też zajęcia na Wydziale Administracyjnym Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni[2].

W 2006 habilitowała się na podstawie pracy Przyczyny i mechanizmy współczesnego (1982-2002) ocieplenia atlantyckiej Arktyki, złożonej na Uniwersytecie w Poznaniu[3].

Jako pracownik szkoły odbywała rejsy na statkach szkolnych, jako oficer praktyk (nadzorując praktyki morskie studentów) albo oficer meteorologiczny. Na statkach spędziła ponad trzy lata, pracując w tropikach, na Morzu Śródziemnym oraz w rejonach antarktycznych i arktycznych (Morze Barentsa, Cieśnina Beringa, Spitsbergen)[2].

Na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni opracowała wymogi egzaminacyjne dla oficerów pokładowych z zakresu meteorologii i oceanografii. Jest członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej przy Urzędzie Morskim w Gdyni[2].

Zainteresowania naukowe Anny Styszyńskiej to problematyka warunków hydroklimatycznych w strefach polarnych oraz ich wpływ na żeglugę. Prowadzi też badania nad wpływem oscylacji północnoatlantyckiej na klimat i pogodę Morza Bałtyckiego oraz Polski. Wraz z Andrzejem Marszem wprowadzała tę problematykę do polskich badań naukowych. Opracowała też oryginalną metodę szacowania dopływu energii promienistej Słońca na dowolnie umieszczoną płaszczyznę na Ziemi.

Autorka trzech publikacji książkowych oraz współautorka kolejnych trzech. Współredagowała cztery monografie i dwa tomy recenzowanych materiałów pokonferencyjnych. Pełna lista publikacji liczy ponad 100 pozycji. Jest członkiem towarzystw naukowych polskich i europejskich[2].

Odznaczenia (wybrane)

[edytuj | edytuj kod]

Publikacje indywidualne

[edytuj | edytuj kod]
  • Pole średnich temperatur powietrza nad wodami mórz wokółantarktycznych i główne prawidłowości jego kształtowania się (wraz z atlasem) (1985)[2].
  • Dopływ promieniowania całkowitego Słońca do powierzchni o dowolnym nachyleniu i ekspozycji (1995)[2].
  • Przyczyny i mechanizmy współczesnego (1982-2002) ocieplenia Atlantyckiej Arktyki (2005)[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Wizytówka [online], pg.edu.pl [dostęp 2017-03-12].
  2. a b c d e f g h i j Styszyńska Anna, [w:] Małgorzata Sokołowska (red.), Profesorowie Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni, Gdynia: Oficyna Verbi Causa, 2016, ISBN 978-83-60494-61-5.
  3. Dr hab. Anna Styszyńska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2017-03-11].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]