Anousheh Ansari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anousheh Ansari

Anousheh Ansari (wym. Anusza Ansari), (perski: انوشه انصاری, ur. 12 września 1966) – amerykańska businesswoman, współtworzyła i zarządzała (CEO) firmą Telecom Technologies, Inc. (TTI). Pierwsza Iranka i pierwsza kobieta turystka, która poleciała w kosmos (18 września 2006 na pokładzie Sojuza TMA-9). W maju 2004 roku dokonała dotacji do nagrody X Prize w wysokości 10 mln dolarów, przeznaczonej dla zespołu, który korzystając jedynie z funduszy prywatnych skonstruuje statek kosmiczny, który wzniesie się ponad atmosferę ziemską i powtórzy ten wyczyn w ciągu kolejnych dwóch tygodni. W wyniku tej dotacji nagroda została oficjalnie przemianowana na Ansari X Prize.

Urodziła się 12 września 1966 roku w Meszhed (Iran). Jej panieńskie nazwisko to Rassiyan. Była świadkiem rewolucji irańskiej w 1979 roku. W 1984 r. wyemigrowała do USA. Studiowała na George Mason University, gdzie w 1988 r. otrzymała tytuł bachelor of science (licencjat) na kierunku electrical engineering i computer science. Tytuł magistra (master degree of electrical engineering) otrzymała na George Washington University. Podczas studiów na George Washington University pracowała w koncernie telekomunikacyjnym MCI, gdzie poznała Hamida Ansariego, którego poślubiła w 1991 roku. Dwa lata później przekonała swojego męża, aby zrezygnowali z dotychczasowej pracy i założyli wraz ze szwagrem Amirem własną firmę telekomunikacyjną - TTI. Siedzibą firmy zostało małe miasto Richardson w Teksasie. Firma produkowała głównie urządzenia telekomunikacyjne zwane softswitchami, które umożliwiają pojedynczej sieci zarządzanie wszystkimi typami komunikacji (komórkowa, bezprzewodowa, internetowa itp.). Te urządzenia różniły się jednak od konkurencyjnych tym, że współpracowały z urządzeniami wszystkich producentów. Dzięki temu firma się rozwijała i zyskiwała na wartości. W 2000 r. TTI zostało kupione za 750 mln dolarów przez firmę Sonus Networks, Inc.

Ansari podczas pobytu na ISS

W 2004 r. dzięki funduszom pozyskanym ze sprzedaży TTI, Anousheh Ansari założyła firmę Prodea Systems z siedzibą w Plano, Texas. Ma ona skupić się na budowie statku kosmicznego dla celów turystycznych, który wznosiłby się ponad atmosferę ziemską. Starty planowane są z Singapuru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Prodea współpracuje przy tym projekcie z firmą Space Adventures, Ltd. oraz Rosyjską Agencją Kosmiczną (Roskosmos), w celu stworzenia okołoziemskiego statku kosmicznego do lotów komercyjnych.

Anousheh Ansari jest fanką Star Trek i zawsze chciała zrealizować swoje marzenie - lot w kosmos. Zgłosiła swoją chęć i została członkinią grupy osób, które przechodzą testy i szkolenia w tym zakresie. Przygotowywała się przez ponad 6 miesięcy w Centrum Treningu Kosmonautów im. Gagarina (Gwiezdne Miasteczko, Rosja) i w Johnson Space Center w Houston, USA.

21 sierpnia 2006 r. okazało się, że jeden z ochotników, Japończyk Daisuke Enomoto, nie przeszedł pomyślnie testów medycznych co spowodowało, iż nie jest możliwy jego lot we wrześniu 2006 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dzień później ogłoszono, iż kolejną kandydatką została jego dublerka - Anousheh. Lot rozpoczął się 18 września 2006 (misja Sojuz TMA-9). Lot rosyjskim Sojuzem i kilkudniowy pobyt na pokładzie ISS kosztował ok. 20 mln dolarów. Ansari podczas lotu poza zwykłymi seansami łączności wzięła udział w programie edukacyjnym Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na orbicie okołoziemskiej spędziła 10 dni, 21 godzin i 5 minut. Lądowanie miało miejsce 29 września 2006. Przez kolegów kosmonautów pieszczotliwie nazywana jest z rosyjska "Aniutą".

Obecnie Anousheh zamierza również uzyskać dyplom magistra astronomii na Swinburne University.

Ansari znalazła się na liście "40 under 40" magazynu Fortune w 2001 r. i została uhonorowana tytułem zwycięzcy "2000 National Entrepreneurial Excellence award" magazynu "Working Woman". Ponadto w 1999 r. została zwyciężczynią nagrody "Ernst and Young Entrepreneur of the Year, Southwest Region, for the Technology and Communications category". Uzyskała również "George Mason University's Entrepreneurial Excellence Award" i "George Washington University's Distinguished Alumni Achievement Award".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]