Anton Josef Gruscha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anton Josef Gruscha
Kardynał prezbiter
Ilustracja
Herb duchownego In nomine Jesu
W imię Jezusa
Kraj działania

Austro-Węgry

Data i miejsce urodzenia

3 listopada 1820
Wiedeń

Data i miejsce śmierci

5 sierpnia 1911
Gloggnitz

Miejsce pochówku

Katedra św. Szczepana w Wiedniu

Arcybiskup Wiednia
Okres sprawowania

1890–1911

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

4 maja 1843

Nominacja biskupia

28 marca 1878

Sakra biskupia

28 kwietnia 1878

Kreacja kardynalska

1 czerwca 1891
Leon XIII

Kościół tytularny

Santa Maria degli Angeli

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

28 kwietnia 1878

Konsekrator

Johann Rudolf Kutschker

Współkonsekratorzy

Matthäus Joseph Binder
Eduard Angerer

Anton Josef Gruscha (ur. 3 listopada 1820 w Wiedniu, zm. 5 sierpnia 1911 w Gloggnitz) – austriacki duchowny katolicki, arcybiskup Wiednia i kardynał.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Święcenia kapłańskie otrzymał 4 maja 1843. W 1849 uzyskał doktorat z teologii na Uniwersytecie Wiedeńskim. Pracował przez wiele lat w parafii św. Leopolda, a także jako nauczyciel religii w gimnazjum, kaznodzieja w katedrze wiedeńskiej, profesor teologii na uniwersytecie. Nosił też tytuł szambelana supernumerariusza Jego Świątobliwości.

28 marca 1878 został apostolskim wikariuszem polowym cesarskiej i królewskiej Armii ze stolicą tytularną Carre. Sakry udzielił mu kardynał Johann Rudolf Kutschker, arcybiskup Wiednia. Po śmierci Cölestina Ganglbauera było wielu kandydatów na urząd metropolity Wiednia. Cesarz będąc w dylemacie kogo wybrać, za namową jednego z prałatów, wybrał biskupa, którego nikt się nie spodziewał. W ten sposób syn prostego rzemieślnika Anton Gruscha został metropolitą stolicy cesarstwa. Na konsystorzu z czerwca 1891 kreowany kardynałem prezbiterem tytułu Santa Maria degli Angeli. Brał udział w konklawe 1903, na które przybył podupadły na zdrowiu, z ciężkimi problemami ze wzrokiem i słuchem. Zmarł na zamku Kranichberg niedaleko Gloggnitz w wieku ponad 90 lat. Pochowany w katedrze metropolitalnej św. Szczepana w Wiedniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]