Antykwa Półtawskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antykwa Półtawskiego
Ilustracja
Współczesny font bazujący na antykwie Półtawskiego
Klasyfikacja antykwa dwuelementowa
Twórca Adam Półtawski
Data stworzenia 1923-1928

Antykwa Półtawskiego – dwuelementowa antykwa zaprojektowana w latach 1923-1928 przez polskiego grafika i typografa Adama Półtawskiego. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce krojów pism, bywa nazywana „polskim krojem narodowym”.

Projekt[edytuj | edytuj kod]

Antykwa Półtawskiego jest pierwszym polskim krojem pisma zaprojektowanym od podstaw. Charakteryzuje się regularnym rytmem dla składu w języku polskim. Uwagę zwracają charakterystyczne glify liter w, y oraz g. Litery te często występują w języku polskim, dlatego Półtawski zaprojektował je tak, by przeważały w nich elementy pionowe, dzięki czemu złożony tekst polski nabiera jednolitości.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Dziś charakter pisma jest już dość archaiczny i nie nadaje się do tekstów zwykłych, a jeśli już to raczej w układzie wąskołamowym. Już w czasach tradycyjnego zecerstwa stosowanie tej czcionki zostało ograniczone do akcydensów oraz jako czcionka tytułowa. Niemniej jednak krój ten został użyty w wyrazie hołdu dla jego twórcy, jako jeden z podstawowych krojów pisma w książce Roberta Chwałowskiego pt. Typografia typowej książki (I wyd. 2002 r.). Także książka Rekolekcje Beskidzkie Wandy Półtawskiej, synowej Adama Półtawskiego (żony prof. Andrzeja Półtawskiego) jest złożona antykwą Półtawskiego[1].

Janusz M. Nowacki, Bogusław Jackowski i Piotr Strzelczyk przygotowali cyfrową wersję tego kroju pisma. Font ten dostępny jest bezpłatnie na warunkach licencji GUST Font License.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rekolekcje Beskidzkie, 2008 r, Wanda Półtawska ​ISBN 978-83-7424-572-2​. Informacja na pierwszej stronie: Książka złożona Antykwą Półtawskiego, opracowaną przez Adama Półtawskiego, ojca Andrzeja Półtawskiego - męża autorki książki).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]