Bogusław L. Jackowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogusław Jackowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1950
Gdańsk
Instrumenty gitara klasyczna
Typ głosu baryton liryczny
Gatunki piosenka autorska
Zawód informatyk

Bogusław L. Jackowski, znany też jako „Jacko”[1] (ur. 13 kwietnia 1950 w Gdańsku) – polski informatyk, typograf, wydawca, muzyk niezawodowy. Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie[2] w roku 1967[3] oraz Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej (1972).

Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako programista w centrum komputerowym Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie jako asystent w Katedrze Matematyki[4].

W początku lat osiemdziesiątych przeniósł się do Instytutu Budownictwa Wodnego PAN.

W roku 1989 założył firmę Polski TeX[5].

W roku 1992 wraz z Markiem Ryćko był założycielem Wydawnictwa Do[6], które w 1995 roku wydało książkę Kabaret Starszych Panów, Tom I, zawierającą zapis pierwszych czterech wieczorów Kabaretu. Z początkiem 1998 roku rezygnuje z współwłasności wydawnictwa i poświęca się pracy w BOP s.c. od 1993 roku prowadzonej w Gdańsku wraz z Piotrem Pianowskim spółce świadczącej usługi graficzne i wydawnicze. BOP między innym opracował graficznie i przygotował do druku serię albumów Był sobie Gdańsk[7] oraz sześć wydań kwartalnika pod tym samym tytułem[8].

Jest członkiem-założycielem Polskiej Grupy Użytkowników Systemu TeX (GUST), a od 1995 roku Członkiem Honorowym tego stowarzyszenia. W ramach działań podejmowanych przez GUST aktywnie uczestniczy w rozwoju wspomagającego skład komputerowy swobodnego oprogramowania[9] public domain oraz polskich fontów. Wraz z Januszem M. Nowackim jest autorem opartej na Computer Modern[10] rodziny krojów pisma Latin Modern[11] stopniowo wypierającej prototyp z użycia. Również z Nowackim oraz z Piotrem Strzelczykiem są autorami elektronicznej wersji kroju Antykwa Półtawskiego, nazywanego „polskim krojem narodowym”. Prowadzi projekt TeX Gyre[12][13], którego rezultatem są unicodowe czcionki OpenType oraz rozszerzeniami matematycznymi dla części z nich[14].

Jest autorem wielu artykułów w prasie fachowej[15][16] oraz felietonów w popularnej[17], część z nich znalazła się w antologii felietonów informatycznych Zapiski na balonie[18].

Posiadacz kilku czeków[19] wystawionych przez Donalda Knutha.

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Wykonuje piosenki z nurtu nazywanego krainą łagodności, repertuaru międzywojennego i powojennego, wykonawca między innym ballad[20] Mirosława Hrynkiewicza. Ma w swoim repertuarze również własne gitarowe opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego. Uczestnik Bazun[21] oraz Giełd w Szklarskiej Porębie. Szary Łoś Giełdowy[22]. W roku 2018 występował na scenie z Waldemarem Chylińskim[23].

Wybrana bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne i lektura uzupełniająca[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]