Apamea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ruiny miasta Apamea, Syria

Apameamiasto w państwie Seleucydów. Nazwa tej miejscowości pochodzi od imienia pierwszej żony Seleukosa I Nikatora - Apamy. Apamea stała się głównym ośrodkiem wojskowym Seleucydów, który został rozbudowany przez Seleukosa I. Obecnie stanowisko archeologiczne Afamija[1] w Syrii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo zakładano, że Apamea została założona przez Aleksandra Macedońskiego ok. 330 r. p.n.e. Z czasem zaczęto przyjmować, że do założenia miasta doszło ok. 307-304 r. p.n.e., a jako fundatora wskazywano jednego z dowódców Aleksandra, Antygona I Monoftalmosa. Analiza mozaiki z Apamei przeprowadzona przez prof. Marka T. Olszewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego w 2019 r. wykazała, że w do utworzenia miasta doszło w 320 r. p.n.a dokonali go Antypater i jego syna Kassander[2].

Analiza mozaiki, skradzionej przez rabusiów w 2011, wykazała, że widnieje na niej najstarszy znany wizerunek koła wodnego (tzw. Norii)[3].

W IV wieku Apamea stała się stolicą prowincji Syria II. W VII wieku została zniszczona przez Persów, a później odbudowana. W 1152 Apameę nawiedziło trzęsienie ziemi, które spowodowało zniszczenie tej miejscowości.

Odkryte ruiny pochodzą z czasów hellenistycznych, rzymskich oraz bizantyjskich. Były to m.in. kolumnowa ulica z II wieku, jeden z największych teatrów rzymskich, kościoły bizantyjskie oraz liczne mozaiki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis nazwy stanowiska według ustaleń Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej; [w:] Nazewnictwo Geograficzne Świata, zeszyt 2 (Bliski Wschód), Warszawa 2004, s. 86
  2. Szymon Zdziebłowski, Polski archeolog ustalił dokładną datę powstania ważnego, starożytnego miasta, Nauka w Polsce, 29 lipca 2019 [dostęp 2019-07-29] (pol.).
  3. Marek T. Olszewski, Najstarsze wyobrażenie koła wodnego na mozaice z Apamei w Syrii, archeowieści.pl, 24 maja 2021.