Tim Cook

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tim Cook
Timothy Donald Cook
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 listopada 1960
Mobile

Zawód, zajęcie

CEO Apple Inc.

Alma Mater

Auburn University (B.S.)
Duke University (M.B.A.)

Majątek

ponad 1 miliard USD (2020)[1]

Faksymile

Timothy Donald „Tim” Cook (ur. 1 listopada 1960 w Mobile) – dyrektor generalny Apple Inc.; w firmie od marca 1998. Został mianowany CEO, po rezygnacji Steve’a Jobsa 24 sierpnia 2011.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

W 1982 roku Cook ukończył naukę na Auburn University, zdobywając licencjat z inżynierii przemysłowej. Sześć lat później uzyskał stopień (MBA) w Szkole Biznesowej Foqua na Duke University.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Przed Apple[edytuj | edytuj kod]

Po zdobyciu licencjatu Cook został zatrudniony przez IBM, gdzie spędził 12 lat, osiągając stanowisko dyrektora na Amerykę Północną. Następnie spędził 6 miesięcy w firmie Compaq na stanowisku wiceprezesa ds. materiałów korporacyjnych. W 1998 został zatrudniony w Apple przez Steve’a Jobsa.

Apple[edytuj | edytuj kod]

W firmie Apple w 2002 roku został mianowany starszym wiceprezesem do spraw operacji światowych. Sytuacja w firmie była jednak bardzo słaba, nie było zbytu na produkty, które aktualnie tworzyło przedsiębiorstwo. Magazyny były zapełnione i występowały konflikty z dostawcami. Do września tego roku Cookowi udało się znacznie zmniejszyć ilość towaru zalegającego w magazynach, skrócił również czas produkcji komputerów oraz ograniczył liczbę dostawców, a także namówił ich do przeniesienia fabryk bliżej firmy. Dzięki tym zasługom Cook w styczniu 2007 roku awansował na stanowisko dyrektora do spraw operacyjnych (COO) w Apple. Od tego momentu odpowiedzialny był za globalną sieć sprzedaży.

CEO[edytuj | edytuj kod]

Tim Cook trzykrotnie przejmował obowiązki dyrektora generalnego (CEO). Pierwszy raz miało to miejsce w 2004 roku, kiedy Steve Jobs udał się na zwolnienie lekarskie po operacji nowotworu trzustki. Pięć lat później, w 2009 roku, gdy Jobs wracał do zdrowia po przeszczepie wątroby, Cook ponownie objął stanowisko CEO.

W styczniu 2011 Jobs ponownie miał poważne problemy zdrowotne, a Cook po raz trzeci przejął jego obowiązki. Zajmował się wówczas podejmowaniem drobnych i bieżących decyzji, wciąż zostawiając te najważniejsze i mające największe znaczenie dla Steve’a Jobsa.

24 sierpnia 2011 Jobs złożył rezygnację ze stanowiska CEO, wskazując na swojego następcę Tima Cooka.

Tim Cook zarobił w 2018 roku, jako CEO Apple, prawie 16 mln dolarów[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

30 października 2014 w artykule opublikowanym na stronie „Bloomberg Businessweek” wyznał, że jest gejem[3]. Podkreślił, że „nie uważa się za aktywistę”, ale ma nadzieję, że jego coming out zainspiruje innych, dodając, że „osobiście zamierza walczyć o równość dla wszystkich ludzi”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anders Melin, Tom Metcalf: Tim Cook Hits Billionaire Status With Apple Nearing $2 Trillion. Bloomberg, 10 sierpnia 2020. (ang.).
  2. Tim Cook zarobił w 2018 r. prawie 16 mln dolarów [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-01-11] (pol.).
  3. Tim Cook: Tim Cook Speaks Up. businessweek.com, 30 października 2014. [dostęp 2014-10-30]. (ang.).
  4. Tim Cook: Jestem dumny z bycia gejem. wp.pl, 30 października 2014. [dostęp 2014-10-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]