Oprah Winfrey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oprah Winfrey
Ilustracja
Oprah Winfrey (2014)
Imię i nazwisko Oprah Gail Winfrey
Data i miejsce urodzenia 29 stycznia 1954
Kosciusko
Lata aktywności prezenterka telewizyjna, aktorka
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) Order Uśmiechu
Strona internetowa
Oprah Winfrey
Studio The Oprah Winfrey Show

Oprah Gail Winfrey (ur. 29 stycznia 1954 w Kosciusko, w stanie Missisipi) – amerykańska prezenterka telewizyjna i aktorka, miliarderka.

Autorka i prowadząca talk-show The Oprah Winfrey Show, zaliczanego do najbardziej znanych i liczących się audycji telewizyjnych USA. Zasięg jej programu oraz wpływ na widzów został uhonorowany przez czasopismo gospodarcze Forbes nadaniem tytułu najbardziej wpływowej i prominentnej kobiety w USA. W 2005 została również umieszczona przez Forbes na 8. miejscu listy najbardziej wpływowych kobiet świata. W 2006 znalazła się już na 3 miejscu tej listy. W 2008 roku Oprah Winfrey, znalazła się na szczycie listy Forbes, największych gwiazd świata. Czasopismo Time zapisało ją na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi XX wieku. Czasopismo Life uznało ją za najbardziej wpływową czarnoskórą kobietę z jej pokolenia. W 2003 r. plebiscyt sieci telewizyjnych uznał ją za najbardziej rozpoznawalną osobowością medialną po Supermanie i Elvisie Presleyu.

Winfrey jest właścicielką firmy medialnej Harpo Productions i jako pierwsza Afroamerykanka wypracowała majątek przekraczający miliard dolarów USA.

Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała jej 28 marca 2008 Order Uśmiechu. W 2013 prezydent Barack Obama odznaczył ją Medalem Wolności.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się w rodzinie żyjących bez ślubu nastolatków. Młodzi rodzice, członkowie protestanckiej wspólnoty baptystów nadali jej imię Orpah, zaczerpnięte ze Starego Testamentu, z Księgi Rut. Na skutek przeoczonego błędu urzędnika stanu cywilnego, rejestrującego urodzenia, nastoletni rodzice stwierdzili, że ich córka ma na imię Oprah. Nikt później tego błędu już nie poprawiał. W wieku 6 lat, z samą matką przeniosły się do Milwaukee (stan Wisconsin). Gdy miała 14 lat matka odesłała ją do ojca mieszkającego w Nashville (stan Tennessee). Ojciec zapewnił jej dobre wykształcenie na Uniwersytecie Stanowym Tennessee, słynnej uczelni dla afroamerykańskich obywateli USA (powstałej w okresie segregacji rasowej). Jednym z jej pierwszych, publicznych sukcesów było zajęcie 1 miejsca w Wyborach Czarnej Miss Piękności Tennessee w 1972 r.

Przebieg kariery[edytuj]

Pierwszą pracę podjęła jako najmłodsza prezenterka programu informacyjnego lokalnej telewizji „WTVF-TV” w Nashville (znanej również jako „News Channel 5", będącej oddziałem sieci CBS). Była jednocześnie pierwszą czarnoskórą prezenterką dopuszczoną przed kamery w tym mieście. W 1976 r. przeniosła się do Baltimore (stan Maryland w USA), gdzie rozpoczęła pracę prezenterki głównego, wieczornego programu informacyjnego w lokalnej stacji telewizyjnej „WJZ-TV” (również oddziale sieci CBS).

W dniu 14 sierpnia 1978 r. rozpoczęła prowadzenie audycji talk-show pt. People Are Talking (Ludzie rozmawiają). W 1983 przeniosła się do Chicago (stan Illinois) i podjęła pracę w stacji telewizyjnej „WLS-TV” (znanej również jako „ABC7 Chicago”, oddziale sieci ABC). Od 2 stycznia 1984 prowadziła poranny talk-show AM Chicago. Audycja uzyskała dużą oglądalność i 8 września 1986 r. została przemianowana w The Oprah Winfrey Show. W krótkim czasie audycja była już oglądana w całym USA. Ze względu na rozpoznawalność audycji, przemianowano ją na Oprah. Jest to audycja opierająca się na typowej konwencji talk-show, autorka programu zaprasza zwykłych ludzi: cierpiących, nieszczęśliwych czy biednych, którzy następnie opisują swój los, wzbudzając współczucie i sympatię widzów. Prezentuje jednak również gości popularnych i znanych.

W 1985 roku Oprah zagrała w filmie Stevena Spielberga, pt. Kolor purpury.

W latach 90. XX wieku rozpoczęła emisję dodatkowej audycji telewizyjnej pt. Oprah’s Book Club, gdzie autorzy prezentowali swoje nowo wydawane książki. Wśród jej gości był m.in. prezydent USA, Bill Clinton. Zaprezentowanie książki w programie Oprah i jej opinia o książce miały wpływ na poziom sprzedaży publikacji.

W 2005 r. z okazji jubileuszowego programu Oprah, wszystkim 276 widzom uczestniczącym w nagraniu audycji podarowała samochody Pontiac G6 sedan.

Wpływ na opinię publiczną USA i poparcie dla Baracka Obamy[edytuj]

Oprah Winfrey na wiecu wyborczym Baracka Obamy 19.12.2007

Oprah i jej media zdobyły pozycję instytucji opiniotwórczej. Poruszała m.in. kwestie maltretowania i wykorzystywania seksualnego dzieci. Jako jedna z pierwszych nagłośniła ukrywanie przestępstw seksualnych księży katolickich w USA, napiętnowała nieskuteczne działania rządu w zwalczaniu narkomanii i jej rozpowszechnienie wśród dorosłych.

W 1996 r. podczas światowej paniki związanej z tzw. „chorobą wściekłych krów” (BSE), po jej wypowiedzi, że: „od tej chwili już nie dotknie się hamburgera”, na skutek zbiegu okoliczności zaczęła spadać sprzedaż mięsa wołowego i ceny tego artykułu dramatycznie spadły. Hodowcy bydła z Teksasu zaskarżyli w związku z tym Oprah do sądu o spowodowanie strat w hodowli. Uznali oni, że widzowie Oprah poszli jej śladem i masowo zaprzestali konsumpcji mięsa wołowego, znajdującego się w hamburgerach. Sąd oczyścił gwiazdę telewizji od zarzutu doprowadzenia do strat w przemyśle spożywczym USA, ale pozostała opinia o niej, jako o kobiecie, której słów słucha cała Ameryka.

W 1997 roku Ellen DeGeneres wyznała w jej talk-show, że jest lesbijką. Był to jeden z pierwszych i najsłynniejszych coming outów osoby publicznej.

Podczas audycji telewizyjnej Larry King Live Larry’ego Kinga z 25 września 2006 powiedziała, że na fotelu prezydenta USA widziałaby Baracka Obamę[1]. Nazwisko czarnoskórego senatora z Illinois pojawiło się następnego dnia na pierwszych stronach gazet jako popieranego przez nią kandydata na prezydenta. Stało się tak, zanim Obama sam oficjalnie ogłosił wolę kandydowania. Wtedy nikt nie spodziewał się, że Barack Obama wystąpi jako kandydat prezydencki. Nie brano też pod uwagę jego nominacji jako rywala już wtedy kandydującej Hillary Clinton. Obama ogłosił oficjalny start w wyborach na prezydenta USA dopiero 4 miesiące po słowach Winfrey. Przez cały okres kampanii prezydenckiej Winfrey była obecna na wiecach wyborczych Obamy, organizowała zbiórki funduszy na ten cel (sama ofiarowała wiele milionów dolarów)[1]. Po tak prowadzonej kampanii, w dniu 20 stycznia 2009, Obama został zaprzysiężony na 44. Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Udział w filmach[edytuj]

Filmy kinowe[edytuj]

Filmy i seriale telewizyjne[edytuj]

Inne działania[edytuj]

  • Winfrey założyła fundację The Angel Network (Anielska Sieć), zbierającą pieniądze na cele charytatywne. Fundacja wspiera m.in. przedstawione w audycjach Oprah osoby w trudnej sytuacji.
  • od kwietnia 2000 wydaje własne czasopismo O, The Oprah Magazin.
  • jest właścicielką stacji telewizyjnej Oprah Winfrey Network i współwłaścicielką stacji telewizyjnej Oxygen.
  • jest prezesem Harpo Productions.
  • Oprah Winfrey jest wielką fanką serialu Gotowe na wszystko, specjalnie dla niej zrealizowano 9-minutowy odcinek, w którym wprowadziła się do Wisteria Lane i poznała sekrety mieszkających tu gospodyń. Odcinek ten nazywa się „Oprah is the New Neighbour”. Jako osoba prezenterki telewizyjnej została wmontowana w wycinki innych epizodów pierwszego sezonu: Gabrielle (z Johnem; odc. 3), Bree (Z George’em; odc. 12), Susan (odc. 02), Lynette (początek odc. 13) i Edie (odc. 4) oraz Paulem (odc. 9).
  • w 2005 wyprodukowała film Ich oczy oglądały Boga

Majątek Oprah Winfrey[edytuj]

Posiadłość Oprah Winfrey w Montecito
  • Mieszka w Chicago, posiada domy w Montecito (stan Kalifornia) i w Maui na Hawajach.
  • Magazyn Forbes ocenił wartość jej majątku na 2,7 miliarda dolarów USA (2008 r.). Jest ona pierwszą ciemnnoskórą miliarderką na świecie.
  • Najwięcej zarabiająca prezenterka w Stanach Zjednoczonych.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]