Archip Apostoł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Archip
apostoł
biskup
męczennik
ilustracja
Data i miejsce śmierci

ok. 70
Kolosy (Frygia)

Czczony przez

Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

19 lutego/4 marca,
22 listopada/5 grudnia,
4/17 stycznia

Archip, cs. Apostoł Archippapostoł, męczennik chrześcijański, święty Kościoła prawosławnego, zaliczany do grona siedemdziesięciu apostołów.

Wraz ze św. apostołem Filemonem należeli do grona siedemdziesięciu apostołów. Byli także uczniami i pomocnikami apostoła Pawła. W liście do Filemona, apostoł Paweł nazywa świętego Archipa współbojownikiem (Flm 1,2).

Apostoł Archip był biskupem Kolosów we Frygii, zaś św. Filemon był znamienitym mieszkańcem tegoż miasta. Jego dom służył chrześcijanom za miejsce wspólnej modlitwy. Apostoł Paweł, podczas jednej ze swoich podróży, ustanowił go biskupem. Święty Filemon obchodził miasta frygijskie, zwiastując Dobrą Nowinę. Św. Appia, jego żona i matka Archipa[1], przyjmowała w swoim domu wędrowców i chorych, z miłością im usługując. Była wierną pomocnicą męża w głoszeniu Słowa Bożego.

W okresie prześladowań chrześcijan, w czasie rządów cesarza Nerona (54-68), święci apostołowie Archip, Filemon i równa apostołom Appia zostali uwięzieni za głoszenie wiary w Chrystusa. Po torturach Filemona i Appię zakopano po pas w ziemi i ukamienowano, a Archipa zarżnięto nożami.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest trzykrotnie:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]