Przejdź do zawartości

Ariane (księżniczka holenderska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ariane
ilustracja
Wizerunek herbu
Dane biograficzne
Dynastia

Orańska-Nassau

Data urodzenia

10 kwietnia 2007

Ojciec

Wilhelm Aleksander

Matka

Maksyma

Rodzeństwo

Katarzyna Amalia, Aleksja

Holenderska rodzina królewska

Ariane, księżniczka Niderlandów, właśc. nid. Ariane Wilhelmina Máxima Ines (ur. 10 kwietnia 2007) - młodsza córka króla holenderskiego Wilhelma Aleksandra i jego żony królowej Maksymy.

Oficjalny tytuł Jej Królewska Wysokość Ariane Wilhelmina Máxima Ines, księżniczka Niderlandów, księżniczka van Oranje-Nassau.

Urodziła się w szpitalu Bronovo, w Hadze, o godzinie 22:00 (czasu lokalnego), jako córka ówczesnego następcy tronu. Po urodzeniu ważyła 4,135 kilogramów i mierzyła 52 centymetry. Jej wszystkie imiona brzmią: Ariane Wilhelmina Máxima Ines. Imiona te zostały ogłoszone przez jej ojca 20 kwietnia 2007. Pochodzenie imienia Ariane do dzisiejszego dnia jest tematem spekulacji – możliwe, że pochodzi z łacińskiego Hadrian lub greckiego Ariadna. Podobnie jak jej w przypadku jej dwóch starszych sióstr - Amalii Katarzyny i Aleksji, jej imię zaczyna się od litery A. Imię Wilhelmina otrzymała na cześć swojej praprababci – królowej Wilhelminy. Máxima to imię matki Ariane, a także jej prababci. Ines (pol. Agnieszka) to imię młodszej siostry jej matki - Ines Zorreguiety.

Została ochrzczona 20 października 2007, w Hadze, podobnie jak jej siostry i kuzynki. Wikary Deodaat van der Boon ochrzcił ją wodą z Jordanu, księżniczka ubrana była w szatę w której w 1880 ochrzczono księżniczkę Wilhelminę. Na ceremonię zaproszonych zostało około 850 gości, m.in. zaproszono premiera Holandii - Jana Petera Balkenendego. Rodzicami chrzestnymi Ariane byli: Valeria Delger, Inés Zorreguieta, książę Guillaume Luksemburski, Tijo Baron Collot d’Escury i Anton Friling. Ariane jest obecnie 3. w kolejności do tronu Holandii i 801. w kolejności do tronu Wielkiej Brytanii.