Maksyma (królowa Niderlandów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maksyma
Ilustracja
Wizerunek herbu
Księżna Oranii
Okres

od 2 lutego 2002
do 30 kwietnia 2013

Jako żona

Wilhelma-Aleksandra

Królowa Niderlandów
Okres

od 30 kwietnia 2013

Jako żona

Wilhelma-Aleksandra

Koronacja

30 kwietnia 2013

Dane biograficzne
Dynastia

Oranje-Nassau

Data i miejsce urodzenia

17 maja 1971
Buenos Aires

Ojciec

Jorge Horacio Zorreguieta Stefanini

Matka

María del Carmen Cerruti Carricart

Mąż

Wilhelm-Aleksander

Dzieci

Katarzyna-Amalia, Aleksja, Ariadna

Odznaczenia
Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Wielki Krzyż Orderu Korony (Belgia) Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Królewski Order Domowy Brunei I klasy Krzyż Wielki Orderu Zasługi (Chile) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Wstęga Orderu Orła Azteckiego (Meksyk) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Order Sułtana Kabusa I klasy (Oman) Order Orła Białego Komandor Krzyża Wielkiego Orderu Gwiazdy Polarnej (1975–2022, Szwecja) Order Federacji (Zjednoczone Emiraty Arabskie) Order Słonia (Dania) Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN Order Podwójnego Białego Krzyża I Klasy (Słowacja)

Maksyma, królowa Niderlandów z domu Zorreguieta Cerruti (Máxima Zorreguieta Cerruti, ur. 17 maja 1971 w Buenos Aires) – argentyńska ekonomistka, członkini holenderskiej rodziny królewskiej; od 30 kwietnia 2013 królowa Niderlandów jako żona króla Wilhelma-Aleksandra.

Maksyma Zorreguieta Cerruti urodziła się w 1971 roku w Buenos Aires jako pierwsza córka Jorge Zorreguiety i jego drugiej żony, Marii Cerruti.

W 1995 ukończyła Pontifical Catholic University of Argentina na kierunku ekonomia.

W 2002 poślubiła Wilhelma-Aleksandra, księcia Oranii, z którym ma troje dzieci: Katarzynę-Amalię, księżną Oranii (ur. 2003), księżniczkę Aleksję (ur. 2005) i księżniczkę Arianę (ur. 2007).

Po ślubie otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Oranii. W 2013, po abdykacji teściowej i wstąpieniu na tron męża, została Jej Królewską Mością Królową Niderlandów. Królowa uczestniczy w oficjalnych wizytach dyplomatycznych, wydarzeniach odbywających się w królestwie i poświęca się działalności charytatywnej.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Maksyma Zorreguieta Cerruti urodziła się 17 maja 1971 w Buenos Aires.

Jej rodzicami są Jorge Zorreguieta Stefanini, argentyński polityk i minister rolnictwa i jego druga żona, María del Carmen Cerruti Carricart. Jej matka zaszła w ciążę, kiedy Zorreguieta pozostawał jeszcze w związku małżeńskim z Mártą López Gil. Ponieważ według prawa argentyńskiego rozwody były niemożliwe, rodzice Maksymy zawarli cywilny związek małżeński w Paragwaju 27 maja 1970[1].

Jej dziadkami byli ze strony ojca Juan Antonio Zorreguieta Boronino (ur. 1899, zm. 1959), argentyński bankier i jego żona, Cesina Stefanini Borella (ur. 1901, zm. 1999), natomiast ze strony matki Jorge Horacio Cerruti de Sautu (ur. 1911, zm. 1992), argentyński lekarz, chirurg i rolnik i jego żona, Maria del Carmen Carricart Cieza (ur. 1915, zm. 1999)[2].

Ma troje młodszego rodzeństwa: Martina Zorreguieta Cerruti, Juana Zorreguieta Cerruti i Ines Zorreguieta Cerruti oraz troje przyrodniego rodzeństwa z pierwszego małżeństwa ojca: Marię Zorreguieta López, Angeles Zorreguieta López i Dolores Zorreguieta López.

Ojciec królowej Maksymy zmarł 8 sierpnia 2017 w Buenos Aires z powodu choroby nowotworowej[3]. Informację o jego śmierci przekazała holenderska ambasada w Argentynie w komunikacie podpisanym przez króla i królową Holandii. Maksyma była obecna przy ojcu w ostatnich dniach jego życia[4]. 11 sierpnia razem z mężem i córkami wzięła udział w prywatnej uroczystości pogrzebowej w Buenos Aires[5].

6 czerwca 2018 podano informację o samobójczej śmierci młodszej siostry królowej, Ines Zorreguiety Cerruti[6]. Kobieta, która cierpiała z powodu depresji, została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu w Buenos Aires[7]. Maksyma, która przyjęła tę wiadomość z szokiem, odwołała wszystkie swoje oficjalne wystąpienia i planowane podróże zagraniczne, a w dniu 9 czerwca razem z mężem i dziećmi uczestniczyła w ceremonii pogrzebowej w Buenos Aires[8][9].

W czerwcu 2014 została odznaczona Orderem Orła Białego[10][11][12].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W 1988 została absolwentką Northlands School w Nordelta w Argentynie.

W 1995 ukończyła studia na kierunku ekonomia na Universidad Católica Argentina[13].

W latach 1989-1990 pracowała w Mercado Abierto SA, następnie od 1992 do 1995 była pracownikiem działu sprzedaży w Boston Securities SA. Jej kolejne miejsca pracy to HSBC James Capel Inc w Nowym Jorku oraz Dresdner Kleinwort Benson do lipca 1999. Następnie zatrudniona była w nowojorskim Deutsche Banku, a do 2001 pracowała w brukselskiej filii banku[14].

Religia[edytuj | edytuj kod]

Królowa Maksyma jest wyznania rzymskokatolickiego[15]. Została ochrzczona w 1978 roku w la Basilica Nuestra Señora del Socorro w Buenos Aires.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Maksyma poznała księcia Wilhelma-Aleksandra w Sewilli w kwietniu 1999[16]. Nie była wówczas świadoma, że Aleksander, jak się przedstawił, jest nie tylko niderlandzkim księciem, ale też następcą tronu. Para spotkała się ponownie po kilku tygodniach w Nowym Jorku, gdzie pracowała Maksyma[17]. Relacja spowodowała kontrowersje w holenderskich mediach, które spowodowane były tym, że ojciec Maksymy, Jorge Zorreguietta, w latach 1979-1981 był ministrem rolnictwa w rządzie dyktatora Jorge Vidala, odpowiedzialnego za masowe morderstwa obywateli Argentyny[18].

Para zaręczyła się 19 stycznia 2001 na lodowisku Pałacu Huis ten Bosch, a zaręczyny oficjalnie ogłoszono 31 marca 2001 za pośrednictwem przekazu telewizyjnego[19]. Książę przyznał potem, że oświadczył się swojej wybrance w języku angielskim, aby mieć pewność, że zostanie zrozumiany[20]. Para planowała przesunąć ogłoszenie swoich zaręczyn, aby nie przyćmić zbliżającego się ślubu księcia Konstantyna, ale zainteresowanie mediów nie pozwoliło na utrzymanie tajemnicy.

17 maja 2001 Maksyma otrzymała obywatelstwo holenderskie; utrzymała również obywatelstwo argentyńskie[21]. 4 lipca 2001 rządy wszystkich państw wchodzących w skład Królestwa Niderlandów wydały zgodę na ślub następcy tronu, która była niezbędna, by Wilhelm-Aleksander mógł pozostać w linii sukcesji.

25 stycznia 2002 królowa Beatrycze wydała dekret, w którym ustanowiono, że Maksyma otrzyma po ślubie tytuły Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Niderlandów i Księżnej Oranii-Nassau, a ewentualne dzieci pochodzące z tego małżeństwa otrzymają tytuły Ich Królewskich Wysokości Książąt Niderlandów i Książąt Oranii-Nassau. Ojciec przyszłej księżnej nie otrzymał zgody na udział w jej ślubie, natomiast matka zdecydowała nie uczestniczyć w wydarzeniu bez swojego męża[22].

31 stycznia 2002 w Pałacu Królewskim w Amsterdamie miał miejsce obiad dla ponad 500 gości, przybyłych na ślub oraz z okazji 64. urodzin królowej.

2 lutego 2002 para zawarła cywilny związek małżeński w Beurs van Berlage w Amsterdamie. Ceremonii przewodniczył Joc Cohen, burmistrz Amsterdamu. Tego samego dnia o godzinie 11:30 miał miejsce ślub w wierze protestanckiej w Nieuwe Kerk w Amsterdamie. Księżna Maksyma pozostała po ślubie wyznania rzymskokatolickiego. Po uroczystości para książęca przejechała karetą ulicami miasta, a następnie wystąpiła na balkonie Pałacu Królewskiego, gdzie zaprezentowała zgromadzonym pierwszy pocałunek. Przyjęcie weselne odbyło się w pałacu. W ostatniej chwili z udziału w nim zrezygnował ojciec pana młodego, książę Klaus, który zmagał się z problemami zdrowotnymi i zmarł kilka miesięcy później. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele wielu panujących rodzin królewskich i książęcych.

Przez godziną 18:00 małżonkowie opuścili przyjęcie weselne i udali się w podróż poślubną do Szwajcarii, Argentyny i Nowej Zelandii[23].

18 czerwca 2003 rodzina królewska ogłosiła pierwszą ciążę księżnej Maksymy z porodem przyszłego następcy tronu oczekiwanym w styczniu 2004[24]. We wrześniu poinformowano, że księżna zaprzestaje wykonywania oficjalnych obowiązków z powodu swojego stanu zdrowia, natomiast w październiku oświadczono, że dziecko urodzi się o miesiąc wcześniej z powodu stanu przedrzucawkowego[25]. Córka pary królewskiej przyszła na świat 7 grudnia 2003 o godzinie 17:01 w szpitalu Bronovo w Hadze[26]. Dziewczynka otrzymała imiona Katarzyna-Amalia Beatrycze Carmen Wiktoria i zajęła drugie miejsce w sukcesji niderlandzkiego tronu[27]. W 2013, po abdykacji swojej babki, otrzymała tytuł księżnej Oranii i została następczynią swojego ojca.

28 grudnia 2004 ogłoszono, że w lipcu 2005 księżniczka Katarzyna-Amalia będzie miała brata albo siostrę[28]. Druga córka księżnej i księcia Oranii urodziła się 26 czerwca 2005 o godzinie 14:40 w szpitalu Bronovo w Hadze[29]. Dziewczynka otrzymała imiona Aleksja Juliana Marcela Laurentien i zajęła trzecie miejsce w linii sukcesji holenderskiego tronu.

25 września 2006 poinformowano o trzeciej ciąży księżnej Maksymy[30]. Trzecia córka pary królewskiej, księżniczka Ariana Wilhelmina Maksyma Ines, przyszła na świat 11 kwietnia 2007 w szpitalu Bronovo w Hadze[31] i zajęła czwarte miejsce w linii sukcesji holenderskiego tronu.

Księżna Oranii[edytuj | edytuj kod]

Holenderska rodzina królewska

W październiku 2006 uczestniczyła w dyplomatycznej wizycie do Australii i Nowej Zelandii[32].

W 2007, będąc w zaawansowanej ciąży, księżna odwiedziła Kanadę, Turcję i Norwegię[33].

W październiku 2011 książę i księżna byli gośćmi króla i królowej Bhutanu[34].

Reprezentowała dwór niderlandzki w: 70. urodzinach króla Norwegii Haralda V (Oslo, 2007)[35].

Królowa Niderlandów[edytuj | edytuj kod]

28 stycznia 2013 królowa Beatrycze ogłosiła za pośrednictwem telewizji swoją abdykację na rzecz syna, księcia Wilhelma-Aleksandra[36]. Dwa dni później Maksyma, która wskutek tej decyzji miała zostać królową, skomentowała, że jest to dla niej ogromny zaszczyt odziedziczyć tron po teściowej[37]. Rodzice księżnej nie otrzymali zgody na udział w ceremonii koronacji ze względu na polityczną przeszłość jej ojca[38].

18 kwietnia książę i księżna Oranii udzielili specjalnego wywiadu telewizyjnego w związku z objęciem przez nich tronu, a przyszły król ujawnił, że zamierza panować pod imieniem Wilhelm-Aleksander, a nie - jak oczekiwano - Wilhelm IV[39].

30 kwietnia królowa Beatrycze podpisała akt abdykacji w Pałacu Królewskim w Amsterdamie[40], a Wilhelm-Aleksander został królem Niderlandów[41]. Maksyma otrzymała tytuł Jej Królewskiej Mości Królowej Niderlandów, a następczynią tronu została jej najstarsza córka, księżniczka Katarzyna-Amalia. Następnie miała miejsce ceremonia koronacji pary królewskiej, która odbyła się w Nieuwe Kerk w Amsterdamie. W uroczystości brali udział przedstawiciele wielu zagranicznych rodzin królewskich i książęcych[42].

6 maja 2013, w swoim pierwszym oficjalnym wystąpieniu od czasu objęcia tronu, królowa Maksyma i król Wilhelm-Aleksander uczestniczyli w nabożeństwie upamiętniającym żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej[43].

We wrześniu para królewska spotkała się w Madrycie z hiszpańskim księciem Filipem i księżną Letycją[44], a w lipcu gościli w Holandii króla Filipa i królową Matyldę z Belgii, których koronacja miała miejsce w lipcu 2013[45].

Jesienią para królewska przebywała z oficjalną wizytą na Karaibach[46].

4 grudnia 2013 niderladzki senat i Izba Reprezentantów ogłosił Maksymę regentką w przypadku śmierci króla Wilhelma-Aleksandra przed ukończeniem przez jego następczynię, księżniczką Katarzynę-Amalię, osiemnastu lat[47].

W styczniu 2014 brała udziału w wizycie prezydenta Francji[48].

W lipcu 2014 razem z mężem obecni byli w czasie ceremonii powitania trumien z ciałami Holendrów, którzy zginęli wskutek zestrzelenia przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na terytorium obwodu donieckiego w Ukrainie lotu 17 linii Malaysia Airlines[49].

W październiku 2014 udali się z wizytą do Japonii, gdzie zostali powitani przez cesarzową Michiką, cesarza Akihito, a także następców tronu[50], następnie polecieli do Korei Południowej na zaproszenie prezydent kraju[51].

W styczniu 2015 para królewska przebywała w Polsce, aby wziąć udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau[52]. W marcu 2015 pojechali z oficjalną wizytą do Danii[53], a w maju do Kanady[54]. W październiku zostali przyjęci przez przewodniczącego ChRL i jego żonę w Pekinie, ale królowa musiała wrócić wcześniej do Holandii z powodu nagłego zachorowania na zapalenie nerek i trafiła do szpitala Bronovo[55]. W listopadzie Maksyma odwiedziła Bangladesz[56] i uczestniczyła w dorocznym Remembrance Day w Londynie wraz z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej[57].

W lutym 2016 przebywała z trzydniową wizytą w Pakistanie[58], natomiast w listopadzie razem z mężem odbyła dyplomatyczną podróż do Australii i Nowej Zelandii[59]. Latem rodzina królewska przebywała w Rio de Janeiro, gdzie kibicowała holenderskim sportowcom w rywalizacji w letnich igrzyskach olimpijskich[60].

W kwietniu 2017 brała udział w szczycie Kobiet W 20 w Berlinie, gdzie spotkała się między innymi z Ivanką Trump[61]. W tym samym roku razem z mężem brała udział w oficjalnych wizytach do Portugalii[62] i Włoch[63]. W 2018 para królewska podróżowała do Luksemburga[64]i Wielkiej Brytanii[65][66], a także gościła w Holandii parę królewską Jordanii króla Abdullaha II i królową Ranię[67].

W czerwcu 2019 królowa Maksyma była gościem Royal Ascot i wystąpiła w powozie razem z królową brytyjską Elżbietą II[68]. W październiku para królewska udała się na dyplomatyczną wizytę do Indii, a król Wilhelm-Aleksander sam pilotował samolot, którym przylecieli[69].

21 października 2020 król i królowa w opublikowanym nagraniu przeprosili za rodzinny wakacyjny wyjazd do Grecji[70]. Rodzina królewska nie złamała obowiązujących w czasie pandemii COVID-19 zasad podróżowania, ale spotkała się z krytyką wobec zalecenia niderlandzkiego rządu, by unikać niekoniecznych wyjazdów[71]. W grudniu 2021 praz królewska przeprosiła oficjalnie za złamanie rządowych zaleceń w okresie pandemii z powodu zorganizowania imprezy urodzinowej dla ich najstarszej córki, na której liczba gości przekraczała ilość rekomendowaną przez rządowe zasady bezpieczeństwa[72].

W lipcu 2021 Maksyma i Wilhelm-Aleksander udali się z trzydniową oficjalną wizytą do Niemiec[73], a w listopadzie do Norwegii[74].

Reprezentowała dwór niderlandzki w: nabożeństwie dziękczynnym za księcia Kardama z Bułgarii (Madryt, 2015)[75], ślubie księcia Varmlandu Karola Filipa z Zofią Hellqvist (Sztokholm, 2015)[76], 80. urodzinach króla Norwegii Haralda V (Oslo, 2017)[77], 50. urodzinach księcia koronnego Danii Fryderyka (Kopenhaga, 2018)[78] i nabożeństwie dziękczynnym za Filipa, księcia Edynburga (Londyn, 2022)[79].

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. https://www.famechain.com/family-tree/37318/jorge-zorreguieta/marta-lopez-gil
 2. http://www.wargs.com/royal/maxima.html
 3. https://www.efe.com/efe/english/world/jorge-zorreguieta-father-of-holland-s-queen-maxima-died-aged-89/50000262-3347585
 4. https://nltimes.nl/2017/08/09/queen-maximas-father-jorge-zorreguieta-dies-age-89
 5. https://www.hellomagazine.com/royalty/2017081141489/queen-maxima-father-funeral-argentina/
 6. https://www.smh.com.au/world/europe/dutch-queen-maxima-s-sister-ines-zorreguieta-dies-in-argentina-20180608-p4zk8k.html
 7. https://www.bbc.com/news/world-latin-america-44401471
 8. https://www.bbc.com/news/world-europe-44531451
 9. https://www.express.co.uk/news/world/971885/royal-news-queen-maxima-sister-dead-funeral-ines-zorreguieta-dutch-royal-family
 10. Koning: vrijheid mede te danken aan Polen. telegraaf.nl, 24 czerwca 2014. [dostęp 2014-06-26]. (niderl.).
 11. Niderlandzka Para Królewska w Polsce. prezydent.pl, 24 czerwca 2014. [dostęp 2014-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 maja 2015)].
 12. Zdjęcie z uroczystości wymiany orderów. prezydent.pl, 24 czerwca 2014. [dostęp 2014-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (24 września 2015)].
 13. https://www.royal-house.nl/members-royal-house/queen-maxima/education-and-work-before-2002
 14. https://web.archive.org/web/20151009185620/http://www.eurochannel.com/en/The-Story-of-Maxima-Zorreguieta.html
 15. Kazimierz Bem: Królewscy kalwini w Holandii. www.ekumenizm.pl, 2003-05-16. [dostęp 2017-09-03]. (pol.).
 16. https://honey.nine.com.au/royals/queen-maxima-king-willem-alexander-how-they-met-controversy/39d88a1b-27cf-4718-825f-bb0be6022701
 17. https://www.bbc.com/news/world-europe-22340046
 18. https://www.unofficialroyalty.com/may-17-1971-birth-of-queen-maxima-of-the-netherlands/
 19. https://royalwatcherblog.com/2021/03/30/engagement-of-crown-prince-willem-alexander-of-the-netherlands-2001/
 20. https://nos.nl/video/259904-willem-alexander-vertelt-over-zijn-huwelijksaanzoek-aan-maxima-2002
 21. https://www.unofficialroyalty.com/wedding-of-king-willem-alexander-and-maxima-zorreguieta-cerruti/
 22. https://honey.nine.com.au/royals/queen-maxima-royal-wedding-father-family/09b448e4-6a8d-4d29-9023-17afb20a9954
 23. https://www.hellomagazine.com/royalty/2002/02/07/holland/
 24. https://www.hellomagazine.com/royalty/2003/06/19/princessmaxima/
 25. https://www.hellomagazine.com/royalty/2003/10/29/maxima/
 26. http://edition.cnn.com/2003/WORLD/europe/12/07/dutch.royal.reut/index.html
 27. https://www.expatica.com/nl/general/princess-catharina-amalia-41032/
 28. https://www.hellomagazine.com/royalty/2004/12/29/princessmaxima/
 29. https://people.com/parents/princess_maxima-3/
 30. https://www.expatica.com/nl/general/princess-maxima-pregnant-with-couples-3rd-child-36196/
 31. https://www.cbsnews.com/pictures/a-royal-baby-boom/3/
 32. https://people.com/parents/pregnant_prince-5/
 33. https://www.hellomagazine.com/royalty/2007/02/28/princess-maxima/
 34. https://www.hellomagazine.com/royalty/201110086305/king-of-bhutan-dutch-royals-visit/
 35. https://people.com/parents/princess_maxima-2/
 36. https://www.hellomagazine.com/royalty/2013012810931/queen-beatrix-netherlands-abdicates/
 37. https://www.hellomagazine.com/royalty/2013013010956/princess-maxima-first-appearance-abdication/
 38. https://www.hellomagazine.com/royalty/2013042612277/maximas-parents-will-watch-dutch-coronation-on-tv/
 39. https://www.hellomagazine.com/royalty/2013041812143/princess-maxima-prince-willem-alexander-interview/
 40. https://www.hellomagazine.com/royalty/2013043012308/dutch-inauguration-queen-beatrix-abdication/
 41. https://www.hellomagazine.com/royalty/2013043012322/dutch-inauguration/
 42. https://royalwatcherblog.com/2018/04/30/inauguration-of-king-willem-alexander-2013/
 43. https://www.hellomagazine.com/royalty/2013050612437/willem-alexander-and-maxima-first-public-appearance/
 44. https://www.hellomagazine.com/royalty/2013091814619/queen-maxima-king-willem-alexander-spain-visit/
 45. https://www.hellomagazine.com/royalty/2013110815558/queen-mathilde-visits-queen-maxima-netherlands/
 46. https://www.hellomagazine.com/royalty/2013111415647/queen-maxima-king-willem-alexander-caribbean/
 47. https://www.hellomagazine.com/royalty/2013120415972/queen-maxima-appointed-regent/
 48. https://www.hellomagazine.com/royalty/2014012116620/queen-maxima-netherlands-fashion-state-visit/
 49. https://www.hellomagazine.com/royalty/2014072320088/queen-maxima-king-willem-alexander-ceremony-victims-malaysia-airlines/
 50. https://www.hellomagazine.com/royalty/2014103021657/queen-maxima-king-willem-alexander-tokyo-state-visit-japan/
 51. https://www.hellomagazine.com/royalty/2014110321714/king-willem-alexander-maxima-south-korea/
 52. https://www.hellomagazine.com/royalty/2015012723091/european-royals-attend-auschwitz-liberation-anniversary/
 53. https://www.hellomagazine.com/royalty/2015031924120/queen-maxima-fashion-state-visit/
 54. https://www.hellomagazine.com/royalty/2015052825482/queen-maxima-canada-tour-style/
 55. https://www.hellomagazine.com/royalty/2015102727925/queen-maxima-cuts-short-china-visit-kidney-infection/
 56. https://www.hellomagazine.com/royalty/2015111728295/queen-maxima-netherlands-style-bangladesh/
 57. https://www.hellomagazine.com/royalty/2015110828131/kate-middleton-queen-maxima-attend-remembrance-service-london/
 58. https://www.hellomagazine.com/royalty/2016021068950/queen-maxima-netherlands-visits-pakistan/
 59. https://www.hellomagazine.com/royalty/gallery/2016110969364/queen-maxima-netherlands-style-australia-new-zealand-tour/1/
 60. https://www.hellomagazine.com/royalty/2016081532969/queen-maxima-king-willem-alexander-olympics/
 61. https://www.hellomagazine.com/fashion/news/2017042657091/ivanka-trump-queen-maxima-florals-w20-summit-berlin/
 62. https://www.hellomagazine.com/royalty/gallery/2017101869586/queen-maxima-king-willem-alexander-royal-tour-portugal/1/
 63. https://www.hellomagazine.com/fashion/news/2017062357519/queen-maxima-royal-visit-italy-gold-dress/
 64. https://www.hellomagazine.com/royalty/gallery/2018052569709/queen-maxima-royal-visit-luxembourg/1/
 65. https://www.hellomagazine.com/fashion/royal-style/2018102463821/queen-maxima-second-day-london-state-visit/
 66. https://www.hellomagazine.com/royalty/gallery/2018102363782/the-queen-welcomes-dutch-royals-state-visit-best-photos/1/
 67. https://www.hellomagazine.com/royalty/gallery/20180321127953/queen-rania-queen-maxima-netherlands-royal-tour-best-photos/1/
 68. https://www.hellomagazine.com/fashion/royal-style/2019061874305/queen-maxima-stuns-outfit-royal-ascot/
 69. https://www.hellomagazine.com/royalty/2019101479108/king-willem-alexander-flies-own-plane-india/
 70. https://www.hellomagazine.com/royalty/2020102199479/queen-maxima-king-willem-alexander-apology-greece-holiday/
 71. https://www.hellomagazine.com/royalty/2020101899255/king-willem-alexander-queen-maxima-forced-to-cancel-holiday-greece/
 72. https://www.hellomagazine.com/royalty/20211216129143/queen-maxima-king-willem-alexander-apologise-for-breaching-coronavirus-guidance/
 73. https://timesofindia.indiatimes.com/world/europe/dutch-royals-arrive-in-germany-for-3-day-state-visit/articleshow/84141139.cms
 74. https://www.royal-house.nl/members-royal-house/queen-maxima/news/2021/09/23/state-visit-to-norway
 75. https://www.hellomagazine.com/royalty/2015060925683/european-royals-gather-prince-kardam-memorial/
 76. https://pl.pinterest.com/pin/queen-maxima-of-the-netherlands-attends-the-royal-wedding-of-prince--255860822556893620/
 77. https://www.hellomagazine.com/royalty/2017051038804/sophie-wessex-king-harald-queen-sonja-80th-birthday-celebrations/
 78. https://www.hellomagazine.com/royalty/gallery/20180527127956/crown-prince-frederik-50th-birthday-royal-gala-photos/1/
 79. https://whatkatewore.com/2022/03/29/a-service-of-thanksgiving-for-prince-philip-at-westminster-abbey/
 80. Prezidentka Slovenskej republiky | Vyznamenania [online], Prezidentka Slovenskej republiky [dostęp 2024-02-12] (słow.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]