Dynastia Orańska-Nassau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dynastia Orańska-Nassau
Herb Dynastia Orańska-Nassau
Kraj

Holandia

Tytuły

królowie Niderlandów
król Anglii
król Szkocji
wielcy książęta Luksemburga
książęta Oranii

Założyciel

Wilhelm I Orański

Obecna głowa

Wilhelm-Aleksander

Rok założenia

1544

Dynastia macierzysta

Nassau

Herb rodu Oranje-Nassau w Stroniu Śląskim

Dynastia Orańska-Nassau (nid. Oranje-Nassau, ang. i fr. Orange-Nassau) – rodzina panująca w Holandii od czasów Wilhelma I Orańskiego, który zorganizował powstanie przeciwko Hiszpanii i uzyskał niepodległość Niderlandów.

Dzieje rodu[edytuj | edytuj kod]

Ród powstał w wyniku małżeństwa Henryka III(niem.)niemieckiego księcia Nassau-Breda i Klaudii de Châlon-Orange(fr.) z francuskiej Burgundii. Ich syn René de Châlon(niem.) pierwszy przyjął rodowe nazwisko „Orange-Nassau”. Pod koniec XVII w. przedstawiciel rodziny, Wilhelm III Orański, zasiadł na tronie brytyjskim.

Władcy z dynastii Orańskiej-Nassau:

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W XIX w. właścicielką dóbr na ziemi kłodzkiej (w dzisiejszym województwie dolnośląskim), będących wówczas pod panowaniem Prus, była królewna Marianna Orańska, córka króla Wilhelma I i królewny pruskiej, Fryderyki Luizy (Wilhelminy von Hohenzollern). Rodzina królewska niechętnie jednak przyznaje się do tej krewnej[potrzebny przypis], ze względu na późniejszy mezalians. Opracowania historyczne mówią przy tym o romantycznej miłości[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof R. Mazurski Miłość i dramaty królewny Marianny, Sudety. Oficyna Wydawnicza Oddziału Wrocławskiego PTTK, Wrocław 2000, ISBN 83-87320-66-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]