Arkadiusz Hołda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arkadiusz Hołda
Ilustracja
mgr inż. arch. Arkadiusz Hołda
Data i miejsce urodzenia 9 październik 1957
Sosnowiec
Zawód przedsiębiorca
Miejsce zamieszkania Katowice
Narodowość Polak
Alma Mater Politechnika Śląska w Gliwicach
Arkadiusz Hołda - Podczas otwarcia Konsulatu Szwecji w Katowicach - 2016
Arkadiusz Hołda przed siedzibą Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach - 2016
Przyjęcie nominacji na Konsula Szwecji w Katowicach wręczone przez Ambasador Szwecji w Polsce, Panią Ingę Eriksson Fogh - 2016

Arkadiusz Kazimierz Hołda (ur. 9 października 1957 w Sosnowcu) – polski przedsiębiorca, konsul Szwecji w Katowicach, założyciel-kanclerz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach[1], TV Silesia, Radia Silesia oraz fundacji TVS.

Arkadiusz Hołda - W budynku Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach - 2015

Życiorys[edytuj]

Edukacja[edytuj]

Ukończył Szkołę Podstawową nr 37 w Katowicach oraz Liceum Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach, a następnie studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach uzyskując tytuł magistra inżyniera architekta. Pracę magisterska wykonał z architektury nakierowanej na pozyskiwanie energii słonecznej "Systemy solarne w architekturze mieszkaniowej". Praca ta została wysłana na konkurs najlepszych prac dyplomowych w Polsce.

Kariera biznesowa[edytuj]

Po studiach pracował w Kombinacie Budowlanym w Katowicach a następnie był dyrektorem firm polonijnych Radimex i Rolstick. Wspólnie z  kolegami założył w połowie lat 80-tych jedną z pierwszych spółek z o.o.; PUTiRB PBP. Firma ta przetarła szlaki dla przyszłych innych nowych, dużych prywatnych firm na Śląsku. 

W kolejnych latach swojej działalności w biznesie założył własną spółkę PRB Holdimex, która działa aktywnie na rynku już prawie 29 lat. Zajmuje się w niej działalnością projektową, budowlaną i deweloperską. 

W 2003 roku stwierdził, że powinno się trochę zmienić sposób nauczania młodzieży na polskich uczelniach .Należy ich lepiej przygotowywać do zawodu tak aby było im łatwiej wejść w życie zawodowe. W tym celu założył uczelnię Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach. Dzisiaj na tej uczelni kształci się około 3.000 studentów na 7 kierunkach t.j.: architektura, architektura wnętrz, budownictwo, grafika, wzornictwo - projektowanie mody, mechatronika oraz gospodarka przestrzenna. Zamierza także uruchomić prywatny kierunek kształcenia lekarzy.

W 2008 roku założył i uruchomił stację telewizyjną TVS. Stacja ta nadaje przez 24 godziny na dobę przez satelitę i sieci kablowe. Można ją oglądać w całej Europie. Sygnał jest także dostarczany do USA, Australii i Nowej Zelandii. Stacja ta promuje naszą kulturę regionalną.  Stacja posiada  portal internetowy www.tvs.pl. Arkadiusz Hołda uruchomił również fundację TVS. Fundacja ta pomaga pokrzywdzonym przez los. Zbiera także pieniądze na operacje dla dzieci, promuje talenty a także wspiera inne fundacje.

W 2008 roku uruchomił nową firmę budowlaną Holdinwest sp. z o.o. Firma ta specjalizuje się w wykonywaniu robót budowlanych na zlecenie.

W 2011 roku powołał do życia Instytut Transferu Nowych Technologii - Park Naukowo-Techniczny Silesia. Pierwszy budynek Instytutu ma około 7.000 m kw. Jest to jeden z najnowocześniejszych budynków  w Polsce. Wytwarza energię elektryczną z kolektorów słonecznych na elewacji , dachu i świetlikach dachowych. Również w podziemiach biurowca znajduje się turbina tri-generacyjna wytwarzająca prąd.

W 2013 roku temu powołał nową firmę wspólnie z przedsiębiorstwami gminnymi. Firma ma zająć się realizacją spalarni osadów ściekowych. Firma nazywa się ZUTOŚ i ma siedzibę w Sosnowcu. Będzie to pierwsza spalarnia osadów w województwie śląskim.

W 2015 roku uruchomił również swoją stację radiową „Silesia 96,2 FM”. Stacja promuje nasz region i dostarcza informacje z naszego terenu. Ma zasięg w ponad 20 miastach śląskich.

Działając w regionie o bogatej kulturze, przygotowuje studentów do  uczestnictwa w procesie koniecznych przekształceń regionu, których celami są poprawa warunków życia i tworzenie alternatywy dla dominujących przemysłów przez przemysł nowoczesnych technologii . Daje  szansę młodym ludziom. A gdy dostrzega talent wspiera go. Np.; 20- letni Mariusz Kędzierski jest rysownikiem. Jego pracami zachwycają się już światowi eksperci. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że urodził się bez rąk. Mimo ogromnego talentu nie było go stać na studia więc mu je ufundował. Obecnie studiuje - właśnie w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Jest jednym z najlepszych studentów. Pokonał 150 sprawnych rysowników i malarzy z całego świata. 

W 2016 roku został Konsulem Honorowym Szwecji w Katowicach.

Przypisy

  1. Wyższa Szkoła Techniczna wW. S. T. w Katowicach Wyższa Szkoła Techniczna wW. S. T. w, Władze Uczelni - Uczelnia - Informacje o Uczelni, www.wst.com.pl [dostęp 2016-06-10].

Bibliografia[edytuj]