Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wydział Architektury
Faculty of Architecture
Politechnika Śląska
Data założenia 1977
Państwo  Polska
Adres 44-100 Gliwice
ul. Akademicka 7
Liczba pracowników
• naukowych

96 (2012)[1]
Dziekan dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross
Położenie na mapie Gliwic
Mapa lokalizacyjna Gliwic
Wydział Architektury
Wydział Architektury
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wydział Architektury
Wydział Architektury
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Wydział Architektury
Wydział Architektury
Ziemia50°17′22,77″N 18°40′43,60″E/50,289658 18,678778
Strona internetowa
Nowa siedziba Wydziału Architektury

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej kontynuuje tradycje Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej. Obecnie kadra dydaktyczna wydziału liczy ponad 70 pracowników, w tym 24 osób posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy profesora[2]. Oprócz pracowników stałych na Wydziale zatrudniani są architekci i urbaniści o znaczących w skali kraju osiągnięciach twórczych. Owocnie rozwija się współpraca Wydziału z twórczymi organizacjami zawodowymi: Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Towarzystwem Urbanistów Polskich, Izbą Architektów i Izbą Urbanistów, a także samorządami lokalnymi i samorządem Województwa Śląskiego. Wydział realizuje projekty i badania naukowe dotyczące współczesnych problemów projektowania architektonicznego, urbanistycznego, planowania przestrzennego, teorii i historii architektury, problematyki rozwoju zrównoważonego w urbanistyce i architekturze rewitalizacji obszarów miejskich, rewaloryzacji i konserwacji obiektów zabytkowych, estetyki środowiskowej, oceny jakości budynków oraz zarządzania obiektami.

Wydział jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Architektonicznej (EAAE) oraz Stowarzyszenia Europejskich Szkół Architektury Krajobrazu (Le Notre) oraz współpracuje z organizacjami i instytucjami w wielu krajach m.in.: IAPSInternational Association for People Environmental Behaviour Studies, Internationale Bauausstellung (IBA) Fuerst-Pueckler-Land w Niemczech, Fundacja Del Bianco we Włoszech, Narodowy Rezerwat Dziedzictwa Kulturowego Stary Halicz na Ukrainie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach kontynuuje tradycje Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej. Założycielami Wydziału Architektury uczelni byli profesorowie-architekci: Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, Zygmunt Majerski i Włodzimierz Buć.

W latach 1949-1954 kształcono architektów w ramach Oddziału Architektury, początkowo przy Wydziale Inżynieryjno-Budowlanym, a od roku 1961 na Wydziale Budownictwa Przemysłowego i Ogólnego. W 1969 roku powołano Instytut Architektury i Urbanistyki a wydział zmienił nazwę na Wydział Budownictwa i Architektury. Architekt, profesor Zygmunt Majerski został Dziekanem tej nowej wielokierunkowej jednostki, kształcącej architektów i inżynierów budownictwa o różnych specjalnościach.

Samodzielność Wydziału Architektury rozpoczęła się w 1977 roku. Dzisiaj Wydział jest jednym z czternastu wydziałów Politechniki Śląskiej.

Proces budowania własnej kadry pracowników naukowo - dydaktycznych szkoły wyższej jest powolny. Przez wiele lat działalność Wydziału opierała się na pracownikach samodzielnych profesorach, dojeżdżających. Pracowali tu profesorowie: Bohdan Lisowski, Zbigniew Gądek i Tadeusz J. Gawłowski z Krakowa, Julian Duchowicz, Marcin Bukowski, Wiktor Jackiewicz. A także wybitni specjaliści pochodzący ze środowiska śląskiego: Mieczysław Król, Stanisław Tomaszek, Michał Rościszewski, Andrzej Czyżewski, Marek Dziekoński, Marian Dziewoński, Henryk Buszko i Aleksander Franta, Stefan Zemła oraz od początku związani z Gliwicką Szkołą Architektury: Czesław Thullie, Franciszek Maurer, Kazimierz Paprocki, Tadeusz Pfützner i Stanisław Słodowy.

Dopiero w latach 90. wytworzyła się nowa, lokalna kadra profesorska, która dzisiaj stanowi trzon dydaktyczny Wydziału. Chcąc utrzymać pozytywną tożsamość Szkoły, nadal, poza pracownikami "stałymi", na Wydziale zatrudnieni są architekci i urbaniści o znaczących w skali kraju osiągnięciach twórczych, cieszący się uznaniem w regionalnym środowisku profesjonalnym. Owocnie rozwija się współpraca z twórczymi organizacjami zawodowymi: SARP i TUP.

Władze Wydziału[edytuj | edytuj kod]

Wykładowcy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Struktura Wydziału (w nawiasie podano wewnętrzny symbol jednostki)[edytuj | edytuj kod]

  • Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego (RAr-1)
  • Katedra Projektowania Architektonicznego (RAr-2)
  • Katedra Teorii, Projektowania i Historii Architektury (RAr-3)
  • Katedra Sztuk Pięknych i Użytkowych (RAr-4)

Kierunki studiów[edytuj | edytuj kod]

  • Architektura
  • Architektura wnętrz

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Misja Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej[edytuj | edytuj kod]

  • kształcenie wysokiej jakości specjalistów w dziedzinie formowania przestrzeni w różnych zakresach i skalach,
  • prowadzenie interdyscyplinarnej działalności badawczej zorientowanej na podnoszenie konkurencyjności firm, miast i regionów, poprzez kreowanie nowoczesnej architektury i urbanistyki,
  • rozwijanie współpracy z podmiotami z otoczenia społecznego, komercjalizacja wyników badań naukowych oraz upowszechnianie wiedzy,
  • wzmacnianie roli znaczącego ośrodka kultury akademickiej w regionie i jego marki powiązanej z renomą Śląskiej Szkoły Architektury.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]