TVS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TVS
Ilustracja
Data startu 29 marca 2008, godz. 10:00
Format obrazu 16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Właściciel TVS Sp.z.o.o.
Systemy
emisji sygnału
DVB-T, DVB-C, DVB-S
Kraj nadawania  Polska
Język polski (dialekt śląski)
Siedziba Katowice, Plac Grunwaldzki
Udziały w rynku 0,40% (kwiecień 2016)[1]
Siostrzane kanały iTVS
Strona internetowa
Główne studio TVS, z którego nadawane są informacje Silesia Flesz
Siedziba TVS

TVS (Telewizja Silesia) – pierwsza regionalna stacja telewizyjna o profilu informacyjno-rozrywkowym. Kanał TVS był kierowany głównie do mieszkańców województwa śląskiego, obejmującego historyczne ziemie Górnego Śląska i Małopolski (w tym Zagłębie Dąbrowskie i Zagłębie Krakowskie) i został stworzony jako konkurencja dla TVP3 Katowice. Z biegiem lat TVS koncentrowało się na ogólnopolskiej publiczności. Obecnie znajduje się w zasięgu 300 sieci kablowych w Polsce, na wszystkich platformach cyfrowych, w naziemnym odbiorze cyfrowym DVB-t w aglomeracji śląskiej oraz FTA. Na ramówkę stacji składają się w znacznej większości programy z muzyką biesiadną i kryminalne seriale.

Regularny przekaz rozpoczął się 29 marca 2008 o godz 10:00 w formacie 16:9

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 2006 roku został złożony wniosek do KRRiT o przyznanie koncesji kanału.

19 marca 2008 roku kanał regionalny TVS zainaugurował emisję testową. 27 marca 2008 roku wystartował portal internetowy TVS. Na stronie tvs.pl są publikowane informacje z województwa śląskiego wraz ze zdjęciami i materiałami wideo, pojawiają się też artykuły z różnych dziedzin życia.

29 marca 2008 roku po godz. 10. widzów TVS przywitał Marek Czyż w towarzystwie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Arkadiusza Hołdę, prezesa TV Silesia powitano chlebem i solą. Podczas pierwszych godzin dziennikarze kanału rozmawiali z zaproszonymi gośćmi, m.in. Arturem Rojkiem, Kamilem Durczokiem, Tadeuszem Sławkiem i Krystyną Bochenek. 14 kwietnia 2008 roku o godz. 21:00 na antenie zadebiutował magazyn informacyjny "Silesia informacje".

5 maja 2008 roku TV Silesia zdecydowała o wydłużeniu czasu emisji programu oraz zwiększeniu ilości programów informacyjnych i publicystycznych. 5 lipca 2008 roku o godz. 7:00 zadebiutowało "Radio Silesia na wizji", pierwszy tego typu program w Polsce. Od 4 grudnia 2008 roku stacja jest dostępna dla Polonii w USA i Kanadzie. Rozpoczęto nadawanie programu przez całą dobę. W czasie świąt Bożego Narodzenia w roku 2008 Telewizja Śląska pokazała pierwsze filmowe pozycje. 31 grudnia 2008 roku stacja zorganizowała pierwszą imprezę sylwestrową w Katowicach.

Po Nowym Roku zdecydowano się na regularną emisję filmów. W marcu 2009 roku wprowadzono teletext. Pierwszego marca zadebiutował program o tematyce Disco Polo. Nosi on nazwę "VIPO" i jest emitowany w każdą niedzielę o 10:20. 29 marca 2009 roku TVS przygotowała dla widzów "Dzień Otwarty TVS" z występami gwiazd śląskiej estrady.

Telewizja TVS w swojej ofercie posiada programy dotyczące regionu Śląska i Zagłębia - "Kalejdoskop Regionów", "Silesia Flesz", "Schlesien Journal", "W Oku Miasta".

Z roku na rok profil stacji zmieniał się z wyłącznie regionalnego na dostosowany również do ogólnopolskiego widza. W programie ramowym telewizji pojawiły się zagraniczne seriale - "MacGyver", "Słoneczny Patrol", "Alf", "Robin z Sherwood", "Szpital na Peryferiach", "Kobieta za Ladą", "Columbo", "Kojak", "Don Matteo", "Policjanci z Miami", "Magnum", "Święta wojna" czy "Napisała: Morderstwo". Flagowymi produkcjami Telewizji TVS pozostają od lat "Koncert Życzeń" z duetem prowadzących Kolą i Julą, jak również "Szlagierowa Lista" (obecnie prowadzona przez Eugeniusza "Geno" Witka").

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Profil[edytuj | edytuj kod]

Na początku istnienia stacji jej program informował głównie o wydarzeniach z regionu. W TVS zobaczyć można było również programy promujące Śląsk, jego kulturę, historię, muzykę i tradycje. Dominowały głównie tematy związane z regionem i województwem śląskim. Od 2011 roku rozpoczął się powolny proces zmiany charakteru stacji i zmiany formatu na ogólnopolski z utrzymaniem regionalnego charakteru informacji. Z anteny powoli znikała regionalna publicystyka. Program jest nadawany przez 24 godziny na dobę.

[edytuj | edytuj kod]

Data Opis Zdjęcie
od 29 marca 2008 Trzy zaokrąglone kwadraty w poziomie, dwa pierwsze koloru niebieskiego z białymi literami T V, trzeci koloru czerwonego z literą S. Do loga w miarę potrzeb są dodawane napisy: Na żywo, Powtórka lub Emisja testowa lub ozdoby: białe litery HD lub zielona wstęga. Firmowe logo ma pod spodem napis: Telewizja Silesia. Logo kanału mieści się u góry po prawej stronie ekranu. TVS (Fernsehsender) Logo.svg

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest dostępna w niektórych sieciach kablowych w regionie, poprzez niekodowany przekaz satelitarny ma zasięg europejski.

Kanał jest dostępny we wszystkich platformach cyfrowych, wybranych sieciach kablowych i niekodowanym przekazie satelitarnym FTA. Program jest produkowany w technologii HDTV, jednak w rozdzielczości HD jest dostępny jedynie w cyfrowych kablówkach. Na potrzeby przekazu satelitarnego i do analogowych telewizji kablowych sygnał jest konwertowany do standardowej rozdzielczości SD w proporcjach 16:9 anamorficznie.

Emisja naziemna[edytuj | edytuj kod]

Od 30 października 2014 roku do 1 stycznia 2016 roku TVS był dostępny w Multipleksie Regionalnym telewizji TVT nadawanym naziemnie z obiektów w Rybniku i Ornontowicach na kanale 47 (682 MHz), który swoim sygnałem pokrywa znaczną część aglomeracji Śląskiej.

19 stycznia 2016 roku kanał dołączono do multipleksu TVN nadawanego z Warszawy, w którym aktualnie dostępne są trzy kanały tego nadawcy w wersji HD oraz telewizja TVS. 20 października 2016 stacja niespodziewanie zniknęła z tego multipleksu.

20 marca 2016 roku kanał otrzymał zgodę na eksperymentalną emisję w NTC i dostępny jest na terenie całego województwa śląskiego na kanale 59 (778 MHz) z nadajnika z obiektu RTCN Katowice/Kosztowy. 6 maja 2016 zmienił kanał na 21 (474 MHz).

Silesia Informacje[edytuj | edytuj kod]

Był to program informacyjny TVS, którego wydania były nadawane codziennie o 17:45 i 20:00. Głównym prowadzącym był Marek Czyż. Oprócz niego program prowadzili również Aleksander Gortat, Grzegorz Żądło, Alicja Van Der Coghen oraz Anna Tabaka. Z dniem 1 grudnia 2015 r., po 7 latach działalności, regionalny serwis informacyjny TVS przestał istnieć.

W 2017 powrócono do nadawania informacji pod nazwą Silesia Flesz[2]. Program przedstawia najważniejsze wydarzenia z regionu w skróconej formie - bez udziału prowadzącego.

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

Siedziba główna znajduje się w Katowicach przy Placu Grunwaldzkim. Zespół TVS liczy około 90 osób.

Radio Silesia[edytuj | edytuj kod]

Od soboty 5 lipca 2008 roku, w godzinach 8:00 do 10:45 stacja emitowała codzienny poranny program o nazwie Radio Silesia. Ten morning show był oparty na interakcji z widzami, prowadzeniu konkursów i wywiadów z zaproszonymi gośćmi. Prowadzącymi byli prezenterzy TVS: Nina Nocoń, Patrycja Tomaszczyk-Kindla, Adam Giza, Aleksander Gortat. Od czerwca 2012 program Radio Silesia był emitowany od poniedziałku do piątku. 31 sierpnia 2012 roku program został wyemitowany po raz ostatni. Powstała za to osobna radiostacja, współpracująca z TVS.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Program TVS był współtworzony także dzięki współpracy między redakcyjnej:

  • W ramówce telewizji pojawiały się produkcje TVN-u. TVS emitował m.in. program "Nauka jazdy", "Usterka", "Maraton Uśmiechu", "Cela" (cykl dokumentalny Edwarda Miszczaka – dyrektora programowego TVN-u).
  • TVS emitował na antenie programy kanału Romance TV (m.in. "Statek marzeń", "Klinika szwarcwaldzka", "Julia – Drogi do szczęścia", "Tessa – życie dla miłości", Bianca – "Drogi do szczęścia"[3].
  • Przez pewien czas kanał współpracował z Radiem ZET, w każdy piątek nadawał "Ligę hitów Radia ZET". Program tak samo jak i w radiu prowadził Tomasz Miara, który w telewizji prezentował 15 przebojów, wybieranych w minionym tygodniu przez słuchaczy Radia ZET.
  • TVS współpracował także z Radiem Złote Przeboje.

Sponsoring[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polsat liderem, TVP1 z największym spadkiem w czołówce. Top 100 kanałów w Polsce, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  2. MZ: Czy to koniec "Silesia Informacji" TVS? (pol.). www.dziennikzachodni.pl/, 2015. [dostęp 2015-11-20].
  3. Pasmo Romance TV w TVS
  4. Konferencja prasowa HC GKS Katowice (pol.). hokej.net. [dostęp 2011-05-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]