Arnold Mathew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arnold Harris Mathew
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 sierpnia 1852
Francja, Montpellier
Data i miejsce śmierci 21 grudnia 1919
Wielka Brytania
Wyznanie starokatolickie
Sakra biskupia 1908

Bp Arnold Harris Mathew (1852-1919) – biskup Kościoła Starokatolickiego w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii.

Zanim Arnold Harris Mathew przystąpił do wspólnoty starokatolickiej był suspendowanym kapłanem rzymskokatolickim. W 1908 został on wyświęcony na biskupa przez Kościół Starokatolicki w Holandii jako zwierzchnik misji w Anglii. Jego głównym konsekratorem był abp Gerard Gul wraz z asystencją bpa Jakuba Jana van Thiela, bpa Mikołaja Spita oraz bpa Józefa Demmela.

5 października 1909 sam udzielił sakry biskupiej kapłanowi Janowi Marii Michałowi Kowalskiemu z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Mathew formalnie utworzył Kościół Starokatolicki w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii, który przez pewien czas był częścią Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich. 29 grudnia 1910 ogłosił dla swojego kościoła niezależność od Unii Utrechckiej z powodu niezgód z pewnymi praktykami i dyscyplinami, które odbierane były jako odejście od katolickiej tradycji, tak jak wzrastająca tendencja przesadnego oddawania czci reliktom i świętym. Mathew stworzył odrębny liberalny kościół starokatolicki, którego zasady i dogmaty, a także dziedzictwo historyczne niesie Kościół Starokatolicki w Europie (OCCE).