Arpad Elo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arpad Elo
Państwo  Węgry
 Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 25 sierpnia 1903
Egyházaskesző
Data i miejsce śmierci 5 listopada 1992
Milwaukee

Arpad Elo, właściwie Árpád Imre Élő (ur. 25 sierpnia 1903 w Egyházaskesző, zm. 5 listopada 1992 w Milwaukee) – amerykański fizyk węgierskiego pochodzenia, szachista. Był twórcą systemu klasyfikacji szachistów, obowiązującego do dziś i uznawanego przez Międzynarodową Federację Szachową[1].

Ranking szachowy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ranking szachowy.

Profesor Arpad Elo był miłośnikiem gry w szachy i aktywnym członkiem Federacji Szachowej Stanów Zjednoczonych (USCF) od chwili jej założenia w 1939 roku. USCF używała opracowanego przez Kennetha Harknessa liczbowego systemu rankingowego, który pozwalał szachistom śledzić własne postępy w porównaniu z osiągnięciami innych szachistów. System Harknessa był prosty, ale czasami dawał wyniki sprzeczne z intuicyjną oceną umiejętności szachistów. Na prośbę USCF profesor Elo opracował nowy system, oparty na regułach stosowanych w statystyce.

Elo uznał, że najważniejszym, co musi uczynić, jest zadanie sobie pytania: w jakim stopniu różnica rankingów przekłada się na oczekiwany wynik? Do wyliczenia tego zaproponował potraktowanie oczekiwanego wyniku jako zmiennej losowej o rozkładzie normalnym.

Arpad Elo dokładnie opisał model swojego autorstwa w książce The Ratings of Chess Players: Past and Present[2], wydanej w 1978 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]