Arpad Elo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arpad Elo
Data i miejsce urodzenia

25 sierpnia 1903
Egyházaskesző

Data i miejsce śmierci

5 listopada 1992
Milwaukee

Obywatelstwo

Węgry
Stany Zjednoczone

Arpad Elo, właśc. Árpád Imre Élő (ur. 25 sierpnia 1903 w Egyházaskesző, zm. 5 listopada 1992 w Milwaukee) – amerykański fizyk węgierskiego pochodzenia, szachista. Był twórcą systemu klasyfikacji szachistów, obowiązującego do dziś i uznawanego przez Międzynarodową Federację Szachową[1].

Ranking szachowy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ranking szachowy.

Profesor Arpad Elo był miłośnikiem gry w szachy i aktywnym członkiem Federacji Szachowej Stanów Zjednoczonych (USCF) od chwili jej założenia w 1939 roku. USCF używała opracowanego przez Kennetha Harknessa liczbowego systemu rankingowego, który pozwalał szachistom śledzić własne postępy w porównaniu z osiągnięciami innych szachistów. System Harknessa był prosty, ale czasami dawał wyniki sprzeczne z intuicyjną oceną umiejętności szachistów. Na prośbę USCF profesor Elo opracował nowy system, oparty na regułach stosowanych w statystyce.

Elo uznał, że najważniejszym, co musi uczynić, jest zadanie sobie pytania: w jakim stopniu różnica rankingów przekłada się na oczekiwany wynik? Do wyliczenia tego zaproponował potraktowanie oczekiwanego wyniku jako zmiennej losowej o rozkładzie normalnym.

Arpad Elo dokładnie opisał model swojego autorstwa w książce The Ratings of Chess Players: Past and Present[2], wydanej w 1978 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ÉLŐ Árpád Imre. [dostęp 2017-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-18)].
  2. The Rating of Chess Players, Past and Present

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]