Arthur Creech Jones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arthur Creech Jones
ilustracja
Data urodzenia 15 maja 1891
Data śmierci 23 października 1964
Wielka Brytania Minister kolonii
Okres od 4 października 1946
do 28 lutego 1950
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik George Hall
Następca Jim Griffiths

Arthur Creech Jones (ur. 15 maja 1891, zm. 23 października 1964), brytyjski polityk, członek Partii Pracy, minister w pierwszym rządzie Clementa Attlee.

Był synem litografa z Bristolu. Wykształcenie odebrał w Whitehall Boys' School, którą ukończył w 1905 r. Następnie pracował w kancelarii adwokackiej. Po zdaniu egzaminów do służby cywilnej rozpoczął pracę w Ministerstwie Wojny. W 1913 r. pomogał w tworzeniu Camberwell Trades and Labour Council. Później został honorowym sekretarzem regionalnej gałęzi Niezależnej Partii Pracy w Dulwich. W 1916 r. został powołany do służby wojskowej, ale odmówił powołując się na swoje przekonania (conscientious objector). Został za to skazany na karę pozbawienia wolności. W więzieniu przesiedział do kwietnia 1919 r.

Pozbawienie wolności uniemożliwiło mu dalszą pracę w służbie cywilnej. Jones rozpoczął więc pracę w Labour Research Department. Później w tym samym roku został sekretarzem National Union of Docks, Wharves, and Shipping Staffs, oraz wydawcą związkowego dziennika. W latach 1921-1928 zasiadał w radzie wykonawczej londyńskiej Partii Pracy. W 1922 r. został narodowym sekretarzem ds. administracji, kleru i nadzoru w Transport and General Workers' Union. W 1929 r. bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych w okręgu Heywood and Radcliffe. Po wyborach rezygnował ze swojego stanowiska w TGWU i został sekretarzem organizacyjnym Workers' Travel Association.

W 1935 r. został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Shipley. W parlamencie zajmował się sprawami kolonii, zwłaszcza tych afrykańskich. W 1940 r. został parlamentarnym prywatnym sekretarzem Ernesta Bevina, ministra pracy. Po wygranej laburzystów w wyborach 1945 r. Jones został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kolonii. W 1946 r. stanął na czele tego resortu. Za jego urzędowania nastąpiła likwidacja brytyjskiego mandatu w Palestynie.

Jones przegrał wybory parlamentarne w 1950 r. i utracił stanowisko ministra. Przez następne lata pracował w Fabian Colonial Bureau. W 1951 r. bez powodzenia startował w wyborach w okręgu Romford. Dopiero w 1954 r. odzyskał miejsce w parlamencie, wygrywając wybory uzupełniające w okręgu Wakefield. W parlamencie zasiadał do sierpnia 1964 r., kiedy to zrezygnował z mandatu z powodu złego stanu zdrowia. Zmarł w październiku tego roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Arthur Creech Jones" w Oxford Dictionary of National Biography
  • "Who Was Who", A & C Black
  • M. Stenton i S. Lees, "Who's Who of British MPs" t. IV, Harvester Press, 1981