Arusza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arusza
Arusha
ilustracja
Państwo

 Tanzania

Region

Arusza

Wysokość

1387 m n.p.m.

Populacja (2010)
• liczba ludności


448 050

Nr kierunkowy

027

Położenie na mapie Tanzanii
Mapa konturowa Tanzanii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Arusza”
Ziemia3°22′S 36°41′E/-3,366667 36,683333
Strona internetowa
Arusza, wieża zegarowa

Arusza (suahili i ang. Arusha) − miasto w północno-wschodniej Tanzanii, ośrodek administracyjny regionu o tej samej nazwie. Czwarte pod względem wielkości miasto kraju, zamieszkane przez 385,9 tys. mieszkańców (dane szacunkowe z 2007).

Ośrodek handlowy regionu rolniczego i węzeł komunikacyjny. W Aruszy znajduje się siedziba Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Rwandy.

Obóz w Tengeru[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Obóz w Tengeru.

W odległości kilkunastu kilometrów od miasta znajduje się wieś Tengeru, gdzie podczas II wojny światowej mieszkali polscy uchodźcy[1]. Kobiety, dzieci oraz mężczyźni niezdolni do służby wojskowej trafili do obozów przejściowych. M.in. na terenie Afryki Wschodniej i Południowej dla ponad 18 tys. Polaków, którym udało się wydostać z ZSRR z Armią Andersa, założono 22 osiedla, największe w Tengeru[2].

Przy drodze do Arushy przetrwał polski cmentarz, na którym spoczywają szczątki 149 Polaków. W cmentarnej kaplicy umieszczone zostały herby największych miast[3].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Arusza jest końcową stacją tanzańskiej północnej linii kolejowej. Na trasie od roku 1990 nie jest prowadzony ruch pasażerski.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]