Durham (Karolina Północna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Durham
Panorama miasta
Panorama miasta
Flag of Durham, North Carolina.svg
Flaga
Przydomek: Bull City, City of Medicine
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan Karolina Północna
Hrabstwo Durham, Orange, Wake
Założono 1853
Prawa miejskie 1869
Zarządzający Burmistrz
Bill Bell
Powierzchnia
• całkowita
• lądowa
• wód

245,8 km²
245,1 km²
0,7 km²
Ludność (2007)
• miasto

217 847

Strefa czasowa
Czas letni
UTC-5:00
UTC-4:00
Położenie na mapie Karoliny Północnej
Mapa lokalizacyjna Karoliny Północnej
Durham
Durham
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Durham
Durham
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Durham
Durham
Ziemia 35°59′19″N 78°54′26″W/35,988611 -78,907222
Strona internetowa
Portal Portal.svg Stany Zjednoczone

Durhammiasto we wschodniej części USA, w Karolinie Północnej. Jest czwartym miastem w stanie pod względem liczby mieszkańców. W mieście rozwinął się przemysł tytoniowy oraz włókienniczy.

Historia[edytuj]

Przed nadejściem kolei, obszar teraz znany jako Durham był prawie całkowicie rolniczy, z kilkoma przedsiębiorstwami wzdłuż drogi do Hillsborough, zaopatrującymi podróżnych (szczególnie przewożących bydło i trzodę). Przez miasto wiodła jedna z głównych dróg w Karolinie Północnej, zastąpiona później przez autostradę. W 1827 założono, ze względu na korzystne położenie pierwszy urząd pocztowy. Obecne miasto powstało w 1853 roku przy stacji North Carolina Railroad między Raleigh i Hillsborough. Miejscowy lekarz i przedsiębiorca Bartlett Durham przekazał część swojej ziemi kolei, która w zamian nazwała wybudowaną stację Durham. Aż do wojny secesyjnej miejscowość rozrastała się powoli. W 1869 uzyskała status miasta. Późniejszy rozwój Durham zawdzięczało przemysłowi tytoniowemu.

XX wiek[edytuj]

Widok na zachód wzdłuż Parrish Street, do budynków CCB (SunTrust)

Prosperujące przedsiębiorstwa Bull Durham Tobacco Company i Washington Duke's W. Duke & Sons Tobacco Company przyczyniły się do rozwoju miasta. Do dominującego w gospodarce miasta przemysłu tytoniowego dołączył energetyczny (Duke Power) i włókienniczy, szczególnie w East Durham i West Durham. Z okresu 1890-1930 pochodzi znaczna część miejskiej zabudowy mieszkaniowej i handlowej.

W mieście szybko rozwinęła się dynamiczna afroamerykańska społeczność, skupiająca się na obszarze znanym jako Hayti (HAY – więź), położonym dokładnie na południe od centrum miasta. Stworzyli niektóre z najważniejszych na początku XX wieku przedsiębiorstw będących własnością czarnoskórych. Wśród nich są North Carolina Mutual Insurance Company oraz Mechanics & Farmers Bank. Ich siedziba — Parrish Street była później określana jako Black Wall Street.

Five Points w centrum

W 1924 książę James Buchanan Duke założył fundację dobroczynną na cześć swojego ojca Waszyngtona Duke'a, która miała na celu wsparcie Trinity College (College Trójcy) w Durham. College zmienił swoją nazwę na Uniwersytet Duke'a i zbudował duże miasteczko uniwersyteckie oraz szpital położony milę na zachód od College'u (oryginalna siedziba Trinity College jest teraz znana jako Duke East Campus).

W połowie XX wieku miejscowy przemysł podupadł. Fabryki tekstyliów były zamykane od lat 30. XX wieku. Ciosem dla przemysłu tytoniowego była rosnąca konkurencja innych przedsiębiorstw, a także spadek palenia tytoniu od lat 60. XX wieku. Impulsem rozwojowym było ustanowienie Research Triangle Park w 1958 roku, wspólnego przedsięwzięcia trzech uniwersytetów z Karoliny Północnej.

Duża afroamerykańska społeczność rozwinęła ruch praw obywatelskich. Miasto, w związku z represjami, z jakimi spotykali się uczestnicy sit-ins odwiedził Martin Luther King.

Podczas budowy autostrady w późnych latach 60. XX w., zburzono część historycznych dzielnic: Hayti, Morehead Hills, West End oraz West Durham. Łącznie z wyburzeniami na dużą skalę związanymi z programem Urban Renewal spowodowało to, że Durham doznało znaczących strat w jego historycznej tkance architektonicznej.

Durham zaczęło rozwijać się na nowo w latach 70. i 80. XX wieku, wraz z budową wielu domów w południowej części miasta, nieopodal Research Triangle Park oraz rewitalizacją centrum. W 1975 roku założono St. Joseph's Historical Foundation w Hayti Heritage Center, która ma na celu zachowanie dziedzictwa starej społeczności Hayti i promocję wkładu Afroamerykanów do kultury światowej". Drużyna Durham Bulls otrzymała w 1994 nowy stadion baseballu w centrum miasta. Na terenach American Tobacco Company powstało centrum kulturalno-usługowo-biurowe.

Znaczącymi pracodawcami w Durham są Duke University (39 000 pracowników, 14 000 studentów) i przedsiębiorstwa działające na terenie Research Triangle Park (49 000 pracowników), około 10 mil na południowy wschód. Łączy je autostradą NC 147.

Edukacja[edytuj]

College i uniwersytety[edytuj]

Miasto prowadzi również 46 publicznych szkół.

Sport[edytuj]

Najsławniejszy profesjonalny zespół sportowy miasta, Durham Bulls, jest zespołem baseballu i gra w amerykańskiej lidze IL (International League). Byki grają na stadionie Durham Bulls Athletic Park, (na południe od centrum), zbudowanym w 1994, zaprojektowanym przez firmę HOK – Sport (projektanci Oriole Park w Camden Jards w Baltimore). Stadion ma 10 000 miejsc siedzących i stoi przed biurowcem Diamond View I właściciela zespołu, Raleigh's Capital Broadcasting. Roczna frekwencja The Bulls wynosi około 500 000 osób.

Kultura[edytuj]

W mieście odbywają się festiwale jazzu i bluesa, koncerty symfoniczne, wystawy dzieł sztuki i wiele przedstawień kulturalnych, m.in. The American Dance Festival i The Full Frame Documentary Film Festival. Centrum kultury miasta jest Teatr Carolina, który organizuje przedstawienia i projekcje filmów (głównie niezależne produkcje). W 2005 otwarto The Nasher Museum of Art. W mieście działa The Durham Association for Downtown Arts (DADA), którego celem jest wspieranie miejscowych artystów.

Filmy nakręcone w Durham[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]