Durham (Karolina Północna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Durham
Panorama miasta
Panorama miasta
Flag of Durham, North Carolina.svg
Flaga
Przydomek: Bull City, City of Medicine
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan Karolina Północna
Hrabstwo Durham, Orange, Wake
Założono 1853
Prawa miejskie 1869
Zarządzający Burmistrz
Bill Bell
Powierzchnia
• całkowita
• lądowa
• wód

245,8 km²
245,1 km²
0,7 km²
Ludność (2007)
• miasto

217 847

Strefa czasowa
Czas letni
UTC-5:00
UTC-4:00
Położenie na mapie Karoliny Północnej
Mapa lokalizacyjna Karoliny Północnej
Durham
Durham
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Durham
Durham
Ziemia 35°59′19″N 78°54′26″W/35,988611 -78,907222
Strona internetowa
Portal Portal.svg Stany Zjednoczone

Durhammiasto we wschodniej części USA, w Karolinie Północnej. Jest czwartym miastem w stanie pod względem liczby mieszkańców. W mieście rozwinął się przemysł tytoniowy oraz włókienniczy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto powstało w 1853 roku przy magazynie Kolei Karoliny Północnej między Raleigh i Hillsborough. Lokomotywy parowe musiały zatrzymywać się często, by tankować i dostarczać drewno oraz wodę. Pierwszy urząd pocztowy znany jako Herndon istniał tu od 1827 roku, a kolejny został założony w pobliskim Prattsburg w 1836 roku. Właścicielom ziemskim w Prattsburg odmawiano sprzedawać ziemię kolei. Nieco dalej na północny zachód wiejski lekarz Bartlett Durham żył i leczył wzdłuż trasy. Podarował on ziemię kolei, która nazwała następny dworzec Stacją Durham. Przed nadejściem kolei, obszar teraz znany jako Durham był prawie całkowicie rolniczy, z kilkoma biznesami zaopatrującymi podróżnych (szczególnie przewożących zwierzęta domowe) wzdłuż drogi do Hillsborough. Trasa 70 była główną drogą w Karolinie Północnej od czasów kolonialnych do konstrukcji międzystanowych autostrad. Miasto rozrastało się powoli przed Wojną secesyjną, ale szybciej po; obecny przywilej miejski ma od 1869 roku. Duży wzrost może się odnosić do ustanowienia prosperującego przemysłu tytoniu.

Żołnierze, zarówno Unia i Konfederaci, obozowali w Bennett, a dokładniej na zewnątrz miasta. Podczas ich długiego obozowania, hojnie brali próbki brightleafskiego tytoniu, który miał łagodniejszy smak, niż szereg innych tytoni. Po powrocie do domów, zostały wysłane pocztą liczne rozkazy do przedsiębiorstwa tytoniowego Green's z żądaniem większej ilości durhamskiego tytoniu. W. T. Blackwell był wspólnikiem Green i zmienił nazwę przedsiębiorstwa na "Bull Durham Tobacco Company (Przedsiębiorstwo tytoniowe Byk Durham)". Nazwa "Bull (Byk)" została użyta, by byk został wzięty jako ten z musztardy brytyjskiego Colman, która została wyprodukowana w Durham (podobno), w co Pan Blackwell (mylnie) uwierzył.

XX wiek[edytuj | edytuj kod]

Widok na zachód wzdłuż Parrish Street, do budynków CCB (SunTrust)

Szybki wzrost i pomyślność Bull Durham Tobacco Company i Washington Duke's Duke & Sons Tobacco Company, skończyły się gwałtownym rozwojem Durham. Początkowo przemysł tytoniowy dominował w gospodarce miasta, ale niedługo zdobył rywala przez ustanowienie wielorakich młynów tekstylnych, szczególnie we Wschodnim i Zachodnim Durham. Dużo wczesnej miejskiej architektury, zarówno handlowej jak i mieszkaniowej datuje się na okres 1890-1930.

W mieście szybko rozwinęła się dynamiczna afroamerykańska społeczność, skupiająca się na obszarze znanym jako Hayti (HAY – więź), położonym dokładnie na południe od centrum miasta, gdzie było nieco wybitnych i dobrze prosperujących czarnoskórych biznesmenów z prowincji, którzy osiedlili się tu w czasie wczesnego XX wieku. Te biznesy — które najlepiej znane są w North Carolina Mutual Insurance Company and Mechanics & Farmers' Bank — zostały skoncentrowane na Parrish Street, która była znana też jako Black Wall Street.

Five Points w centrum

W 1924 książę James Buchanan Duke założył fundację dobroczynną na cześć swojego ojca Waszyngtona Duke'a, aby wesprzeć Trinity College (College Trójcy) w Durham. College zmienił swoją nazwę na Uniwersytet Duke'a i zbudował duże miasteczko uniwersyteckie oraz szpital położony milę na zachód od College'u ( oryginalna siedziba Trinity College jest teraz znana jako Duke East Campus).

Miasto tworzy fortunę, która podupada w ciągu XX wieku. Fabryki tekstyliów zostają zamykane podczas lat 30. XX wieku. Konkurencja z innych przedsiębiorstw tytoniowych (jak również spadek palenia po roku 1960) zmniejsza dochody Durham z przemysłu tytoniowego. Chociaż region skorzystał znacząco od ustanowienia Research Triangle Park w 1958 roku, Durham nie doświadczył tych samych wczesnych wzrostów w rozwoju gospodarki mieszkaniowej jak sąsiadujące Raleigh i Cary. Podmiejskie kondygnacje również przyczyniły się do powolnego ale postępującego upadku centrum Durham jako ośrodka detalicznego i ekonomicznego.

Silna afroamerykańska społeczność rozwija potężny ruch praw obywatelskich w Durham. Wiele sit - ins zostaje przetrzymywane , dlatego Dr. Martin Luther King Jr. odwiedza miasto podczas walki o równe prawa. Ta silna społeczność nie była wystarczająco silna, by zapobiec zburzeniu części dzielnicy Hayti , podczas budowy autostrady w czasie późnych lat 60. XX w. . Budowa kończy się stratami dla innych historycznych dzielnic, takich jak : Morehead Hills, West End oraz West Durham . Połączone to ze zburzeniami na dużą skalę z funduszy Urban Renewal powoduje , że Durham doznaje znaczących strat w jego historycznej architektonicznej podstawie.

Rozwój Durham zaczął rozpalać się na nowo podczas lat 70. i 80. XX wieku, wraz z budową wielu postępowych domów w południowej części miasta, nieopodal Research Triangle Park oraz początkiem ożywienia centrum. W 1975 roku, ST. Joseph's Historical Foundation w Hayti Heritage Center wcieliło w życie : "zachowanie dziedzictwa starej społeczności Hayti i wypromowanie wyrozumiałości oraz szacunku dla wkładu afroamerykańskiego doświadczenia i afroamerykanów do kultury świata." Nowy stadion baseballu w centrum zostaje zbudowany dla Durham Bulls w 1994 roku. Remontowany na dużą skalę historyczną kompleks American Tobacco Company (dawniej Bull Durham) zostaje otwarty w 2003 roku.

Znaczącymi pracodawcami w Durham są Duke University (39 000 pracowników, 13 000 studentów), około 2 mil na zachód oryginalnego obszaru w centrum i przedsiębiorstwa w Research Triangle Park (49 000 pracowników), około 10 mil na południowy wschód. Te centra są połączone z Durhamską autostradą (NC 147).

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

College i uniwersytety[edytuj | edytuj kod]

Ludzie z zakładów w Durham są zaopatrywani przez prywatne szkoły średnie. Miasto posiada 45 szkół, włączając szkołę dla hospitalizowanych dzieci. Miasto to jest też domem dla ciągle zmieniającej miejsce rezydowania Wyższej Szkoły Nauki i Matematyki Karoliny Północnej.

W grudniu 2007, Forbes.com zaliczył Durham do jednego z Najlepszych 20 Miejsc, na Wykształcenie Twojego Dziecka. Było to jedyne miasto z Karoliny Północnej, biorące udział w liście.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Najsławniejszy profesjonalny zespół sportowy miasta, Durham Bulls, jest zespołem baseballu i gra w amerykańskiej lidze IL (International League). Byki grają na stadionie Durham Bulls Athletic Park, (na południe od centrum), zbudowanym w 1994. Zaprojektowany został przez firmę HOK – Sport, projektantów Oriole Park w Camden Jards w Baltimore. Stadion ma 10 000 miejsc siedzących i stoi przed biurowcem Diamond View I, zbudowanym przez właściciela zespołu, Raleigh's Capital Broadcasting. Roczna frekwencja The Bulls zwykle jest w wysokości około 500 000 osób.

Interesujące miejsca[edytuj | edytuj kod]

Posąg dinozaura w Museum of Life and Science

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Wydarzenia w mieście to: festiwale jazzu, festiwale bluesa, koncerty symfoniczne, wystawy dzieł sztuki i mnóstwo przedstawień kulturalnych, obejmujących The American Dance Festival i The Full Frame Documentary Film Festival . Centrum kultury miasta jest jego Teatr Carolina , który jest pokazuje zarówno żywe występy i filmy , przede wszystkim wypuszcza niezależne produkcje. Dostojnicy państwowi jedzą obiad przede wszystkim w restauracjach skoncentrowanych na Ninth Street, Brightleaf i obszarach University Drive. Duży przypływ restauracji jest w oraz dookoła obszaru centrum, również kilka nowych restauracji znajduje się w American Tobacco District. W październiku 2005 otwarto The Nasher Museum of Art , w którym przedstawia się przedstawia się rozpoznawane w całym kraju podróżujące wystawy globalnego leading- edge, równolatek tej sztuki The Durham Association for Downtown Arts (DADA) jest niekomercyjną organizacją sztuki zlokalizowaną w centrum. Została ona założona w 1998 , a potem w 2000 została wcielona w misję organizacji istnienia zaangażowania dla postępu, prezentacji i finansowego sponsorowania oryginalnej sztuki i przedstawień w Durham. DADA stara się poprzeć miejscowych artystów pracujących w rozmaitych artystycznych mediach. Kłaść nacisk na społeczność , DADA pomaga ludziom, dzięki temu miejscowi mieszkańcy zyskują dostęp do tych artystów przez dostarczanie bezpłatnych lub tanich biletów do miejsc spotkania.

Filmy nakręcone w Durham

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]