Przejdź do zawartości

Arvo Karvinen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arvo Karvinen
Data i miejsce urodzenia

7 stycznia 1934
Saijanlahti

Data śmierci

6 października 2013

Zawód, zajęcie

działacz na rzecz osób niewidomych, esperantysta

Arvo Karvinen (ur. 7 stycznia 1934 w Saijanlahti, zm. 6 października 2013[1]) – fiński działacz na rzecz niewidomych, w tym sportu osób niewidomych, działacz ruchu esperanckiego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1945 roku w jego dłoni eksplodował ładunek wybuchowy, w wyniku czego stracił trzy palce i wzrok. Uczył się w Kuopio, w szkole dla niewidomych dzieci, przede wszystkim ofiar manipulowania przy ładunkach wybuchowych. Interesował się sportem i mimo braku części palców i wzroku m.in. prowadził sanie[1].

W latach pięćdziesiątych przeniósł się do Helsinek, gdzie pracował w szkole zawodowej dla niewidomych. Jesienią 1956 roku rozpoczął naukę w prywatnym liceum wieczorowym w Helsinkach. Zaangażował się w prace Konfederacji Osób Niewidomych. W roku 1962 ukończył studia na Uniwersytecie Helsińskim, a potem kontynuował karierę naukową na tej samej uczelni, gdzie w 1969 roku uzyskał tytuł magistra filozofii. Podczas studiów spędzał czas na zajęciach sportowych i organizacyjnych. Pod koniec lat 50. XX wieku założył Towarzystwo Sportowe Niewidomych, które jednak nie zostało zarejestrowane, ponieważ uznano, że ogólnokrajowy rozwój aktywności sportowej osób z wadami wzroku leży w gestii Centralnego Związku Niewidomych. W 1962 roku, z inicjatywy Konfederacji Osób Niewidomych, pod jego przewodnictwem powołano komisję sportową, której zadaniem było planowanie i koordynacja sportów wyczynowych i rekreacyjnych dla osób niewidomych[1].

Był zaangażowany w organizację pierwszej masowej imprezy narciarskiej dla niewidomych, która odbyła się w Onnela w lutym 1956 roku. W następnych latach rozwijał w Finlandii paintball dla niewidomych, m.in. dokonał tłumaczenia zasad tego sportu na język fiński (1961)[1].

Uczył się języka szwedzkiego, niemieckiego i angielskiego, a ponadto był entuzjastą esperanto. Języka angielskiego nauczył się dopiero po dojściu do wniosku, że esperanto nie stanie się światowym lingua franca[1]. Został prezydentem Ligo Internacia de Blindaj Esperantistoj (LIBE, pl. Międzynarodowa Liga Niewidomych Esperantystów). Z jego inicjatywy w 2009 r. powstał projekt wydania alfabetem Braille'a „Historii ruchu esperanto wśród niewidomych”[2].

Był zatrudniony jako urzędnik Centralnego Związku Niewidomych. Został mianowany sekretarzem generalnym tego związku w 1972 roku. Z działalności w Konfederacji Osób Niewidomych zrezygnował w 2000 roku. Zachorował na szybko rozwijającego się raka gruczołu krokowego, co było przyczyną jego śmierci[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f Paralympiakomitea, Arvo Karvinen [online], www.paralympia.fi [dostęp 2022-05-09].
  2. Ligo Internacia de Blindaj Esperantistoj, Historio de la Esperanto-movado inter la blinduloj 1888–2015 [online], s. 8.