Asger Jorn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Asger Jorn

Asger Jorn, właśc. Asger Oluf Jørgensen (ur. 3 marca 1914 w Vejrum na Jutlandii, zm. 1 maja 1973 w Aarhus) – duński artysta.

W 1936 roku Jorn opuścił Danię, wyjechał do Francji, by przyłączyć się w Paryżu do prowadzonej przez Fernanda Légera Académie Contemporaine (Akademii Współczesnej).

W czasie II wojny światowej, podczas okupacji nazistowskiej w Danii, działał w komunistycznym ruchu oporu, a także współtworzył grupę artystyczną Høst.

Kiedy po wojnie środowiska lewicowe zostały podporządkowane Duńskiej Partii Komunistycznej, a wszelka myśl krytyczna zaczęła podlegać ocenzurowaniu, Jorn – na znak protestu – opuścił partię (choć pozostał wierny ideologii komunistycznej przez całe swoje życie); powrócił do Paryża, tam wraz z m.in. Christian Dotremontem, Karelem Appelem, Constantem, Corneillem i Carl-Henning Pedersenem założył międzynarodową grupę artystyczną Cobra.

Następnie, po rozwiązaniu grupy, stał się jednym z inicjatorów powstałej z połączenia Francuskich Letrystów (Internationale lettriste) i Londyńskiego Towarzystwa Psychogeograficznego (London Psychogeographical Association) Międzynarodówki Sytuacjonistycznej (Situationist International).

Początkowo malował ekspresjonistyczne pejzaże i portrety, lecz w latach 30. zaczął skłaniać się ku abstrakcji. Inspirował się pracami W. Kandinskiego, Paula Klee oraz Joana Miró. Stosował technikę automatyzmu, nakładając na płótno grube warstwy farby, tworząc układy pogmatwanych linii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]