Asin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Asin
아신왕
Imię koreańskie
Hangul

아신왕

Hancha

阿莘王

Transkrypcja poprawiona

Asin-wang

Transkrypcja MCR

Asin-wang

król Baekje
Okres

od 392
do 405

Poprzednik

Jinsa

Następca

Jeonji

Dane biograficzne
Data urodzenia

IV wiek

Data śmierci

405

Ojciec

Chimnyu

Dzieci

Jeonji

Asin lub Ahwa (kor. 아신왕, jap. 阿花王; zm. 405) – król (wang) Baekje, jednego z Trzech Królestw Korei, panujący w latach 392–405.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Trzy Królestwa Korei

Przekazy o okresie jego panowania zachowały się w kronikach Samguk sagi i Nihon-shoki oraz w inskrypcji na steli Kwanggaet’o.

Był synem króla Chimnyu (pan. 384–385). Gdy Chimnyu zmarł, Asin był jeszcze niepełnoletni stąd rządy przejął jego stryj Jinsa. Objął więc tron dopiero po śmierci stryja w 392 roku[1].

Panowanie[edytuj | edytuj kod]

W okresie rządów Asina miał miejsce konflikt zbrojny z udziałem Trzech Królestw i Japonii. Inskrypcja na wzniesionej w Koguryŏ steli Kwanggaet’o stanowi, że w 391 roku Japończycy „zaczęli przychodzić zza morza i siać zniszczenie”, a Baekje wykorzystując tę sytuację również zaatakowało Sillę[2].

Kronika Samguk sagi stwierdza, iż w 393 roku Asin odwiedził chram Tongmyŏnga (założyciela Koguryŏ, będącego też protoplastą dynastii panującej w Baekje)[1], odnotowuje też starcia zbrojne z Koguryŏ w 394 i 395 roku[3]. Ponadto tekst ze steli Kwanggaet’o mówi o odwetowej wyprawie Koguryŏ przeciw Baekje w 396, w której Kwanggaet’o Wielki zdobył stolicę Baekje, po czym niewymieniony z imienia król Baekje skapitulował i poprzysiągł wierność królowi Koguryŏ[2]. Dalsze zapisy na steli Kwanggaet’o informują o zwycięskich bitwach Koguryŏ z Japończykami w 400 i 404 roku, nie wzmiankując już ewentualnego udziału Baekje w tych bojach[2].

Wg Samguk sagi król Asin „ustanowił przyjazne relacje z państwem Wa” i wysłał tam swojego syna Jeonji w 397 roku[1]. Według inskrypcji na steli Kwanggaet’o w 399 roku Baekje zawarło pokój z Wa[2]. Podobna relacja znajduje się w japońskim Nihon-shoki, mówiąca iż za rządów Ōjina zmarł król Baekje imieniem Ahwa i jego następcą został Jeonji, który wcześniej przebywał w Japonii[4]. Również wg Nihon-shoki za panowania Ōjina – najwidoczniej współczesnego Asinowi z Baekje – Japończycy mieli przyjąć pismo chińskie, które wprowadził przybyły z Baekje uczony Wani, a także nauczyć się tkania jedwabiu od Koreanki imieniem Maketu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kim Bu-sikB., Samguk sagi, M.N. Pak (tłum.), t. 2, Moskwa: Vostochnaya literatura, 1995, s. 156 (ros.).
  2. a b c d Jennifer Crewe, Sources of Korean Tradition, Columbia University Press, 1996, s. 24–26, ISBN 978-0-231-51531-3 (ang.).
  3. Kim Bu-sikB., Samguk sagi, M.N. Pak (tłum.), t. 2, Moskwa: Vostochnaya literatura, 1995, s. 82 (ros.).
  4. a b Нихон сёки – анналы Японии, L.M. Jermakowa (tłum.), t. 1, Moskwa: Гиперион, 1997 (ros.).