Atak na areszt Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnosielcu 1/2 maja 1945

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Akcja rozbicia aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnosielcu 1/2 maja 1945 – akcja zbrojna żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oddziału Romana Dziemieszkiewicza ps. Pogoda, przeprowadzona w nocy z 1 na 2 maja 1945 roku, w której udało się odbić z aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnosielcu kilkudziesięciu żołnierzy NSZ i Armii Krajowej, przeznaczonych do wywiezienia w głąb Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich[1].

Była to jedna z najsławniejszych akcji. Jej spektakularny w oczach wielu ludzi charakter wynika z faktu, iż spośród 60 żołnierzy biorących udział zginął tylko jeden - Julian Pszczółkowski, natomiast po stronie UB straty wynosiły 9 zabitych i wielu rannych. Kilkunastu funkcjonariuszy milicji i UB, którzy pośpieszyli z pomocą załodze aresztu, zostało wziętych do niewoli. Z tego grona sąd wojenny partyzantów skazał komendanta posterunku MO w Krasnosielcu Ignacego Boczara i zastępcę komendanta ds. politycznych Czesława Kuczyńskiego na śmierć za znęcanie się nad więźniami aresztu[2] .

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zenon Pszczółkowski ps. „Kajtek", "Co to były Narodowe Siły Zbrojne i jaki jest ich rodowód?", Warszawa, październik 2007

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Swat, „...Przed Bogiem i historią”. Księga ofiar komunistycznego reżimu w Polsce lat 1944-1956. Mazowsze. Warszawa 2003, s. 34.
  2. Jacek Karczewski: Śladami Niezłomnych, SPES sp. z o.o., Warszawa 2018, ​ISBN 978-83-941876-3-7​, s. 225-228