Michael Hutchence

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michael Hutchence
Ilustracja
Michael Hutchence, San Francisco 1986
Imię i nazwisko Michael Kelland John Hutchence
Data i miejsce urodzenia 22 stycznia 1960
Sydney
Data i miejsce śmierci 22 listopada 1997
Sydney
Instrumenty śpiew, gitara, harmonijka ustna
Gatunki rock
Aktywność 1977-1997
Zespoły
INXS
Strona internetowa

Michael Kelland John Hutchence (ur. 22 stycznia 1960 w Sydney, zm. 22 listopada 1997 w Sydney) – wokalista i autor tekstów australijskiej grupy INXS.

Życiorys[edytuj]

Michael od dzieciństwa interesował się muzyką i poezją. W wieku jedenastu lat nagrał kolędę dla fabryki zabawek. W tym momencie rozpoczęła się jego przygoda z muzyką. W szkole średniej poznał Andrew Farrissa (późniejszego twórcę muzyki INXS) i zaprzyjaźnił się z nim. Kiedy miał 15 lat małżeństwo jego rodziców (Kelland Hutchence i Patricia Glassop) rozpadło się, a on wraz z matką wyjechał do Kalifornii (USA). Po powrocie do Australii w 1977 Michael Hutchence, Andrew Farriss, Tim Farriss, Jon Farriss, Kirk Pengilly i Garry Gary Beers założyli zespół muzyczny o nazwie The Farriss Brothers - w 1979 przemianowany na INXS. Występując w pubach Michael zdobył doświadczenie sceniczne. Hutchence zasłynął w INXS nie tylko wokalem, ale również tekstami piosenek zespołu, których większości był autorem.

Michael Hutchence współpracował także z innymi artystami - m.in. z Donem Walkerem oraz Cold Chisel. Porównywany był do Jima Morrisona i Micka Jaggera, jednak osobiście pozostawał pod wpływem Iggy Popa i Nicka Cave'a. Wyprowadził INXS na najwyższe miejsca światowych list przebojów. W 1986 zadebiutował w filmie Richarda Lowenstein'a - Dogs In Space. Nagrał płytę Max Q z Ollie Olsenem. Potem zagrał również w kolejnej filmowej produkcji - Frankenstein Unbound. Jego życie prywatne bacznie śledziły media. Słynął z romansów ze znanymi kobietami, m.in. Kylie Minogue i Heleną Christensen. Michael zamieszkiwał na południu Francji, często przebywał również w USA i Londynie. Tworzył nowe teksty, szukał wyzwań i korzystał z życia. Współtworzył muzykę do filmów: Batman Forever (1995) i Żyleta (1996).

22 lipca 1996 na świat przyszła córka Michaela - Heavenly Hiraani Tiger. Matką dziecka Hutchence'a była Paula Yates (brytyjska dziennikarka telewizyjna, żona Boba Geldofa). Zaczął się trudny okres w jego życiu. Media coraz mocniej ingerowały w jego życie prywatne. Popadał w pogłębiającą się depresje, zażywał coraz więcej środków uspokajających. 22 listopada 1997 podczas rozpoczynającej się trasy koncertowej INXS w Australii został znaleziony martwy w jednym z pokoi hotelowych w Sydney.

Upamiętnienie[edytuj]

W 1999 Bono z zespołu U2 (przyjaciel Michaela) wspomógł wydanie solowej płyty Hutchence'a, którą przygotowywał od kilku lat. Solowy album nazwany został po prostu Michael Hutchence i był swego rodzaju hołdem, jaki najbliżsi przyjaciele złożyli zmarłemu artyście.

W 2000 w albumie U2, All That You Can't Leave Behind, ukazała się piosenka "Stuck in a Moment You Can't Get Out Of" poświęcona Michaelowi Hutchence'owi.

Linki zewnętrzne[edytuj]