August Chapdelaine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
August Chapdelaine

Auguste Chapdelaine
prezbiter i męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 stycznia 1814
La Rochelle, Francja
Data i miejsce śmierci 29 lutego 1856
Xilin, Chiny
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 27 maja 1900
przez Leona XIII
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)

Św. August Chapdelaine (chiń. 马赖; pinyin Mǎ Lài; ur. 6 stycznia 1814 r. w La Rochelle we Francji – zm. 29 lutego 1856 r. w Xilin, Kuangsi w Chinach) – święty Kościoła katolickiego, misjonarz, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

August Chapdelaine był najmłodszym z dziewięciorga dzieci Nicolasa Chapdelaine i Madeline Dodeman. W młodości pracował na rodzinnej farmie. Wcześnie poczuł powołanie do kapłaństwa, ale jego rodzina była temu przeciwna. Pomimo to wstąpił do niższego seminarium duchownego w Mortain 1 października 1834 r. Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1843 r. Po otrzymaniu zgody od biskupa wstąpił do Francuskiego Stowarzyszenia Misji Zagranicznych (Missions Étrangères de Paris).

W 1852 r. udał się do Chin, gdzie został wysłany jako misjonarz do Kuangsi. Nie dotarł jednak do miejsca przeznaczenia, ponieważ po drodze został obrabowany przez bandytów. W związku z tym zmienił trasę i przez Guangzhou dotarł do Guiyang. Uczył się tam lokalnego chińskiego. Rozpoczął pracę misjonarza, ale doniesiono o tym miejscowym władzom. Został zatrzymany i na krótko uwięziony. W końcu 1854 r. przybył do Kuangsi. W 1856 r. wrócił do Xilin w Kuangsi, ale prześladowania rozpoczęły się na nowo. 26 lutego 1856 r. został zatrzymany, a następnie poddany torturom. Zmarł w nocy, a następnego dnia ścięto jego ciało na przestrogę ludziom. Jego męczeństwo było pretekstem do przyłączenia się Francji do II wojny opiumowej przeciwko dynastii Qing. W tym samym czasie w Xilin stracono również św. Agnieszkę Cao Guiying i św. Wawrzyńca Bai Xiaoman.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Został beatyfikowany 27 maja 1900 r. przez Leona XIII. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 50.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]