Augusta Karolina Welf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Augusta Karolina Welf

Augusta Karolina Fryderyka Luiza Welf (ur. 3 grudnia 1764 Brunszwik - zm. 27 września 1788 Koluvere) - księżniczka Brunszwiku-Wolfenbüttel, księżna Wirtembergii.

Córka księcia Brunszwiku-Wolfenbüttel Karola Wilhelma i księżniczki Augusty Charlotty Hannowerskiej. Jej dziadkami byli: Karol Welf i Filipa Charlotta Pruska oraz książę Walii Fryderyk Ludwik Hanowerski i Augusta Sachsen-Gotha.

15 października 1780 roku wyszła za mąż za księcia Fryderyka Wirtemberskiego. Para miała

Fryderyk był brutalny z stosunku do swojej żony. W czasie pobytu na dworze rosyjskim, Augusta uciekła przez mężem do carycy Katarzyny, teściowej siostry Fryderyka Marii Fiodorowej. Maria . Katarzyny zaoferowała Auguście schronienie, jak również napomniała listownie księcia wirtemberskiego. Maria Fiodorowa stanęła w obronie brata za co została upomniana przez caryce. Ojciec Augusty nie zgodził się na rozwód. Katarzyna zoferowała Auguście miejsce zamieszkania we wsi Koluvere w gminie Kullamaa w Estonii. Tam opiekował się nią Wilhelm von Pohlmann (1727-1796), który nawiązał z księżniczką romans. Nie wiadomo czy Augusta została do tego zmuszona czy też zgodziła się na to z własnej woli. 27 września 1788 roku Augusta urodziła nieślubne dziecko. Pohlmann bojąc się reakcji carycy nie wezwał do rodzącej lekarza. Księżna zmarła tego samego dnia z powodu wykrwawienia, została pochowana w nieoznakowanym grobie.