Przejdź do zawartości

Augusta Karolina Welf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Augusta Karolina Welf
Augusta Karolina Fryderyka Luiza
Ilustracja
księżniczka Brunszwiku-Wolfenbüttel
księżna Wirtembergii
Dynastia

Welfowie

Data i miejsce urodzenia

3 grudnia 1764
Brunszwik

Data i miejsce śmierci

27 września 1788
Koluvere

Ojciec

Karol Wilhelm

Matka

Augusta Fryderyka Hanowerska

Mąż

Fryderyk I Wirtemberski

Dzieci

Wilhelm,
Katarzyna,
Augusta,
Paweł

Augusta Karolina Fryderyka Luiza Welf (ur. 3 grudnia 1764 w Brunszwiku, zm. 27 września 1788 w Koluvere) – księżniczka Brunszwiku-Wolfenbüttel, księżna Wirtembergii.

Córka księcia Brunszwiku-Wolfenbüttel Karola Wilhelma i księżniczki Augusty Fryderyki Hanowerskiej. Jej dziadkami byli: Karol Welf i Filipa Charlotta Pruska oraz książę Walii Fryderyk Ludwik Hanowerski i Augusta Sachsen-Gotha.

15 października 1780 roku wyszła za mąż za księcia Fryderyka Wirtemberskiego. Para miała:

Fryderyk był brutalny w stosunku do swojej żony. W czasie pobytu na dworze rosyjskim, Augusta uciekła przez mężem do carycy Katarzyny, teściowej siostry Fryderyka Marii Fiodorowej. Katarzyna zaoferowała Auguście schronienie, jak również napomniała listownie księcia wirtemberskiego. Maria Fiodorowa stanęła w obronie brata, za co została upomniana przez carycę. Ojciec Augusty nie zgodził się na rozwód. Katarzyna zaoferowała Auguście miejsce zamieszkania we wsi Koluvere w gminie Kullamaa w Estonii. Tam opiekował się nią Wilhelm von Pohlmann (1727-1796), który nawiązał z księżniczką romans. Nie wiadomo czy Augusta została do tego zmuszona, czy też zgodziła się na to z własnej woli. 27 września 1788 roku Augusta urodziła nieślubne dziecko. Pohlmann bojąc się reakcji carycy nie wezwał do rodzącej lekarza. Księżna zmarła tego samego dnia z powodu wykrwawienia, została pochowana w nieoznakowanym grobie.