Maria Romanowa (1759–1828)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Fiodorowna
Ilustracja
Wizerunek herbu
Faksymile
cesarzowa Rosji
Okres

od 17 listopada 1796
do 23 marca 1801

Jako żona

Pawła I

Dane biograficzne
Dynastia

Wirtembergowie

Data urodzenia

25 października 1759

Data śmierci

5 listopada 1828

Ojciec

Fryderyk Eugeniusz Wirtemberski

Matka

Fryderyka Dorota Zofia z Brandenburgii-Schwedt

Mąż

Paweł I Romanow

Dzieci

Aleksander I,
Konstanty,
Aleksandra,
Helena,
Maria,
Katarzyna,
Olga,
Anna,
Mikołaj I,
Michał

Maria Fiodorowna Romanowa

Maria Fiodorowna (ur. 25 października 1759 w Szczecinie jako Sophie Dorothee von Württemberg – Zofia Dorota Wirtemberska, zm. 24 października?/5 listopada 1828 w Pawłowsku) – księżniczka wirtemberska, cesarzowa Rosji jako druga żona cesarza Pawła I.

Córka księcia Fryderyka Eugeniusza i Zofii Doroty – siostrzenicy króla pruskiego Fryderyka II.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Jej małżeństwo z Pawłem I zostało zaaranżowane przez Fryderyka II i cesarzową Katarzynę, w październiku 1776 roku. Zofia przeszła przed ślubem na prawosławie i przyjęła imię Maria Fiodorowna. Jej mąż był wdowcem po Wilhelminie Luizie z Hesji-Darmstadt.

Początkowo to małżeństwo było bardzo udane. Po ślubie Maria pisała do przyjaciela: Jestem szaleńczo zakochana. Paweł był tak samo szczęśliwy jak jego małżonka. Jest wysoka, kształtna, inteligentna, bystra i śmiała – pisał. Wirtemberska księżniczka pisała: Jestem bardziej niż zadowolona i Nigdy, drogi przyjacielu, nie mogłabym być szczęśliwsza. Wielki książę nie mógłby być uprzejmiejszy. Jestem bardzo dumna z faktu, że mnie kocha i to czyni mnie bardzo, bardzo szczęśliwą. Pisała do Pawła: Nie mogę pójść spać przed pójściem do mojego księcia drogiego i uwielbianego i mówienia mu jeszcze raz, jak go kocham i uwielbiam szalenie. Maria nigdy nie przestała kochać swojego męża mimo jego trudnego i często despotycznego charakteru.

Po objęciu tronu przez Pawła Maria miała wielki i ogólnie dobry wpływ na męża. Chociaż w późniejszym okresie para nie była już tak blisko jak na początku, nadal było między nimi dużo ciepła. Gdy zaczęły krążyć plotki o romansie Pawła, car stanowczo wyparł się tego związku przed żoną.

Wraz z mężem wybudowała pałac Pawłowsk, letnią rezydencję carów.

Dzieci[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gudrun Ziegler: Tajemnice rodu Romanowów. Elżbieta Cieślik (tłum.). Warszawa: Świat Książki, 2000. ISBN 1-2400-3418-8.