Awangarda (wojsko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Awangarda (z fr. avant garde „straż przednia”) – oddział, pododdział maszerujący przed siłami głównymi związku taktycznego (oddziału). Stanowi element ubezpieczenia ugrupowania marszowego w marszu dofrontowym[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Awangarda, na ogół w sile wzmocnionego batalionu[a], jest wysyłana na odległość 20–30 km od sił głównych przy marszu dofrontowym[2][3]. Zadaniem awangardy jest ubezpieczanie maszerującej kolumny przed uderzeniem od czoła i zapewnieniem siłom głównym dogodnych warunków do rozwinięcia się i wejścia do walki. Zależnie od sytuacji i wielkości maszerującej kolumny awangarda może stanowić od 1/4 do 1/3 sił głównych. Awangarda ubezpiecza się zazwyczaj szpicą czołową wysyłaną na odległość 5–10 km lub boczną do 5 km. Może wysłać też patrole boczne na odległość do 3 km[4].

Przy wykonywaniu zadania podczas marszu awangarda powinna wykonywać marsz w takim tempie, aby nie opóźniać tempa marszu sił głównych. Drobne grupy przeciwnika niszczy z marszu, przy napotkaniu większych sił dąży do uchwycenia obiektu kluczowego, częścią sił wiąże przeciwnika od czoła z jednoczesnym wykonaniem manewru oskrzydlenia lub obejścia, rozbija jego siły główne częściami oraz wychodzi na jego tyły. Dawniej używano nazwy „straż przednia”[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Najczęściej rdzeniem zasadniczym awangardy jest batalion czołgów z kompanią zmechanizowaną lub batalion zmechanizowany z kompanią czołgów. W skład awangardy wyznacza się też pododdziały: saperów, artylerii do ognia pośredniego, artylerii przeciwlotniczej i obrony przeciwchemicznej gwarantujące samodzielność w prowadzeniu walki[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]