Awigdor Ben-Gal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Awigdor Ben-Gal
אביגדור בן-גל
Janusz
generał dywizji (alluf)
Data i miejsce urodzenia 1936
Łódź
Data i miejsce śmierci 13 lutego 2016
Izrael
Przebieg służby
Siły zbrojne Siły Obronne Izraela
Główne wojny i bitwy wojna Jom Kipur

Awigdor Ben-Gal (hebr.: אביגדור בן-גל, urodzony jako Janusz Goldlust w 1936 w Łodzi, zm. 13 lutego 2016 w Izraelu) – izraelski wojskowy urodzony w Polsce, generał dywizji Sił Obronnych Izraela.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W czasie drugiej wojny światowej rodzina Goldlustów uciekła na tereny pod okupacją sowiecką, skąd zesłano ich na Syberię. Po śmierci rodziców Janusz Goldlust wraz z siostrą opuścił Związek Radziecki z armią Andersa i trafił do Izraela.

W 1955 roku wstąpił do tamtejszych sił zbrojnych. Dawne imię Janusz przybrał jako pseudonim. Walczył w kolejnych wojnach toczonych przez Izrael – w wojnie 1956 roku z Egiptem, w wojnie sześciodniowej (został wówczas ranny) i w wojnie Jom Kipur, gdzie zasłużył się jako dowódca sił izraelskich, które powstrzymały natarcie mających przewagę liczebną Syryjczyków w toku bitwy pancernej w tzw. Dolinie Łez. Po wojnie Mosze Dajan mówił, że Awigdor Ben-Gal „ocalił Państwo Izrael”. W 1976 roku uczestniczył w planowaniu operacji „Entebbe”. W latach 1977–1981 stał na czele Dowództwa Północnego.

Miał żonę i siedmioro dzieci. Po odejściu z wojska zasiadał między innymi w zarządzie Israel Aerospace Industries. Ponadto regularnie odwiedzał Polskę. Ubiegał się o zwrot rodzinnych nieruchomości skonfiskowanych w czasach PRL-u. Pochowano go na telawiwskim cmentarzu Kirjat Sza’ul.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]