Przejdź do zawartości

Bürgersaal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bürgersaal w Monachium
Bürgersaal
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Bawaria

Miejscowość

Monachium

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

bł. Ruperta Mayera

Położenie na mapie Monachium
Mapa konturowa Monachium, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bürgersaal w Monachium”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bürgersaal w Monachium”
Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, na dole znajduje się punkt z opisem „Bürgersaal w Monachium”
Ziemia48°08′20″N 11°34′06″E/48,138889 11,568333
Ołtarz główny w górnym kościele
Anioł Stróż, rzeźba Ignaza Günthera

Bürgersaal – dwukondygnacyjny kościół katolicki przy Neuhauser Str. 14 w Monachium, w Niemczech.

Budowlę, pierwotnie barokową, wzniósł w latach 17091710 jako oratorium i salę zgromadzeń dla miejscowej męskiej Kongregacji Mariańskiej Johann Georg Ettenhofer według projektu Giovanniego Antonia Viscardiego. W 1778 r. budowlę przekształcono na kościół (niem. Bürgersaalkirche).

Prosta fasada budowli usytuowana jest wzdłuż ulicy, w pobliżu bramy Karlstor. Obie kondygnacje fasady zaznaczone są wydatnymi gzymsami i podzielona na trzy pola, ograniczone czterema parami pilastrów. Zwieńczony półokrągło, niewielki szczyt z okrągłym oknem flankują cztery wydatne pinakle, ustawione na linii ślepej balustrady.

Dolny kościół ma formę niskiej, trójnawowej hali, o sklepieniach wspartych na dwóch szeregach masywnych filarów. Górny kościół, do którego wiodą wewnętrzne dwubiegowe schody, o jednoprzestrzennym wnętrzu przykrytym sklepieniem zwierciadlanym z lunetami, przebudowany został w latach 1773-1774 w stylu rokokowym. Pomimo znacznych zniszczeń wojennych możemy tu obejrzeć ładne freski z cyklem widoków 12 najważniejszych bawarskich sanktuariów maryjnych. Jedynie fresk „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny”, dzieło Martina Kollera z lat 1773-1774 nie został zrekonstruowany. Godne uwagi jest również arcydzieło południowoniemieckiej rzeźby rokokowej – przedstawienie Anioła Stróża dłuta Ignaza Günthera z 1763 r.

Celem licznych pielgrzymek jest krypta z grobem Ruperta Mayera, zlokalizowanym w centrum części podziemnej. Był to jeden z głównych monachijskich oponentów Adolfa Hitlera, więziony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen (ostatecznie wypuszczony pod naciskiem opinii publicznej). Mayer był proboszczem tutejszej kaplicy i przeżył II wojnę światową (zmarł wkrótce po jej zakończeniu).

W krypcie, oprócz skromnej płyty grobowej, mieści się stała wystawa poświęcona postaci Mayera oraz paramentom związanym z Bürgersaal. Obejrzeć można m.in. pamiątki wiążące się z wizytą w świątyni papieża Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Niemcy, Joanna Egert-Romanowska, Małgorzata Omilanowska, Warszawa: Wiedza i Życie, 2003, ISBN 83-7184-197-3, OCLC 69555110.