Bürgersaal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bürgersaal w Monachium
Bürgersaal
Ilustracja
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Bawaria
Miejscowość Monachium
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie bł. Ruperta Mayera
Położenie na mapie Monachium
Mapa lokalizacyjna Monachium
Bürgersaal w Monachium
Bürgersaal w Monachium
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Bürgersaal w Monachium
Bürgersaal w Monachium
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Bürgersaal w Monachium
Bürgersaal w Monachium
Ziemia48°08′20″N 11°34′06″E/48,138889 11,568333
Ołtarz główny w górnym kościele
Anioł Stróż, rzeźba Ignaza Günthera

Bürgersaal – dwukondygnacyjny kościół katolicki przy Neuhauser Str. 14 w Monachium, w Niemczech.

Budowlę, pierwotnie barokową, wzniósł w latach 1709-1710 jako oratorium i salę zgromadzeń dla miejscowej męskiej Kongregacji Mariańskiej Johann Georg Ettenhofer według projektu Giovanniego Antonia Viscardiego. W 1778 r. budowlę przekształcono na kościół (niem. Bürgersaalkirche).

Prosta fasada budowli usytuowana jest wzdłuż ulicy, w pobliżu bramy Karlstor. Obie kondygnacje fasady zaznaczone są wydatnymi gzymsami i podzielona na trzy pola, ograniczone czterema parami pilastrów. Zwieńczony półokrągło, niewielki szczyt z okrągłym oknem flankują cztery wydatne pinakle, ustawione na linii ślepej balustrady.

Dolny kościół ma formę niskiej, trójnawowej hali, o sklepieniach wspartych na dwóch szeregach masywnych filarów. Górny kościół, do którego wiodą wewnętrzne dwubiegowe schody, o jednoprzestrzennym wnętrzu przykrytym sklepieniem zwierciadlanym z lunetami, przebudowany został w latach 1773-1774 w stylu rokokowym. Pomimo znacznych zniszczeń wojennych możemy tu obejrzeć ładne freski z cyklem widoków 12 najważniejszych bawarskich sanktuariów maryjnych. Jedynie fresk „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny”, dzieło Martina Kollera z lat 1773-1774 nie został zrekonstruowany. Godne uwagi jest również arcydzieło południowoniemieckiej rzeźby rokokowej – przedstawienie Anioła Stróża dłuta Ignaza Günthera z 1763 r.

Celem licznych pielgrzymek jest krypta z grobem Ruperta Mayera, zlokalizowanym w centrum części podziemnej. Był to jeden z głównych monachijskich oponentów Adolfa Hitlera, więziony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen (ostatecznie wypuszczony pod naciskiem opinii publicznej). Mayer był proboszczem tutejszej kaplicy i przeżył II wojnę światową (zmarł wkrótce po jej zakończeniu).

W krypcie, oprócz skromnej płyty grobowej, mieści się stała wystawa poświęcona postaci Mayera oraz paramentom związanym z Bürgersaal. Obejrzeć można m.in. pamiątki wiążące się z wizytą w świątyni papieża Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Gordon MacLachlan, Niemcy - część południowa, wyd. Pascal, Bielsko-Biała, 1998, s.66, ​ISBN 83-87037-96-6
  2. http://www.munich-info.de/portrait/p_buergersaal_en.html - strona o kaplicy (dostęp 27.9.2010)
  3. http://www.destination-munich.com/buergersaal-church.html - strona o kaplicy (dostęp 27.9.2010)

Literatura[edytuj | edytuj kod]