Błeszno (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błeszno
Bronków
Ilustracja
Jezioro zimą. W głębi widoczna wyspa
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Region

Wzniesienia Zielonogórskie

Wyspy

1

Morfometria
Powierzchnia

52,1 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1 m
800 m

Głębokość
• średnia
• maksymalna


2,7 m
6 m

Objętość

1 370,7 tys. km³

Hydrologia
Klasa czystości wody

III[1] (w roku 1996)

Rzeki wypływające

Olsza

Położenie na mapie gminy Bobrowice
Mapa konturowa gminy Bobrowice, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Błeszno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Błeszno”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Błeszno”
Położenie na mapie powiatu krośnieńskiego
Mapa konturowa powiatu krośnieńskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Błeszno”
Ziemia51°58′00″N 15°00′00″E/51,966667 15,000000

Błeszno (Bronków, niem. Bloch See) – jezioro we wsi Bronków, gminie Bobrowice, powiecie krośnieńskim, województwie lubuskim. Nad północnym brzegiem jeziora leży letniskowa wieś Kołatka.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jezioro pochodzenia polodowcowego, zasilane wodami podziemnymi oraz wodami powierzchniowymi spływającymi rowami melioracyjnymi z przyległych łąk. Zlewnia o powierzchni 2,5 km² jest częściowo zarośnięta suchym borem sosnowym, a częściowo zajęta przez łąki i pola uprawne. Brzegi jeziora częściowo porośnięte są pasem roślinności nawodnej o szerokości 5-15 m. W północnej części znajduje się półwysep porośnięty olchami oraz roślinnością bagienną. Otacza go szeroki pas oczeretów. W pobliżu południowego brzegu znajduje się mała wyspa. Dno zbiornika ma podłoże piaszczysto-muliste lub muliste porośnięte roślinnością, głównie moczarką kanadyjską, rogatkiem sztywnym i wywłócznikiem. W jeziorze występuje karp, amur, tołpyga, szczupak, lin, płoć, leszcz, sum, sandacz i węgorz. Jezioro pod względem wskaźników fizykochemicznych charakteryzuje się wodą II klasy czystości. Pod względem bakteriologicznym wody jeziora są bardzo czyste i odpowiadają I klasie czystości (dane z 1996 roku). Jezioro dopuszczone w 2005 roku przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) do kąpieli, rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Z jeziora wypływa rzeka Olsza (inne nazwy Olcha lub Jeziornica).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]