BBC Radio Cymru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BBC Radio Cymru
Ilustracja
Logo stacji
Państwo

 Wielka Brytania

Księstwo

 Walia

Język

walijski

Data założenia

1977

Właściciel

BBC

Format stacji

ogólnotematyczna

Strona internetowa

BBC Radio Cymru - brytyjska stacja radiowa, należąca do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego BBC i nadająca w całości w języku walijskim, z wyjątkiem godzin nocnych. Kanał ruszył 3 stycznia 1977 roku. Obecnie jest dostępny na terenie całej Walii w analogowym i cyfrowym przekazie naziemnym. Oprócz tego można go znaleźć na wszystkich brytyjskich platformach cyfrowych, a także w przekazie internetowym w formacie Windows Media Audio.

Format[edytuj | edytuj kod]

Pod względem programowym Radio Cymru jest stacją ogólnotematyczną, emitującą audycje informacyjne, muzyczne, dokumentalne, rozrywkowe, sportowe itd. Audycje nadawane są z trzech ośrodków, zlokalizowanych w Cardiff, Bangor i Aberystwyth. Stacja nadaje własny program od 05:30 do 24:00. W nocy na jej falach nadawana jest anglojęzyczna audycja Up All Night, produkowana w Salford przez BBC Radio 5 Live i transmitowana przez większość lokalnych i regionalnych stacji BBC.

Stacją siostrzaną wobec Radio Cymru jest BBC Radio Wales, anglojęzyczny regionalny kanał radiowy BBC dla Walii.

Wyniki słuchalności[edytuj | edytuj kod]

Według danych z września 2011, w obszarze zasięgu technicznego Radio Cymru mieszka 2,524 mln osób powyżej piętnastego roku życia, z czego stacji regularnie słucha ok. 138 tysięcy osób. Daje to jej to wynik na poziomie 2,8% słuchalności[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyniki słuchalności stacji radiowych w Wielkiej Brytanii (ang.). rajar.co.uk. [dostęp 2011-11-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]