Lincolnshire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy hrabstwa w Anglii. Zobacz też: inne miejsca o tej nazwie.
Lincolnshire
Hrabstwo ceremonialne
i niemetropolitalne
Ilustracja
Lincoln, stolica hrabstwa
Flaga
Flaga
Dewiza: Land and God
(Ziemia i Bog)
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region East Midlands,
Yorkshire and the Humber (North Lincolnshire i North East Lincolnshire)
Siedziba Lincoln
Powierzchnia 6959 km² (cerem.)
5921 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

1 040 700 (cerem.)
713 700
• gęstość 149,5 os./km² (cerem.)
120,5 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Plan
Liczba dystryktów 7
Liczba unitary authorities 2
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania

Lincolnshirehrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East Midlands[a], położone nad Morzem Północnym, zatoką The Wash oraz estuarium Humber.

Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 6959 km², a administracyjnego – 5921 km². Tym samym jest to jedno z największych pod względem powierzchni hrabstw Anglii (od hrabstwa ceremonialnego większe jest jedynie North Yorkshire, od administracyjnego także Kumbria oraz Devon). Jako hrabstwo ceremonialne Lincolnshire liczy 1 040 700 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 713 700[1]. Gęstość zaludnienia hrabstwa jest stosunkowo niewielka i wynosi odpowiednio 149,5 os./km² i 120,5 os./km². Ośrodkiem administracyjnym i największym miastem hrabstwa administracyjnego, a za razem jedynym miastem posiadającym status city jest Lincoln, położone na zachodzie. Największym miastem hrabstwa ceremonialnego jest z kolei Grimsby. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Scunthorpe, Boston, Grantham, Cleethorpes oraz Spalding.

Południowa część hrabstwa zajęta jest przez równinną nizinę zwaną The Fens, na wschodzie zaś znajdują się wzgórza Lincolnshire Wolds uznane za obszar o wybitnym pięknie naturalnym (Area of Outstanding Natural Beauty). Lincolnshire ma w przeważającej części charakter wiejski, a podstawę jego gospodarki stanowi rolnictwo. Na wybrzeżu, gdzie znajdują się liczne miejscowości wypoczynkowe (m.in. Cleethorpes, Mablethorpe i Skegness), istotną rolę odgrywa turystyka.

Na północy Lincolnshire graniczy z hrabstwem East Riding of Yorkshire, na północnym zachodzie z South Yorkshire, na zachodzie z Nottinghamshire oraz Leicestershire, na południowym zachodzie z Rutland oraz Northamptonshire, na południu z Cambridgeshire, a na południowym wschodzie z Norfolkiem.

Podział administracyjny[edytuj]

W skład hrabstwa wchodzi siedem dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Lincolnshire obejmuje dodatkowo dwie jednolite jednostki administracyjne (unitary authority).

 1. Lincoln
 2. North Kesteven
 3. South Kesteven
 4. South Holland
 5. Boston
 6. East Lindsey
 7. West Lindsey
 8. North Lincolnshire (unitary authority)
 9. North East Lincolnshire (unitary authority)

Uwagi

 1. Dystrykty North Lincolnshire oraz North East Lincolnshire, które wraz z hrabstwem niemetropolitalnym Lincolnshire tworzą hrabstwo ceremonialne Lincolnshire, leżą na terenie regionu Yorkshire and the Humber.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

 • Lincolnshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-12-22].