To jest dobry artykuł

BBVA Compass Stadium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BBVA Compass Stadium
Ilustracja
Przydomek: The Oven
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Houston
Adres 2200 Texas Avenue, 77003 Houston
Architekt Populous
Koszt budowy 95 milionów USD
Data budowy luty 2011 – kwiecień 2012
Data otwarcia 2 maja 2012
Właściciel Harris County-Houston Sports Authority
Operator Anschutz Entertainment Group
Klub Houston Dynamo (piłka nożna)
Houston Dash (piłka nożna)
Texas Southern Tigers (college football)
Inauguracja 12 maja 2012
Pojemność stadionu 22 000
Wymiary boiska 105 x 64 m
Nawierzchnia boiska TifGrand Bermuda Grass
Położenie na mapie Teksasu
Mapa lokalizacyjna Teksasu
BBVA Compass Stadium
BBVA Compass Stadium
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
BBVA Compass Stadium
BBVA Compass Stadium
Ziemia29°45′07,90″N 95°21′08,68″W/29,752194 -95,352411

BBVA Compass Stadium – wielofunkcyjny stadion znajdujący się w Houston w Stanach Zjednoczonych, służący przede wszystkim do rozgrywania spotkań piłki nożnej, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, a także innych imprez masowych – w tym koncertów i meczów rugby union, lacrosse i futbolu amerykańskiego. Kosztujący 95 milionów dolarów obiekt został oddany do użytku w maju 2012 roku po piętnastu miesiącach prac budowlanych. Położony jest w samym centrum Houston, w jego sąsiedztwie znajdują się dwa inne sportowe obiekty – baseballowy Minute Maid Park oraz Toyota Center, w którym odbywają się mecze koszykówki i hokeja na lodzie. Głównym najemcą stadionu jest występująca w Major League Soccer drużyna piłki nożnej Houston Dynamo, swoje domowe spotkania w NCAA Division I rozgrywa na nim także uniwersytecki zespół futbolu amerykańskiego Texas Southern Tigers. Stadion gości również zawody międzynarodowe w piłce nożnej i rugby union, nie tylko z udziałem zespołów reprezentujących USA, a w 2013 roku był areną USA Women’s Sevens, żeńskiego turnieju rugby 7 wchodzącego w skład IRB Women’s Sevens World Series.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

W związku z przeniesieniem przez właścicieli zespołu San Jose Earthquakes do Houston w grudniu 2005 roku rozpoczęły się poszukiwania lokalizacji do budowy stadionu przystosowanego dla potrzeb drużyny przemianowanej na Houston Dynamo. Do jego ukończenia zespół rozgrywał spotkania w Major League Soccer na wielofunkcyjnym Robertson Stadium należącym do University of Houston[1][2].

Obiekt miał powstać w samym centrum Houston, w pobliżu Toyota Center i Minute Maid Park[3], choć rozważane były także inne lokalizacje[4][5][6].

Pierwsze plany zakładały oddanie stadionu do użytku w 2011 roku – półtoraroczne rozmowy zakończyły się w 2009 roku zakupem przez miasto terenu pod przyszłą budowę, zaawansowane były również rozmowy z kredytującymi budowę bankami oraz z Texas Southern University w sprawie rozgrywania na stadionie meczów uniwersyteckiej drużyny futbolu amerykańskiego, a do rozpoczęcia pierwszych prac potrzebna wówczas była jeszcze zgoda miejscowych władz[7][8]. 7 kwietnia 2010 roku miasto[9][10], a tydzień później hrabstwo[11][12] pozytywnie zagłosowało nad wnioskiem nad budową stadionu ustalając jednocześnie jego współfinansowanie. Na początku grudnia 2010 roku klub wynegocjował z Harris County-Houston Sports Authority warunki trzydziestoletniego wynajmu[13][14], natomiast projekt Tax Increment Revenue Zone został uchwalony przez radę miasta 2 lutego 2011 roku, likwidując tym samym ostatnią przeszkodę blokującą rozpoczęcie budowy[15].

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Właściciele klubu wynajęli ICON Venue Group jako zarządzającego projektem w ich imieniu[1][16]. Zadaniem tej firmy było przygotowanie studium wykonalności projektu w ramach założonych środków, a następnie znalezienie projektanta i głównego wykonawcy obiektu oraz kontakty z instytucjami publicznymi[17][18].

Projekt architektoniczny przygotowała firma Populous[19][20], która w swoim dorobku ma również między innymi First National Bank Stadium, Stadion Olimpijski w Londynie, Stadion Wembley[2], czy znajdujące się w Houston Minute Maid Park, Toyota Center i Reliant Stadium[18][21].

Głównym wykonawcą została Manhattan Construction Company[22][23], która wcześniej zbudowała między innymi Reliant Stadium, Cowboys Stadium i Rangers Ballpark in Arlington[24][25]. Ponad połowę wartości kontraktu przekazała ona podwykonawcom[26].

Finansowanie[edytuj | edytuj kod]

Władze miasta i hrabstwa w postaci wkładu infrastrukturalnego wyłożyły po 10 milionów dolarów, Houston dodatkowo wykupiło grunt pod budowę za kwotę 15 milionów dolarów, pozostałe 60 milionów USD pochodziło od właścicieli klubu[1][2].

Prawa do nazwy stadionu wykupił BBVA Compass, amerykańska filia hiszpańskiego Banco Bilbao Vizcaya Argentaria – podpisana w grudniu 2011 roku dziesięcioletnia umowa opiewała na 20 milionów USD[27][28].

Dodatkowo stadion przynosi przychody ze zlokalizowanych na nim sklepów, punktów usługowych[1][29] i cateringu[30][31].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Prezentacja projektu stadionu nastąpiła 3 lutego 2011 roku[21][32], natomiast symboliczna pierwsza łopata została wbita dwa dni później[33][34]. Po oczyszczeniu placu budowy i wylaniu fundamentów pierwszy z pięciu dźwigów pojawił się na nim pod koniec lipca[35]. Stalowa konstrukcja zaczęła powstawać w sierpniu[36], trybuny na początku września[37], a szkielet podtrzymujący aluminiową konstrukcję zewnętrzną pod koniec tego miesiąca[38]. Prace posuwały się zgodnie z wyznaczonym harmonogramem – betonową widownię ukończono pod koniec października[39], uroczystość zawieszenia wiechy nastąpiła 14 listopada[40][41], na początku grudnia rozpoczął się montaż ażurowej konstrukcji zewnętrznej[42], zaś układanie darni odbyło się w lutym 2012 roku[43]. Główne prace wykończeniowe oraz kilkudniowa operacja zawieszenia nazwy stadionu zakończyły się w kwietniu[44][45].

Otwarcie[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec listopada 2011 roku ogłoszono, że inauguracja stadionu nastąpi 12 maja 2012 roku[46]. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło zaś 2 maja 2012 roku w obecności władz klubu i uniwersytetu, a także oficjeli, w tym burmistrz Annise Parker i teksańskich kongresmenów[47][48][49].

Obiekt[edytuj | edytuj kod]

BBVA Compass Stadium
Wschodnia fasada
Północna fasada
Wejście północnozachodnie
Podświetlony stadion

Obiekt położony w samym centrum Houston[2] znajduje się na działce o powierzchni dwunastu akrów, sam stadion zaś, do którego prowadzą cztery ogólnodostępne wejścia, ma powierzchnię ponad 31,5 tysiąca metrów kwadratowych, a w najwyższym punkcie 21 metrów. Do jego budowy zużyto 13000 m³ betonu i 2200 ton stali. Stadion z zewnątrz na stalowej kratownicy pokrywa ażurowa aluminiowa konstrukcja o powierzchni ponad 8700 m², która pozwala na ochładzanie jego wnętrza[50][51].

Wokół stadionu pomiędzy pierwszym a drugim poziomem owalnej widowni mieszczącej 22 000 osób przebiega dziewięciometrowy chodnik pozwalający na łatwy dostęp do wszystkich sektorów. Nowoczesny system nagłośnienia wspomagany jest przez zakrywający około 75% widowni dach nad obiema dłuższymi trybunami[50][51]. W południowej części widowni znajduje się scena o wymiarach 60 na 80 stóp, na której podczas imprez sportowych znajdują się przenośne trybuny[52][53].

Trzydzieści trzy klimatyzowane loże z ekskluzywnym wyposażeniem i cateringiem znajdują się na poziomie dziewiątego rzędu widowni. Goście mogą skorzystać z wydzielonych wejść, miejsc parkingowych, sanitariatów oraz z zamontowanych na zewnątrz loży foteli[54][55]. Trzy czternastoosobowe sale z widokiem na boisko mogą być połączone w jedną dużą na pięćdziesiąt osób[56], zaś jeszcze większe grupy mogą wynająć mieszczące ponad sto osób dwa tarasy[57][58][59]. W obiekcie jest West Club z salą bankietową i tarasem[60], a obok niego znajdują się wydzielone miejsca dla członków President's Club[61][57].

Spośród pięciu szatni jedna jest zarezerwowana dla zawodników Dynama[50][62]. Dla potrzeb transmisji przygotowano trzy stanowiska radiowe i cztery telewizyjne, zaś dziennikarze prasowi mają do dyspozycji pięćdziesiąt miejsc. Infrastrukturę dopełnia ekran LED o wielkości 25 na 40 stóp, ponad sto stoisk z żywnością i pamiątkami oraz toalety w ilości przekraczającej obowiązujące normy[50][51].

Wymiary samego boiska to 70 na 115 jardów (64 na 105 metrów), mieszczące się w wymogach stawianych przez Major League Soccer[63]. Na murawę użyto odpornej bezpyłkowej odmiany trawy bermudzkiej używanej między innymi na polach golfowych[64][53].

Wokół stadionu znajduje się 1800 miejsc parkingowych[53], dodatkowy parking jest natomiast wynajmowany od zarządzających Minute Maid Park[65] z brakiem dostępu do niego, gdy w tym samym czasie mecz rozgrywa zespół Houston Astros[66]. W pobliżu znajdują się również przystanki METRORail[67][68].

Stadion zyskał sobie przydomek Piekarnik (Oven)[69][70].

W grudniu 2012 roku obiekt otrzymał certyfikat LEED[71][72].

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Prócz podstawowego wykorzystania stadionu do rozgrywania meczów piłki nożnej i futbolu amerykańskiego, mogą na nim odbywać się inne zawody sportowe, koncerty, a także gale bokserskie, organizowane przez związanego z klubem Oscara de la Hoyę[52]. Właściciele obiektu planowali również organizowanie zawodów sportowych szkół średnich[1]. Kilkukrotnie po meczach Dynamo organizowano pokazowe spotkania futbolu gaelickiego[73][74].

Piłka nożna[edytuj | edytuj kod]

Po sześciu latach korzystania z Robertson Stadium[75][76][77] na stadionie swoje domowe mecze w Major League Soccer i Lidze Mistrzów CONCACAF rozgrywa zespół Houston Dynamo[78][79], który na jego otwarcie 12 maja 2012 roku pokonał D.C. United[80]. Dwa dni wcześniej zaś odbyło się zamknięte dla szerokiej publiczności spotkanie juniorów Dynama z reprezentacją USA U-17[81][82]. Właściciele Dynamo stworzyli także żeński zespół Houston Dash, który w grudniu 2013 roku otrzymał licencję podczas pierwszego rozszerzenia National Women’s Soccer League[83][84], a drużyna zadebiutowała na tym obiekcie 12 kwietnia 2014 roku w pierwszej kolejce sezonu 2014[85][86].

Na stadionie odbywają się również spotkania reprezentacyjne – w pierwszym międzynarodowym pojedynku 23 maja 2012 roku All Whites zremisowali z Salwadorem[87], w ciągu roku zadebiutowały na nim również reprezentacje USA – żeńska 12 grudnia 2012 roku pokonała Chinki 4-0[88], natomiast mężczyźni 29 stycznia 2013 roku bezbramkowo zremisowali z Kanadyjczykami[89]. Prócz spotkań towarzyskich[90] i w ramach eliminacji do MŚ 2014[91] gościł także mecze męskiego Copa Centroamericana 2014[92], Złotego Pucharu CONCACAF w 2013[93] i 2015[94], a w lutym 2016 żeński turniej eliminacyjny strefy CONCACAF do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016[95].

Futbol amerykański[edytuj | edytuj kod]

Stadion jest macierzystym obiektem drużyny Texas Southern Tigers reprezentującej Texas Southern University w Southwestern Athletic Conference NCAA Division I[96][97]. Zespół ten zainaugurował występy na nim 15 września 2012 roku[98], lecz pierwszy mecz futbolu amerykańskiego, z udziałem drużyn szkół średnich, stadion gościł pod koniec sierpnia tego roku[99].

Z uwagi na budowę Houston Football Stadium reprezentujący University of Houston w American Athletic Conference NCAA zespół Houston Cougars w sezonie 2013 roku rozważał rozegranie jednego ze spotkań na BBVA Compass Stadium[100]. Decyzję podjęto w czerwcu[101] i 12 października Cougars zadebiutowali na stadionie wygraną nad Memphis Tigers[102]. Ostatecznie po zmianie terminarza Cougars wystąpili na nim po raz drugi[103] ulegając 23 listopada Cincinnati Bearcats[104].

Rugby union[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym niepiłkarskim międzynarodowym wydarzeniem na stadionie było zakończone porażką spotkanie reprezentacji USA z Włochami 23 czerwca 2012 roku[105][106]. Wcześniej mecze kadry w Houston odbywały się na Robertson Stadium[107]. Na początku czerwca 2013 roku przed ponaddwudziestotysięczną widownią Amerykanie nieznacznie ulegli Irlandczykom[108], zaś rok później podejmowali Szkotów[109]. Na początku lutego 2016 roku w pierwszym meczu pod wodzą Johna Mitchella reprezentanci USA zremisowali z Argentyńczykami w ramach Americas Rugby Championship 2016[110].

W październiku 2012 roku Międzynarodowa Rada Rugby wraz z USA Rugby ogłosiły, że obiekt do 2015 roku będzie areną USA Women’s Sevens wchodzącego w skład IRB Women’s Sevens World Series, z inauguracyjną edycją w lutym 2013 roku[111]. Rok później turniej ten został jednak rozegrany w Atlancie[112].

Panoramiczny widok wnętrza stadionu
Panoramiczny widok wnętrza stadionu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Dynamo stadium nears home stretch (ang.). bizjournals.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-19)].
 2. a b c d Populous selected to design Dynamo stadium (ang.). guardian.co.uk. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-03)].
 3. Stadium dream becomes reality for Dynamo (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 4. Dynamo looking at stadium site near Galleria (ang.). abc13.com. [dostęp 2014-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 5. Who knew? Dynamo private stadium deal was privileged info (ang.). yourhoustonnews.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-02)].
 6. Bellaire mayor challenges Dynamo stadium plan; others on board (ang.). yourhoustonnews.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-02)].
 7. Dynamo pushing ahead with plans for new stadium (ang.). chron.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-21)].
 8. Dynamo stadium deal gets closer to goal (ang.). bizjournals.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-22)].
 9. City council approves Dynamo stadium plan (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 10. Council approves deal for $95M Dynamo stadium (ang.). chron.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-13)].
 11. Commissioners Court approves stadium deal (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 12. County approves Dynamo stadium deal (ang.). abc13.com. [dostęp 2014-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-03)].
 13. Dynamo, HCHSA reach agreement (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 14. Dynamo agree on 30-year lease for new stadium (ang.). mlssoccer.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-21)].
 15. Dynamo get green light to build stadium (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 16. Construction begins in H-Town (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 17. BBVA Compass Stadium Houston, Texas (ang.). iconvenue.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-21)].
 18. a b Dynamo Choose Stadium Architect, Project Manager (ang.). myfoxhouston.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-21)].
 19. A unique precedent for American soccer stadia (ang.). populous.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-17)].
 20. Populous selected to design Dynamo stadium (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 21. a b Populous Unveils Dynamo Stadium Design (ang.). populous.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-15)].
 22. BBVA Compass Stadium (ang.). manhattanconstructiongroup.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-27)].
 23. Manhattan Construction to build stadium (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 24. Manhattan Construction Co. selected to build new Houston Dynamo Stadium (ang.). manhattanconstructiongroup.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-02)].
 25. Manhattan Construction to build Dynamo stadium (ang.). bizjournals.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-16)].
 26. Dynamo doles out $33.3M in stadium subcontracts (ang.). bizjournals.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-22)].
 27. Dynamo's new digs to be known as BBVA Compass Stadium (ang.). bizjournals.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-27)].
 28. Houston Dynamo, BBVA Compass reach multi-year, naming rights agreement for downtown stadium (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 29. Dynamo join stadium frenzy (ang.). yourhoustonnews.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-03)].
 30. BBVA Compass Stadium & the Houston Dynamo Partner with Levy Restaurants (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-26)].
 31. BBVA Compass Stadium (ang.). stadiumjourney.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-29)].
 32. Populous unveils Dynamo stadium design (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 33. Dynamo break ground on new stadium (ang.). chron.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-21)].
 34. Dynamo break ground on downtown stadium (ang.). houstondynamo.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-22)].
 35. First crane rises above stadium site (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 36. Second set of steel to start next week (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 37. First seat risers placed in new stadium (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 38. Distinctive steel tubing placed at Dynamo Stadium (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 39. Stadium risers set to be completed Wednesday morning (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 40. Dynamo hold topping out ceremony at new stadium site (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 41. Steel canopy completed on Dynamo stadium (ang.). bizjournals.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-20)].
 42. Construction crew begins installation of stadium exterior skin (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 43. Grass finally greener as new Houston stadium comes to life (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 44. Dynamo puts finishing touches on downtown stadium (ang.). bizjournals.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-22)].
 45. BBVA Compass sign goes up at Houston Dynamo stadium (ang.). bizjournals.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-22)].
 46. New Dynamo Stadium to open on May 12, 2012 (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 47. Houston Dynamo celebrates ribbon cutting at BBVA Compass Stadium (ang.). yourhoustonnews.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-03)].
 48. Houston Dynamo hold ribbon-cutting ceremony for new stadium (ang.). abc13.com. [dostęp 2014-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-21)].
 49. Opening day nears as Dynamo cut ribbon at stadium (ang.). mlssoccer.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-21)].
 50. a b c d Quick Facts (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-31)].
 51. a b c BBVA Compass Stadium to offer fans a world-class soccer experience (ang.). houstondynamo.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-20)].
 52. a b Stadium to bring world-class acts to Houston (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 53. a b c BBVA Compass Stadium (ang.). archrecord.construction.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 54. BBVA Compass Stadium luxury suites will offer fans premier game experience in Houston (ang.). houstondynamo.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-21)].
 55. Suites (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 56. BBVA Compass Stadium Party Suites (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 57. a b Dynamo home redefines ‘close to the action’ (ang.). sportsbusinessdaily.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-22)].
 58. Heineken Terrace Party Deck (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-31)].
 59. Budweiser Deck (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 60. The West Club (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 61. President's Club (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 62. Plush new details of the Houston Dynamo stadium are revealed: See inside new-age locker room (ang.). houston.culturemap.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-26)].
 63. BBVA Compass Stadium's pitch size draws ire (ang.). chron.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-23)].
 64. Dynamo Stadium grass being grown in Damon, Texas (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 65. Parking & Traffic Flow Information (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)].
 66. If Minute Maid, BBVA Compass overlap use, fans need to be patient and come early (ang.). chron.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-21)].
 67. METRORail Construction Nearly Halfway East End Line Station Construction Now Underway (ang.). ridemetro.org. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-03)].
 68. Names for stops at three new METRORail lines more or less state the obvious (ang.). houston.culturemap.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-02)].
 69. The Oven' a hot topic with Dynamo, MLS (ang.). chron.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-12)].
 70. Dynamo rally past Galaxy in rematch of MLS Cup final (ang.). chron.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-22)].
 71. BBVA Compass Stadium Earns LEED Silver Certification (ang.). bbvacompassstadium.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-23)].
 72. Populous-designed BBVA Compass Stadium Earns LEED® Silver Certification (ang.). populous.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-19)].
 73. Soccer, a win, and Gaelic Football…. (ang.). whatsthescore.tv. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-12)].
 74. Houston Gaels Thriving In Texas (ang.). punditarena.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-13)].
 75. Stories of the Year, No. 12: BBVA Compass Stadium (ang.). mlssoccer.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-21)].
 76. BBVA Compass Stadium opener exceeds expectations (ang.). houstondynamo.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-21)].
 77. New stadium, new hope (ang.). espn.go.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-04)].
 78. BBVA Compass Stadium (ang.). houstondynamo.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-24)].
 79. Houston Dynamo 1-0 Santos Laguna: Late Brad Davis goal gives Orange slim lead (ang.). goal.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-04)].
 80. Davis blast gives Dynamo a win in stadium opener (ang.). mlssoccer.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-25)].
 81. Dynamo Academy, presented by Statoil, to host U.S. U-17 men’s national team tomorrow in soft opening of BBVA Compass Stadium (ang.). houstondynamo.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-08)].
 82. U.S. U-17 MNT Tops Dynamo Academy 3-0 in Soft Opening of BBVA Compass Stadium (ang.). ussoccer.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-27)].
 83. HOUSTON DASH INTRODUCED AS NEWEST NWSL TEAM (ang.). nwslsoccer.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-03)].
 84. Houston Dynamo launch Houston Dash as expansion member of National Women’s Soccer League (ang.). houstondynamo.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-03)].
 85. Despite a defeat, Houston Dash make an indelible first impression against NWSL champions (ang.). houstondynamo.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-03)].
 86. Match Recap: Houston Dash 0, Portland Thorns FC 1 (ang.). houstondynamo.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-12)].
 87. El Salvador earns tie in BBVA Compass Stadium's first international match (ang.). chron.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-01)].
 88. U.S. WNT Beats China PR 4-0 at BBVA Compass Stadium in Houston (ang.). ussoccer.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-15)].
 89. United States 0-0 Canada: Americans put on ugly showing against inexperienced Canadians (ang.). goal.com. [dostęp 2013-01-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-22)].
 90. Israel spoils Honduras' party at BBVA Compass Stadium (ang.). chron.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-07)].
 91. Match Report Round 3 Guyana - Mexico (ang.). fifa.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-09)].
 92. Houston to Host Central American Cup 2014 Matches (ang.). concacaf.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-05)].
 93. Gold Cup groups, schedule unveiled (ang.). es.concacaf.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-04)].
 94. CONCACAF Announces 2015 Gold Cup Host Cities, Venues, Group Seeds and Group Stage Dates (ang.). concacaf.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-26)].
 95. Tickets on Sale Jan. 8 for Individual Doubleheaders for 2016 CONCACAF Women's Olympic Qualifying in Texas (ang.). ussoccer.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-11)].
 96. Texas Southern Finalizes 2012 Football Schedule (ang.). tsuball.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-19)].
 97. Tigers Football New Home has a New Name (ang.). tsuball.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-19)].
 98. Texas Southern loses Inaugural Home Opener 45-35 (ang.). tsuball.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-19)].
 99. Cinco Ranch drops Cy Ranch in BBVA Compass' first football game (ang.). chron.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-05)].
 100. UH looks to finalize locations for football home games (ang.). thedailycougar.com. [dostęp 2013-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 101. Houston's Oct. 12 Game vs. Memphis to be Held at BBVA Compass Stadium (ang.). uhcougars.com. [dostęp 2013-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-06)].
 102. Memphis Tigers fall to Houston Cougars, 25-15 at BBVA Compass Stadium (ang.). examiner.com. [dostęp 2013-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-23)].
 103. Nov. 23 Cincinnati Game Moved to BBVA Compass Stadium (ang.). uhcougars.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-03)].
 104. Bearcats Hold Off Houston, 24-17 (ang.). gobearcats.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-13)].
 105. Eagles v Italy Confirmed for Houston (ang.). rugbymag.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)].
 106. Italy beats U.S. in rugby match (ang.). sports.espn.go.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)].
 107. Team USA coach visits Houston to tout rugby (ang.). chron.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)].
 108. Eagles fall 12-15 to Ireland in front of record crowd (ang.). usarugby.org. [dostęp 2013-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 109. Scotland survives Houston heat, defeats Eagles at BBVA Compass Stadium (ang.). usarugby.org. [dostęp 2014-06-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 110. USA Eagles v Argentina (ang.). usarugby.org. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-03)].
 111. Houston excited to host Women’s Sevens game (ang.). irb.com. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-29)].
 112. Atlanta's Fifth Third Bank Stadium to host Women’s Sevens World Series (ang.). usarugby.org. [dostęp 2013-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-18)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]