Stadion Wembley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stadion Wembley
Wembley Stadium
Ilustracja
Przydomek: The Home of Football
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Adres 11th Floor York House, Empire Way, Wembley, London HA9 0WS
Koszt budowy 757 milionów funtów
Data budowy 2003-2006
Data otwarcia 9 marca 2007
Właściciel The FA
Klub Reprezentacja Anglii w piłce nożnej
Inauguracja 24 marca 2007; Anglia U-21-Włochy U-21 (3:3)
Pojemność stadionu 90 000
Rekordowa frekwencja 89 845; FC Barcelona-Liverpool (2016)
Wymiary boiska 105 m x 68 m
Nawierzchnia boiska trawa
Dodatkowe wyposażenie rozsuwany dach
podgrzewana murawa
podziemny parking
hotel na 200 łóżek
Położenie na mapie gminy Brent
Mapa konturowa gminy Brent, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Stadion Wembley”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Stadion Wembley”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Stadion Wembley”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Stadion Wembley”
Ziemia51°33′21″N 0°16′47″W/51,555833 -0,279722
Strona internetowa
Wewnętrzna panorama Wembley
Stadion Wembley

Stadion Wembley (lub Nowy Wembley, wym. [ˈwɛmbli]) – stadion sportowy znajdujący się w Londynie, w dzielnicy Wembley. Jest narodowym stadionem Anglii i powstał w miejsce Starego Wembley, który stał w tym samym miejscu od 1923 do 2003 roku. Nowy Wembley otwarto w 2007, a pierwszy mecz na nim odbył się 24 marca 2007 (reprezentacje Anglii i Włoch). Jego pojemność to 90 tysięcy miejsc, dzięki czemu stanowi on drugi największy stadion w Europie po Camp Nou w Barcelonie. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie, a jego właścicielem jest The Football Association.

Mecze na Wembley rozgrywa Reprezentacja Anglii w piłce nożnej mężczyzn. Ponadto odbywają się tu mecze finałowe Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej, wyścigi, mecze obu odmian rugby i futbolu amerykańskiego oraz imprezy muzyczne. Oprócz tego na Wembley zorganizowano mecze piłkarskie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 oraz finał Ligi Mistrzów w 2011 i 2013 roku. Na murawie stadionu odbyły się między innymi Concert for Diana, Live Earth oraz koncerty One Direction, Michaela Jacksona, George'a Michaela, Take That, U2, Madonny, Eda Sheerana i BTS.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Nowy Wembley jest jednym z najdroższych sportowych obiektów, jakie kiedykolwiek powstały. Inwestycja pochłonęła koszt niemal 760 mln funtów. Projekt stadionu zakładał, że będzie to stadion wielofunkcyjny, a zatem oprócz rozgrywania tutaj meczów piłkarskich i obu odmian rugby można organizować zawody lekkoatletyczne, żużlowe, a także koncerty muzyczne i inne imprezy.

Pojemność stadionu wynosi równe 90 000 miejsc siedzących, jednakże w przypadku zawodów lekkoatletycznych zmniejszana jest do ok. 68 tysięcy. Wynika to z konieczności demontażu najniższych partii trybun i przykrycia ich specjalnym podestem, aby w ten sposób uzyskać wymaganą powierzchnię do instalacji bieżni. Trybuny nowego Wembley są trzypoziomowe. Najniższy poziom liczy 34 303 miejsca, środkowy 16 532, a najwyższy 39 165 miejsc. Trybuny są skonstruowane w taki sposób, że zapewniona jest doskonała widoczność z każdego miejsca na stadionie.

Stadion posiada rozsuwany dach. Ponadto zastosowano tutaj niespotykane dotąd rozwiązanie techniczne, a mianowicie – w czasie rozgrywania meczu w słoneczny dzień część dachu może być zdalnie pochylona i ustawiona w taki sposób, aby na murawie nie powstawały cienie, które przeszkadzają w przekazywaniu transmisji telewizyjnej. Inaczej mówiąc – cień może być "przesuwany" z boiska na trybuny.

Charakterystycznym elementem konstrukcyjnym i architektonicznym, który wyróżnia nowy Wembley (tak jak stary Wembley słynął z dwóch bliźniaczych wież), jest stalowy łuk, który przebiega nad stadionem. Ma on 133 m wysokości i 315 m długości. W nocy łuk jest podświetlany mocnym światłem, co powoduje, że można go dostrzec nawet z najdalszych zakątków Londynu.

Inne dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

 • obwód stadionu wynosi 1 kilometr;
 • do budowy stadionu wykorzystano 23 000 ton stali;
 • dach zbudowany został z 7000 ton stalowych elementów;
 • długość kabli, które przebiegają na stadionie, wynosi ponad 56 km;

Ważniejsze daty[edytuj | edytuj kod]

Trybuny Wembley podczas finału Pucharu Anglii w 2007 r.
Koncert grupy Take That, 2009

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • pod murawą stadionu w jej centralnym punkcie, na głębokości kilku metrów umieszczona została tzw. "kapsuła czasu" (ang. the time capsule) – stalowa, otwierana kula, w której zachowano na pamiątkę m.in. fragment murawy starego Wembley, nagranie DVD z finałowego meczu mistrzostw świata 1966 r., czy księgę zawierającą archiwum wszystkich meczów reprezentacji Anglii na starym stadionie.
 • przed wejściem na stadion znajduje się pomnik B. Moore'a, jednego z najsłynniejszych angielskich piłkarzy, kapitana mistrzów świata z 1966 r.
 • na stadionie znajduje się 2618 toalet – więcej niż w jakimkolwiek innym budynku na świecie;
 • na terenie stadionu znajduje się kilka sal konferencyjnych, kilkanaście biur, sala bankietowa na 1900 gości, hotel na 200 łóżek, 4 restauracje, 688 barów szybkiej obsługi, a także kilkanaście sklepów z pamiątkami dla kibiców.

Wydarzenia sportowe[edytuj | edytuj kod]

Piłka nożna[edytuj | edytuj kod]

Rugby league[edytuj | edytuj kod]

 • stadion jest miejscem finałowych meczów Rugby League Challenge Cup.

Rugby union[edytuj | edytuj kod]

Wyścigi[edytuj | edytuj kod]

 • 16 grudnia na Race of Champions 2006 została potwierdzona informacja, że stadion będzie gościł tę imprezę w latach 2007-2009.

Igrzyska Olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Futbol amerykański[edytuj | edytuj kod]

Wydarzenia muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Na nowym Wembley, podobnie jak na starym, odbywają się koncerty największych gwiazd muzyki. Pierwszym tego typu wydarzeniem miał być występ Bon Jovi, jednak został on odwołany, w związku z czym muzyczną historię Nowego Wembley zainaugurował George Michael. Koncertem w 2008 roku Madonna pobiła rekord największego dochodu z występu na Wembley (starym lub nowym) – z biletów zebrano łącznie 12 milionów dolarów. Rok później grupa Take That zagrała tu cztery koncerty, pobijając rekord dla najszybciej wyprzedanej trasy w historii Wielkiej Brytanii. W 2011 zespół pobił swój własny rekord za sprawą aż ośmiu występów na Wembley. Grupa U2 dała na stadionie dwa widowiska w ramach najbardziej dochodowej trasy wszech czasów, U2 360° Tour. Ponadto na Wembley odbył się Concert for Diana upamiętniający Księżną Dianę oraz charytatywny Live Earth. Od 2010 organizowany jest tu festiwal Summertime Ball. W dniach 30 VI; 1,2,4,5,6,8,9 VII 2011 Take That zapełniło do ostatniego miejsca Stadion Wembley, ustanawiając tym samym nowy rekord w ilości występów. Dotychczasowy należał do Michaela Jacksona który zebrał komplet widzów na Wembley „tylko” przez 7 występów. W 2012 nie odbył się tu żaden koncert poza Summertime Ball, co spowodowane było Igrzyskami Olimpijskimi. 10 lipca 2015 roku Ed Sheeran zagrał koncert trzy dni z rzędu dla ok. 240 tys. ludzi.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. INTERNATIONAL RUGBY UNION RETURNS TO WEMBLEY STADIUM (ang.). rfu.com. [dostęp 2013-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-30)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]