BOT (holding)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
BOT Górnictwo i Energetyka Spółka Akcyjna
Państwo  Polska
Lokalizacja Polska
Siedziba Łódź
al. marszałka Józefa Piłsudskiego 12
Data założenia 2004
Forma prawna spółka akcyjna
Akcjonariusze/
udziałowcy
Skarb Państwa
Nr KRS 0000202169
Branża energetyka, produkcja energii, dystrybucja energii
Produkty energia elektryczna
węgiel brunatny
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
BOT Górnictwo i Energetyka Spółka Akcyjna
BOT Górnictwo i Energetyka Spółka Akcyjna
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
BOT Górnictwo i Energetyka Spółka Akcyjna
BOT Górnictwo i Energetyka Spółka Akcyjna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
BOT Górnictwo i Energetyka Spółka Akcyjna
BOT Górnictwo i Energetyka Spółka Akcyjna
Ziemia51°45′36,7″N 19°27′41,4″E/51,760194 19,461500

BOT Górnictwo i Energetyka S.A. (skrót BOT od Bełchatów - Opole - Turów) – nieistniejący już polski holding energetyczny, w skład którego wchodziły spółki: Elektrownia Bełchatów SA, Elektrownia Opole SA, Elektrownia Turów SA, Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów SA oraz Kopalnia Węgla Brunatnego Turów SA. Holding stracił samodzielność w wyniku procesu konsolidacji pionowej polskiej energetyki. Spółka wraz z PSE SA była trzonem aktywów tworzących Polską Grupę Energetyczną. Następcą prawnym i organizacyjnym jest spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.

Powstanie holdingu BOT[edytuj | edytuj kod]

Początki tworzenia holdingu BOT sięgają stycznia 2003 i przyjętego przez rząd Programu realizacji polityki właścicielskiej Ministra Skarbu Państwa w odniesieniu do sektora elektroenergetycznego, zakładającego m.in. powstanie holdingu. W marcu 2004 Elektrownia Bełchatów S.A., Elektrownia Opole S.A., Elektrownia Turów S.A., Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów S.A., Kopalnia Węgla Brunatnego Turów S.A. powołały do życia BOT Górnictwo i Energetyka S.A. z siedzibą w Łodzi o kapitale zakładowym 15 mln zł. Następnie minister skarbu państwa, jako jedyny akcjonariusz spółek holdingu wniósł aportem 69 procent akcji pięciu spółek, zwiększając kapitał zakładowy do ponad 3,8 mld zł[1]. 22 października 2004 w Pałacu Poznańskiego w Łodzi odbyła się inauguracja działalności holdingu.

BOT w czasach swojego istnienia był największym producentem energii elektrycznej w Polsce. Moc posiadanych przez przedsiębiorstwo bloków energetycznych wynosiła 8078 MW, a roczna produkcja energii dochodziła do 51 TWh.

W 2007 roku w wyniku procesu konsolidacji aktywów energetycznych należących do skarbu państwa holding BOT został włączony do powstającej Polskiej Grupy Energetycznej. Aktywa wchodzące w skład BOT wraz z PSE SA (Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA) stanowiły trzon organizacyjny nowej grupy. Obecnie elektrownie i kopalnie wchodzące w skład holdingu stanowią oddziały spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Monitor Sądowy i Gospodarczy z 21 października 2004 r., nr 207/2004 (2034), str. 112