Bełchatów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Bełchatów (ujednoznacznienie).
Bełchatów
Herb Flaga
Herb Bełchatowa Flaga Bełchatowa
Państwo  Polska
Województwo  łódzkie
Powiat bełchatowski
Gmina gmina miejska
Data założenia XIV wiek
Prawa miejskie 1743 do 1870, odzyskane w 1925
Prezydent Mariola Czechowska
Powierzchnia 34,64 km²
Populacja (2014)
• liczba ludności
• gęstość

59 025[1]
1728,3 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 44
Kod pocztowy 97-400
Tablice rejestracyjne EBE
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Bełchatów
Bełchatów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bełchatów
Bełchatów
Ziemia 51°21′49″N 19°21′44″E/51,363611 19,362222
TERC
(TERYT)
1101301011
SIMC 0967647
Hasło promocyjne: Bełchatów - Tylko dobre re:akcje
Urząd miejski
ul. Kościuszki 1
97-400 Bełchatów
Strona internetowa

Bełchatówmiasto w województwie łódzkim, siedziba powiatu bełchatowskiego. Położone na Wzniesieniach Południowomazowieckich, w mezoregionie Wysoczyzna Bełchatowska nad rzeką Rakówką, ok. 50 km na południe od Łodzi i ok. 25 km na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego.

Bełchatów jest jednym z 312 miast należących do Związku Miast Polskich. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa piotrkowskiego.

17 października 2014 r. miasto miało 59 025 mieszkańców[1]. Piąte pod względem ludności miasto województwa łódzkiego.

Toponimia[edytuj]

Bełchatów jest nazwą dzierżawczą utworzoną od staropolskiego imienia Bełchat (bełch – wir wodny), założyciela i właściciela osady. Nazwa Belchatow pierwszy raz wzamiankowana w źródłach historycznych w 1391 [2].

Geografia[edytuj]

Bełchatów jest położony w środkowej Polsce na południe od Łodzi na Wysoczyźnie Bełchatowskiej nad rzeką Rakówką (prawy dopływ rzeki Widawki).

Zieleń miejska i obiekty rekreacji[edytuj]

Na obszarze miasta Bełchatowa powstało wiele parków, zieleńców oraz miejsc codziennego wypoczynku i rekreacji. Obecnie (2013) istnieje 7 parków w tym jeden zabytkowy, 5 skwerów, 3 obiekty rekreacyjne i 27 placów zabaw.

Hydrologia[edytuj]

Przez miasto przepływa rzeka Rakówka (prawy dopływ rzeki Widawki), według hydrologi wodnej miasta istnieją cztery cieki. Dokładnie do rzeki Rakówka dochodzą dwie rzeczki i dopływa jedna struga i jeden strumień:

 • ciek A - Niewielka rzeczka dopływająca do Rakówki bieg zaczyna między wsią Myszaki a Dobrzelów dalej w stronę ulicy Józefa Piłsudskiego dalej przecina ulice Pabianicką by tuż za mostem skręcając w lewo przed mostem Aleja Włókniarzy dochodzi do rzeki Rakówka.
 • ciek B - Niewielka rzeczka dopływająca do Rakówki między osiedlem Okrzei a osiedlem Słoneczne tuż przy skwerze Z.O.S.I.A i ulicy Tęczowej. Kieruje się od wsi Dobiecin poprzez osiedle Politanice tuż przy ulicy Stanisława Staszica do cieku B dołączają dwa cieki dalej kieruje wzdłuż skweru aż do rzeki Rakówka.
 • ciek C - Niewielki strumień dopływający od Zdzieszulic dopływa do rzeki tuż niedaleko strefy przemysłowej znajdującej się przy ulicy Przemysłowej.
 • ciek D - Niewielka struga która zaczyna swój bieg tuż pod torami przy osiedlu Przytorze dalej kieruje się w stronę ulicy Wojska Polskiego gdzie wzdłuż ogrodzenia firm znajdujących się przy ulicy Przemysłowej dochodzi do rzeki Rakówka prawie niedalekiej odległości co ciek C. Struga czasami wysycha a czasami po silnych opadach jest rwącym strumieniem.

Na terenie miasta istnieją stawy, oczka i niewielkie zbiorniki wodne. Do nich można zaliczyć niewielki staw na osiedlu Budowlanych przy Dworku Olszewskich zaś po drugiej stronie parku za ulicą Mielczarskiego jest skwer z naturalnym oczkiem wodnym. Na osiedlu Lipy znajduje się Uroczysko Ługi z dwoma stawami, w mieście znajdują się też też niewielkie zbiorniki wodne.

Miasto jak każde które posiada rzeki czy strumienie jest narażone na miejscowe podtopienia tak Bełchatów doświadczył też kilka razy poważnych podtopień takich jak w 2010 r. W mieście istnieje kilka stref miejscowych podtopień podzielonych na szesnaście stref podtopień.

Struktura powierzchni[edytuj]

Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 34,64 km²[3]. Miasto stanowi 3,58% powierzchni powiatu bełchatowskiego.

Według danych z roku 2007 Bełchatów ma obszar 34,64 km², w tym: użytki rolne: 51%, użytki leśne: 15%[3].

Samorząd[edytuj]

 • Wiceprezydenci: Ireneusz Owczarek, Agnieszka Wysocka
 • Przewodniczący Rady Miasta: Elżbieta Naturalna
 • Wiceprzewodniczący Rady Powiatu: Jolanta Pawlikowska, Józef Wodziński

Rada Miasta[edytuj]

Ugrupowanie Kadencja 2002-2006 [4] Kadencja 2006-2010 [5] Kadencja 2010-2014 [6] Kadencja 2014-2018 [7]
Samoobrona  4 - - -
Sojusz Lewicy Demokratycznej 9 (SLD-UP) 4 (LiD) 3 -
Plus 7 4 8 6
Porozumienie Platforma Sprawiedliwości 3 - - -
Prawo i Sprawiedliwość - 7 4 14
Platforma Obywatelska - 4 4 -
Stowarzyszenie Ziemia Bełchatowska - 4 4 1
KWW Waldemara Płomińskiego - - - 1

Osiedla i dzielnice[edytuj]

Pierwsze osiedla powstawały w latach 60. XX wieku, kolejne zaczynały powstawać w czasie najdynamiczniejszego wzrostu populacji miasta, równocześnie z Kopalnią Węgla Brunatnego „Bełchatów” i Elektrownią Bełchatów w latach 70. i 80. Większość osiedli budowano głównie z wielkiej płyty. Głównym wykonawcą ˌˌblokowiskˈˈ było nieistniejące obecnie Wieluńskie Przedsiębiorstwo Budowlane (tzw. „wieluński BeP”) z Wielunia. Do dzielnic Bełchatowa należą: Grocholice, Bełchatówek i Dobrzelów.

Osiedle 1 Maja, bloki 1, 2, 3
Osiedle Binków
Os. Przytorze
Grocholice, nowe osiedle
Grocholice, centrum


Demografia[edytuj]

Dane z 31 grudnia 2007[8]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 61496 100 31334 51,0 30162 49,0
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1775 905 871

Wykres liczby ludności miasta Bełchatowa na przestrzeni 2 ostatnich stuleci:

Największą populację Bełchatów odnotował w 2002 r. – według danych GUS 63 208 mieszkańców[9]

W 2013 r. populacja Bełchatowa wynosiła 59 867 mieszkańców[1].

 Zobacz też: Ludność Bełchatowa.
 • Piramida wieku mieszkańców Bełchatowa w 2014 roku [10].


Piramida wieku Belchatow.png

Historia[edytuj]

Do XVIII wieku Bełchatów był niewielką miejscowością w pobliżu średniowiecznego miasta Grocholice (obecnie dzielnicy Bełchatowa). Rozwinął się w połowie XVIII wieku po otrzymaniu praw miejskich, a od początku XIX wieku był ośrodkiem przemysłu tkackiego, jednak liczba jego ludności nie przekraczała kilku tysięcy osób. Gwałtowny rozwój miasta nastąpił po 1975 roku, gdy podjęto decyzję o budowie Zespołu Górniczo–Energetycznego „Bełchatów” wraz z osiedlami mieszkalnymi, usługami i linią kolejową.

Rozwój terytorialny miasta[edytuj]

 • 1925 – dołączenie do Bełchatowa wsi Olsztyn (teren dzisiejszego osiedla Olsztyńskiego), Zamoście (okolice dzisiejszej ul. Zamoście) i Lipy (okolice dzisiejszej ul. Lipowej).
 • 1933 – przyłączenie do Bełchatowa wsi Czapliniec (okolice dzisiejszej ulicy Czaplinieckiej).
 • 1977 – do Bełchatowa włączono Grocholice (aktualnie najstarsza dzielnica miasta), Politanice, część Dobrzelowa i Domiechowic.

Architektura[edytuj]

Zabytki[edytuj]

Według rejestru zabytków NID na listę zabytków wpisane są obiekty:

Transport[edytuj]

Przez Bełchatów biegną ważne szlaki komunikacyjne: KielceWrocław, WrocławLublin.droga krajowa oraz drogi wojewódzkie. Projektowane autostrady znajdą się również blisko miasta. Przez Bełchatów prowadzi 37,8 km dróg krajowych i wojewódzkich oraz 85 km dróg miejskich i osiedlowych.

Drogi prowadzące przez Bełchatów:

Przez Bełchatów przebiega linia kolejowa z Rogowca (kopalni i elektrowni „Bełchatów”) do Piotrkowa Trybunalskiego (obecnie tylko ruch towarowy). Od stycznia 1987 do kwietnia 2000[12] Bełchatów posiadał pasażerskie połączenie kolejowe z Piotrkowem Trybunalskim. W niedalekiej przyszłości – oddalone 30 km od miasta – lotnisko wojskowe w Łasku, gdzie znajduje się nowoczesna baza lotnicza i stacjonują F-16, zostanie przekształcone w lotnisko towarowe.

Usługi komunikacyjne świadczy MZK, który dysponuje 25 autobusami pasażerskimi, w tym jednym wycieczkowym (dane z 1995 r.). Autobusy kursują na liniach o łącznej długości 178 km, z czego 114 km przypada na samo miasto. Z dworca funkcjonują połączenia PKS, dzięki którym z Bełchatowa można dotrzeć bezpośrednio m.in. do Warszawy, Lublina, Wrocławia, Kudowy-Zdroju, Kłodzka, Częstochowy, Łodzi, Sieradza, Radomia, Kalisza, Kielc, Krakowa i Szklarskiej Poręby.

Przy Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II 4 czerwca 2007 otworzono lądowisko sanitarne.

Ok. 5 km na północ od miasta zlokalizowane jest prywatne lądowisko Bełchatów-Kałduny.

Gospodarka[edytuj]

Kopalnia węgla brunatnego i elektrownia w Bełchatowie

Niedaleko od miasta (10 km) znajduje się największe w Polsce zagłębie paliwowo-energetyczne, w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów” oraz Elektrownia Bełchatów. Bełchatów jest jednym z dwóch najważniejszych miast PBOP.

8 maja 2013 w Bełchatowie oddano do użytku nową siedzibę koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Obiekt został wybudowany kosztem ok. 50 mln. zł, na osiedlu Binków przy ul. Węglowej 5. Jego architektura nawiązuje do wyglądu przekroju kabla energetycznego. Jest największym i najnowocześniejszym budynkiem biurowym w Bełchatowie. Uroczystego poświęcenia w obecności władz samorządowych miasta i regionu, przedstawicieli dyrekcji PGE GiEK oraz władz koncernu Polskiej Grupy Energetycznej dokonał arcybiskup Marek Jędraszewski[13].

Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A w Bełchatowie ul. Węglowa 5


Turystyka[edytuj]

Hotel Energetyk
Hotel Wodnik
Hotel Sport
Hotel Santin

Około 10 km na południe od centrum Bełchatowa, przy sztucznym zbiorniku wodnym znajdują się dwa ośrodki sportowo-rekreacyjne, popularne w okresie letnim: Ośrodek „Słok” (właściciel Elektrownia Bełchatów) i Ośrodek „Wawrzkowizna” (właściciel Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów”). Każdy z ośrodków posiada własną bazę noclegową (hotele, domki, kwatery), a także szereg atrakcji, m.in.: stadninę koni, rowery wodne, żaglówki, kajaki, boiska sportowe, kąpielisko ze zjeżdżalnią wodną i plażą, rowery go-cart, krytą pływalnię, sauny, solarium, jacuzzi, korty tenisowe o nawierzchni tartanowej, siłownię i wiele innych. Ponadto w okresie wakacyjnym często organizowane są różnego typu koncerty z udziałem gwiazd polskiej estrady.

Baza hotelowa[edytuj]

Baza hotelowa w Bełchatowie jest związana głównie z położeniem miasta przy ważnych szlakach komunikacyjnych: drodze krajowej nr 74 oraz drogach wojewódzkich 484 i 485, a także z ośrodkami sportu i rekreacji „Słok” i „Wawrzkowiza” położonymi w okolicach Bełchatowa.

Hotele 3-gwiazdkowe (***):

 • Hotel Sport znajdujący się przy hali widowiskowo-sportowej KWB Bełchatów,
 • Hotel Santin,
 • Hotel Wodnik Bełchatów 3 (przy Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Słok” k. Bełchatowa). Położony 15 km od centrum miasta, 40 km od głównej stacji kolejowej i 15 km od głównej stacji PKS. Najbliższe lotnisko znajduje się 50 km od hotelu. W 2006 Hotel Wodnik otrzymał certyfikat SKKP i stał się członkiem wspierającym Stowarzyszenia „Konferencje i Kongresy w Polsce”[14].

Sport[edytuj]

W Bełchatowie działają następujące kluby:

Miasto Bełchatów najbardziej znane jest za sprawą męskiego klubu siatkarskiego Skra Bełchatów[15]. Bełchatowska baza sportowa składa się m.in. ze stadionu piłkarskiego GKS Bełchatów przy ul. Sportowej 3, hali „Energia” im. Edwarda Najgebauera przy ulicy Dąbrowskiego, hali widowiskowo-sportowej przy ulicy 1 Maja (niedaleko stadionu), Squash Klubu Bełchatów znajdującego się przy ul.Transportowej 3, kilku boisk treningowych, 4 basenów, kortów tenisowych, sal gimnastycznych i boisk szkolnych niemal przy każdej placówce edukacyjnej, boisk lekkoatletycznych, siłowni, lodowiska. Tutejsze kluby sportowe proponują uprawianie różnorodnych sportów nie tylko dorosłym, ale prowadzą też szkółki szkolące przyszłych sportowców. W czerwcu 1995 roku po raz pierwszy zorganizowano Miejską Olimpiadę Sportową, w której ponad 6 tys. uczniów walczyło o medale w kilkunastu dyscyplinach olimpijskich.

Kultura[edytuj]

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Ignacego Kraszewskiego[edytuj]

Budynek Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie

Najstarszą placówką kulturalną w mieście, istniejącą od 1935 roku, jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna (MiPBP). Poza główną siedzibą na terenie Bełchatowa działają 4 filie MiPBP:

Główna placówka sprawuje również nadzór merytoryczny nad 15 bibliotekami na terenie powiatu bełchatowskiego:

15 stycznia 2002 został oddany do użytku wybudowany w centrum miasta nowoczesny budynek MiPBP, w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z parkingiem przed budynkiem. W budynku został umieszczony także oddział biblioteki dla dzieci, przeniesiony z danego budynku Związku Strzeleckiego „Strzelec” (wybudowanego w 1938 roku, mieszczącego się przy ulicy 1 Maja 45.

Działalność: Oprócz typowej działalności bibliotecznej MiPBP prowadzi szereg przedsięwzięć kulturalnych:

 • Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Wacława Olszewskiego (od 1994 r.),
 • Kiermasze Taniej Książki (od 1994 r.),
 • Konkurs o Regionie „Między rajem a węglem” (od 1996 r.),
 • Powiatowy Konkurs „Książki na medal” (od 1999 r.),
 • Powiatowy Konkurs „Książka – obiekt artystyczny” (od 2002 r.),

Biblioteka włącza się aktywnie w promocję czytelnictwa, organizując lokalne akcje (Ferie z Biblioteką, Wakacje z Biblioteką, Mamo – zapisz mnie do biblioteki, Bełchatowski Tydzień Czytania, Spotkanie z Książką), jak również włącza się do akcji ogólnopolskich (Cała Polska czyta dzieciom) oraz w akcje promujące szeroko pojętą kulturę w regionie. Współpracuje z lokalnymi mediami a także z instytucjami edukacyjno – wychowawczymi w regionie bełchatowskim. Przedstawiciele MiPBP z Bełchatowa jako przedstawiciele jedynej w Polsce biblioteki zostali (poza Biblioteką Narodową) zostali zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego na doroczne spotkanie Twórców Kultury.

Dzięki zbiorowi tzw. „regionaliów” (prac oraz materiałów dotyczących Bełchatowa i okolic), a także poprzez wydawanie zbiorów prac literackich[16] biblioteka stanowi istotny ośrodek wpływający na propagowanie wiedzy o historii oraz życiu kulturalnym regionu.

Przy bibliotece działa Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Miejskie Centrum Kultury[edytuj]

Logo Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie

Miejskie Centrum Kultury (MCK) jest głównym ośrodkiem animującym kulturę w mieście oraz regionie. W jej skład wchodzi siedziba główna, w której mieści się jedno z dwóch kin w Bełchatowie – „Kultura” (ul. Gabriela Narutowicza) oraz trzy oddziały:

Przy MCK działa Amatorski Ruch Artystyczny, w ramach którego prowadzone są zajęcia w wielu grupach, zróżnicowanych pod względem zainteresowań oraz wieku uczestników. Należą do nich m.in.[potrzebny przypis]:

 • Zespół Wokalny „A’VISTA"
 • Klub Jam Session
 • Grupa folklorystyczna „Rajka"
 • Klub Twórców Kultury
 • Towarzystwo Miłośników Fotografii i Filmu (od sierpnia 2007 Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne)[17]
 • Bełchatowskie Bractwo Rycerskie
 • Zespół tańca współczesnego „Progress"
 • Klub fantastyki

Przy oddziale „Piwnica” działa bełchatowski wolontariat, który prowadzi wiele akcji w ciągu roku (letnie oraz zimowe półkolonie dla dzieci, organizacja szkoleń dla wolontariuszy, współpraca przy organizacji imprez masowych, prowadzonych przez MCK, pomoc osobom potrzebującym), z których zaś największa jest coroczna organizacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wspólnie z władzami miasta oraz służbami miejskimi.

Najbardziej znanymi amatorskimi grupami artystycznymi są: Bełchatowski Amatorski Teatr „BAT”, Bełchatowski Chór Gospel, Dziecięcy teatr „Cudaki”.

Poza tymi działaniami w poszczególnych oddziałach organizowane są wystawy, wernisaże, wieczorki poetyckie, koncerty

Muzeum Regionalne w Bełchatowie[edytuj]

Aktualna siedziba Muzeum Regionalnego w Bełchatowie
Tablica znajdująca się na budynku będącym dawną siedzibą Związku Strzeleckiego, Związku PeOWiaków i Związku Oficerów Rezerwy w Bełchatowie; aktualnie: ul. 1 Maja 45. Do 1998 siedziba Muzeum Regionalnego w Bełchatowie

Idea stworzenia muzeum narodziła się na początku lat '90, zaś 16 lipca 1993 odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu Założycielskiego Muzeum Regionalnego. Członkowie Komitetu zaapelowali do ówczesnych władz miasta o utworzenie bełchatowskiego muzeum. Swoją działalność muzeum rozpoczęło formalnie w 1995 roku, na jego siedzibę zaś wyznaczono zabytkowy, późnobarokowy dworek w centrum miasta (przy ulicy Hellwiga 11), który to był siedzibą najznakomitszych rodów miasta. Do 1987 roku opiekowała się nim rodzina Olszewskich. Po śmierci Wacława Olszewskiego – juniora budynek został odkupiony przez Urząd Miasta w Bełchatowie, jednak jego bardzo zły stan nie pozwolił na ulokowanie w nim siedziby muzeum. Swój pełny blask odzyskał po remoncie zakończonym w 1998 roku. Wtedy też zostało tam przeniesione Muzeum Regionalne z wcześniejszej, tymczasowej siedziby, którą stanowił wybudowany w 1938 roku budynek Związku Strzeleckiego „Strzelec” przy ulicy 1 maja 45.

W dniach 7-8 października 2005[18] w Muzeum Regionalne zorganizowana została próba bicia rekordu do Księgi rekordów Guinnessa przez Eugeniusza Geno Małkowskiego, który przez 24 godziny malował obrazy (o wymiarach 80 cm x 100 cm), na podstawie wcześniej wykonanych przez artystę szkiców.

W Bełchatowie działają dwa chóry gospel, Schola Cantorum Gospel Choir oraz Gospel Singers, odnoszące liczne sukcesy na przeglądach muzyki gospel w Polsce oraz za granicą[19][20].

Wydarzenia artystyczne o skali ogólnopolskiej[edytuj]

 • Festiwal Filmów Niepoważnych „NAKRĘCENI” (pierwsza edycja październik 2007)
 • Jesienne Spotkania Teatralne z BAT-em
 • Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej w Bełchatowie (organizowany od 1998[21])
 • Festiwal Młode(j) Sztuki (organizowany od 2006)

W Bełchatowie rozwinięta jest również kultura alternatywna. Jednym z najprężniej działających jej ośrodków jest Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej „Zgrzyt”, wraz z wchodzącą w jego skład Załogą Rowerową 'Zgrzyt' Bełchatów.

Oświata[edytuj]

 Osobny artykuł: Lista szkół w Bełchatowie.

W Bełchatowie istnieje rozwinięta sieć placówek oświatowych od poziomu żłobków do filii uczelni wyższych.

Aktualnie funkcjonują:

Wspólnoty religijne[edytuj]

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Kościół ewangelicko-reformowany

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzą następujące Kościoły:

Do 1942 w Bełchatowie działała również gmina żydowska.

Honorowi obywatele miasta[edytuj]

Lista honorowych obywateli miasta[23]:

 • marszałek Józef Piłsudski (od 12 czerwca 1926)
 • żołnierze Zgrupowania pułkownika Ludwika Czyżewskiego (od 28 czerwca 1993) – żołnierze walczący podczas II wojny światowej w rejonie Góry Borowskiej;
 • Apoloniusz Zawilski (od 28 czerwca 1993) – historyk oraz pisarz, autor monografii o Bełchatowie;
 • pastor Lothar Ernst Knoch (od 29 października 1997) – inicjator projektów dotyczących współpracy polsko-niemieckiej, współzałożyciel Stowarzyszenia OPIRO w Bełchatowie;
 • dr Henryk Mular (od 5 listopada 1997) – lekarz, bełchatowski radny, zaangażowany w rozwój samorządności i służby zdrowia;
 • Jean Claude Versyck (od 26 września 2002) – założyciel Komitetu Partnerstwa Aubergenville-Bełchatów, inicjator działań na rzecz współpracy polsko-francuskiej;
 • Jadwiga Nadana (od 26 września 2002) – działaczka społeczna, inicjatorka wielu działań popularyzujących historię Bełchatowa;
 • prof. dr inż. Zbigniew Kozłowski (od 26 września 2002) – generalny projektant Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”;
 • prof. dr hab. inż. Maciej Pawlik (od 26 września 2002) – naukowiec uczestniczący w procesie projektowania i przygotowania eksploatacji Elektrowni Bełchatów;
 • papież Jan Paweł II (od 30 października 2003)
 • Tomasz Trawiński (od 29 września 2005) – działacz społeczny, członek przedwojennego Związku Strzeleckiego „Strzelec”, współzałożyciel Powszechnej Spółdzielni Spożywców i Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego w Bełchatowie;
 • Mirosław Olejniczak (od 15 grudnia 2005) – popularyzator sportu i działań na rzecz rozwoju bazy sportowej w Bełchatowie.
 • Daniel Jorge Castellani (od listopada 2009) - za jego szczególny wkład w promocję Bełchatowa na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
 • Konrad Piechocki (od listopada 2009) - od 2007 r. prezes PGE SKRY Bełchatów - w tym czasie SKRA m.in. niezmiennie utrzymuje tytuł Mistrza Polski, organizuje rozgrywki Final Four, zdobywa klubowe wicemistrzostwo świata; tytuł Honorowego Obywatela Bełchatowa, za szczególny wkład w promocję miasta na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
 • Bronisława Hanna Hellwig-Stańczuk (od 29 sierpnia 2013, uroczystość nadania aktu honorowego obywatelstwa odbyła się 7 września 2013) – przedstawicielka rodziny Hellwigów, zasłużonych mieszkańców miasta, za wyjątkowe zasługi, pamięć i kultywowanie dziejów Bełchatowa[24][25].

Miasta partnerskie[edytuj]

Znaki wskazujące na kierunek miast partnerskich Bełchatowa
Miasta partnerskie
Miasto Kraj Data podpisania umowy
Aubergenville Francja 16 czerwca 1995
Taurogi Litwa 11 listopada 1997
Sowieck Rosja 15 sierpnia 1998
Myślenice Polska 31 października 2005
Csongrád Węgry 12 października 2008
Alcobaça Portugalia 20 sierpnia 2009[26]
Jużnoukraińsk Ukraina 24 października 2013[27]
Powaska Bystrzyca Słowacja 24 października 2013[27]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. a b c Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym. Stan w dniu 30 VI 2013 r.. stat.gov.pl. [dostęp 2014-04-19].
 2. Stanisław Rospond, Słownik etymologiczny miast i gmin PRL, Zakład Narodowy im.Ossolińskich Wydawnictwo Wrocław 1984, str.21
 3. a b Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013-07-26. ISSN 1505-5507.
 4. Państwowa Komisja Wyborcza: Wybory samorządowe. wybory2002.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-14].
 5. Geografia wyborcza - Wybory samorządowe - Państwowa Komisja Wyborcza. wybory2006.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-14].
 6. Wybory Samorządowe 2010 - Geografia wyborcza - Województwo łódzkie - - m. Bełchatów. wybory2010.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-14].
 7. Państwowa Komisja Wyborcza | Bełchatów. wybory2014.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-14].
 8. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2007 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2008. ISSN 1734-6118. (pol.)
 9. GUS Bank Danych Regionalnych, faktyczne miejsce zamieszkania, stan na 31 XII 2002
 10. http://www.polskawliczbach.pl/Belchatow, w oparciu o dane GUS.
 11. a b c NID: Rejestr zabytków nieruchomych, województwo łódzkie. [dostęp 16 września 2008].
 12. Ogólnopolska Baza Kolejowa (pol.). [dostęp 15 stycznia 2009].
 13. [1] E-Bełchatów.pl
 14. SKKP, Członkowie wspierający (Associate members) (pol.). [dostęp 27 grudnia 2008].
 15. Skra to duma i wizytówka regionu (pol.). lodz.gazeta.pl, 3 maja 2009. [dostęp 2010-05-12].
 16. „Wydawnictwa” na stronie MiPBP (pol.). [dostęp 13 października 2008].
 17. BTF – oficjalna strona
 18. Muzeum Regionalne w Bełchatowie – próba bicia rekordu Guinnessa (pol.). [dostęp 10 kwietnia 2009].
 19. Koncert Bełchatów Gospel Singers (pol.). [dostęp 13 października 2008].
 20. Schola Cantorum Gospel Choir (pol.). [dostęp 13 października 2008].
 21. Festivalinfo.pl: Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Bełchatowie (pol.). [dostęp 18 lipca 2008].
 22. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 26 maja 2014.
 23. Bełchatów. Daj się skusić. Folder promocyjny Bełchatowa
 24. Za zasługi dla Bełchatowa (pol.). strona internetowa Urzędu Miasta Bełchatowa. [dostęp 2013-09-09].
 25. Relacja z nadania aktu honorowego obywatelstwa dla Bronisławy Hanny Hellwig-Stańczuk oficjalny kanał YouTube Miasta Bełchatowa.
 26. Alcobaça i Bełchatów już razem! (pol.). UM Bełchatów (Portal Bełchatów). [dostęp 2009-08-28].
 27. a b Nowe miasta partnerskie Bełchatowa. Magistrat nawiązał kontakt z miastami z Ukrainy i Słowacji (pol.). [dostęp 2013-10-25].

Linki zewnętrzne[edytuj]