BRC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

BRC – międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności, wymagany przez większość hipermarketów pochodzenia brytyjskiego, ponieważ został opracowany w Wielkiej Brytanii, przez British Retail Consortium, zgodnie z wymaganiami tamtejszych sieci handlowych.

BRC określa szereg wymagań, które powinna spełnić dana firma, aby zapewnić najwyższą jakość i bezpieczeństwo oferowanych produktów. Do tych wymagań należy:

  • posiadanie systemu HACCP
  • posiadanie prawidłowej dokumentacji systemu, w tym: księgi jakości, polityki jakości, schematu organizacyjnego, zakresu odpowiedzialności, opisu surowców i wyrobów gotowych
  • wdrożenie zasady GMP (Dobra Praktyka Produkcyjna) i GHP (Dobra Praktyka Higieniczna)
  • posiadanie opisu pakowania produktu, jego ważności i zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami
  • opracowanie zasad higieny, w tym przechowywania odzieży ochronnej
  • szkolenie personelu z opracowanych procedur

Dotychczas obowiązującą wersją BRC była wersja 5. Od 1 stycznia 2012 weszła w życie nowa wersja standardu BRC 6, która staje się normą obowiązującą dla wszystkich audytów i certyfikacji.

Nowe wymagania standardu BRC zawarte w wersji 6 dotyczą m.in.: zmienionych zasad dotyczące audytowania, nowego sposobu oceniania podczas audytu i wymagań dotyczących zasad dokumentowania wdrożonego systemu bezpieczeństwa żywności.

Aby posiadać sprawnie funkcjonujący system BRC niezbędne jest przeszkolenie pracowników i kadry kierowniczej, w tym Pełnomocnika i Audytora, z zakresu wymagań nowej wersji 6 BRC.

BRC/IOP to system przeznaczony dla firm zajmujących się produkcja opakowań mających kontakt z żywnością.

Wdrożenie BRC/IOP gwarantuje bezpieczeństwo wytwarzanych opakowań oraz spełnienie wszelkich wymagań prawnych i higienicznych.

Obecnie obowiązuje BRC/IOP wersja 6 i zgodnie z jej wymaganiami przeprowadzane są wszystkie certyfikacje i audyty. W styczniu 2015 roku opublikowana została wersja 7 Standardu, która będzie obowiązywała od 1 lipca 2015 roku. Wszystkie certyfikaty wydane przed 1 lipca 2015 i są zgodne z Wydaniem 6 zachowują swoją ważność przez okres podany w certyfikacie.

Bibliografia[edytuj]