Przejdź do zawartości

Higiena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rzymska statua bogini uosabiającej zdrowieHigiei, córki boga sztuki lekarskiej Asklepiosa; od jej imienia pochodzi nazwa dziedziny medycyny o wpływie środowiska na zdrowie ludzkie – higiena.

Higiena (gr. hygeinos – leczniczy) – dział medycyny badający wpływ środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Celem tych badań jest zapewnienie poszczególnym osobom oraz społeczeństwu jak najlepszych warunków rozwoju fizycznego i psychicznego. Praktycznymi wynikami higieny są wskazania dotyczące usuwania z życia ludzkiego wpływów ujemnych, w różny sposób zagrażających zdrowiu i wprowadzania czynników dodatnich.

Higiena dzieli się na wiele dziedzin, zajmujących się poszczególnymi środowiskami życia i działalności ludzkiej: higiena osobista, szkolna, cyfrowa, hodowli zwierząt, komunalna, społeczna, pracy, jazdy oraz żywności i żywienia.

Pojęcie higieny jest odnoszone również do języka: socjolingwistka Deborah Cameron wprowadziła termin „higiena werbalna” jako określenie wszelkiej działalności na rzecz doskonalenia lub regulacji praktyki językowej[1][2].

Higiena należy do norm witalnych, ogólnie jest dążeniem ludzi do utrzymania swojego zdrowia w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas oraz dążeniem do maksymalnego przedłużenia życia[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Magdalena Steciąg, Higiena werbalna na portalu Feminoteka.pl, „Postscriptum Polonistyczne”, 2 (14), 2014, 59—60, ISSN 1898-1593.
  2. Dace Strelēvica-Ošiņa, preskriptīvisms, [w:] Nacionālā enciklopēdija, 2018 (łot.).
  3. Katalog główny BS - Full View of Record [online], bs.sejm.gov.pl [dostęp 2019-10-22].