Backpacking

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Backpacking "miejski" - dwie Dunki przed Operą Wiedeńską

Backpacking (ang. backpack – plecak; "podróżowanie z plecakiem") – forma indywidualnej turystyki, polegająca na odbywaniu podróży z niewielkim bagażem, który pozwala na długie i dalekie podróże. Uprawiają go zazwyczaj osoby młode, często z powodu ograniczonego budżetu. Taki model turystyki czynnej charakteryzuje się organizowaniem podróży na własną rękę, korzystania z transportu publicznego, tanich noclegów (np. w schronisku, namiocie), długi czas podróży; na celu ma poznawanie mieszkańców i zwiedzanie.

Rodzaje backpackingu[edytuj]

Backpacking w Izraelu

Oprócz typowego backpacking wyróżnia się dwie formy, dla bogatszych podróżników.

  • Flashpacking (ang. flash − błysk) − forma ta łączy się z droższymi atrakcjami;[1]
  • Poshpacking (ang. posh − elegancki) − ekskluzywna forma backpackingu, reprezentowana przez wyższe sfery społeczeństwa.[2]

Popularne cele podróży[edytuj]

Niektóre rejony świata są ciągle popularne wśród "plecakowiczów", przede wszystkim egzotyczne i tanie. Zaliczyć można do nich Indie, Maroko, Gruzję, Azję Południowo-Wschodnią, zwłaszcza Tajlandię, Amerykę Południową oraz Australię.

Backpacking w mediach[edytuj]

Pierwszym i jak dotąd jedynym programem w ogólnopolskich mediach, poświęconym backpackingowi jest "Dziko i Tanio" w Polskim Radiu Bis. Jest to swoisty poradnik, pokazujący, jak zorganizować tanią podróż w egzotyczne miejsce. W ciągu dwóch edycji autor (Tomasz Michniewicz) spędził trzy tygodnie w Etiopii za 2700 zł i dwa tygodnie na Małych Antylach (Karaiby) za 3200 zł.[3] Powstał również australijski program "Backpackers" który światową premierę miał w roku 2006. W Polsce był nadawany na kanale Extreme Sports Channel.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Flashpacking vs backpacking (ang.). Lonely PLanet. [dostęp 2015-02-06].
  2. Ben Groundwater: Are you a backpacker, or a poshpacker? (ang.). blogs.smh.com.au. [dostęp 2007-01-16].
  3. Tomasz Michnikiewicz: O mnie. http://www.tomekmichniewicz.pl/.+[dostęp 06-02-2015].