Tomasz Michniewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz Michniewicz na Przystanku Woodstock w 2017

Tomasz Michniewicz (ur. 31 maja 1982) – polski dziennikarz, fotograf, podróżnik i reportażysta.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Jego reportaż z więzienia o zaostrzonym rygorze (San Quentin w Kalifornii) został nominowany w konkursie radiowym na Festiwalu Mediów – Człowiek w Zagrożeniu w 2009 r. Otrzymał za niego również nagrodę główną w kategorii radio na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel w 2011 r. Na tym samym festiwalu Michniewicz odebrał jeszcze dwie inne nagrody, stając się tym samym pierwszym polskim dziennikarzem, który podczas jednej edycji tego konkursu zdobył trzy statuetki w trzech różnych dziedzinach (radio/wyprawa/książka)[1].

Michniewicz był też nominowany do nagród National Geographic Travelery 2011 w kategorii Inicjatywa Społeczna Roku za prowadzoną akcję ratowania czarnych nosorożców afrykańskich[2] oraz do podróżniczej nagrody Kolosów 2013 za wyprawę dokumentującą życie Pigmejów Baka w dżungli na pograniczu kongijsko-kameruńskim. Jest również laureatem nagrody fundacji Afryka Inaczej aFrykas 2014 za projekt "Swoją drogą".

Od 2015 roku prowadzi galę finałową rozdania nagród podróżniczych Kolosy[3].

Praca w mediach[edytuj | edytuj kod]

W 2003 zaprojektował luksusowy miesięcznik kulturalny "Vaganzza", po czym znalazł inwestora. Objął stanowisko dyrektora wydawniczego i redaktora naczelnego "Vaganzzy". Magazyn ukazywał się jako miesięcznik w nakładzie 20 tys. egzemplarzy w restauracjach i klubach w Warszawie. Był pierwszym w Polsce bezpłatnym magazynem luksusowym dostępnym w otwartej dystrybucji[4].

Michniewicz był dziennikarzem m.in. w Trójki, Polskiego Radia Bis i tygodnika "Polityka". Publikował również reportaże i fotoreportaże m.in. w "Rzeczpospolitej", "Przekroju", "Focusie", "Playboyu", "National Geographic Traveler", "Życiu Warszawy", "Podróżach", "Ślizgu" i "Urodzie życia".

W Polskim Radiu Bis prowadził autorskie programy kulturalne ("Dobry Wieczór", magazyn filmowy "Klaps"), muzyczne ("Scena"), informacyjno-publicystyczne ("Popołudnik") i poranne programy rozrywkowe "Treleranek"), oraz audycję "Scena", w której młode zespoły muzyczne mogły się wypromować podczas godzinnej prezentacji na antenie ogólnopolskiego radia. W tym programie zaczynał m.in. Kanał Audytywny, B.E.T.H. czy Żywiołak. Jest autorem pierwszego w Polsce programu o backpackingu (budżetowym, indywidualnym podróżowaniu) "Dziko i Tanio".

Od lipca 2007 do kwietnia 2010 był dziennikarzem Programu Trzeciego Polskiego Radia. Był producentem (szefem projektu) większości edycji akcji "Trójka Przekracza Granice" oraz reporterem w dwóch z nich (styczeń 2008 – podróżował po Tajlandii, Kambodży, Nepalu i Hongkongu, oraz w listopadzie 2008 – po USA). Był też m.in. odpowiedzialny za produkcję obsługi mistrzostw Europy w piłce nożnej (Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii) dla Programu III i Czwórki (dawne Radio Bis). Produkował też kolejne akcje międzynarodowe oraz obsługiwał je w roli reportera – m.in. "Dzień Expo 2012" (nadawał z Yeosu w Korei Południowej, a później prowadził całodzienną relację z Paryża), Igrzyska Olimpijskie w Pekinie czy wybory prezydenckie McCain vs Obama w USA.

Od czerwca 2013 do maja 2016 prowadził audycję podróżniczą "Reszta świata" w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

W 2016 dołączył do Radia ZET, gdzie od 30 maja prowadzi cykl "W drogę!"[5], a od jesieni 2017 program "Mapa świata".

W 2014 roku telewizja TTV wyemitowała 10 odcinków jego programu "Michniewicz. Inny świat"[6]. W każdym odcinku Michniewicz zabierał w podróż jedną osobę w miejsce, które zmuszało bohatera do konfrontacji z jego lub jej słabościami, lękami lub stereotypowymi wyobrażeniami odmiennych kultur. Odcinki powstawały w Malezji, Indonezji, Ugandzie, Zimbabwe, Tajlandii, Tanzanii, Maroku i na Malediwach. 

Jego książka „Samsara” w wersji elektronicznej została uznana za pierwszą polską książkę multimedialną[7].

Dorobek pisarski[edytuj | edytuj kod]

  • Tomasz Michniewicz, Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata, Wydawnictwo Otwarte, 2018
  • Tomasz Michniewicz, Świat równoległy, Wydawnictwo Otwarte, 2015
  • Tomasz Michniewicz, Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie, Wydawnictwo Otwarte, 2014 ​ISBN 978-83-7515-288-3
  • Tomasz Michniewicz, Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów, Wydawnictwo Otwarte, 2011
  • Tomasz Michniewicz, Samsara. Na drogach, których nie ma, Wydawnictwo Otwarte, 2010

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]