Badfinger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Badfinger
ilustracja
Badfinger w roku 2016
Rok założenia

1969

Pochodzenie

Walia

Gatunek

Power pop, pop-rock

Aktywność

1969-1983

Wydawnictwo

Apple, Manticore

Byli członkowie
Pete Ham, John Evans, Mike Gibbins, Ron Griffiths, Bob Jackson
Strona internetowa

Badfingerwalijski zespół rockowy.

W pierwotnym składzie występowali: Pete Ham, Mike Gibbins, Tom Evans i Ron Griffiths. Zespół powstał na bazie The Iveys, które zostało utworzone w 1961 roku przez Hama, Ron Griffiths i Davida „Dai” Jenkinsa w Swansea, w Walii. Grupa podpisała kontrakt z prowadzoną przez Beatlesów firmą płytową Apple w 1968 roku. W 1969 roku, Griffiths opuścił grupę i został zastąpiony przez Joey Mollanda, a zespół zmienił nazwę na Badfinger. W 1970 roku, zespół przejął amerykański biznesmen Stan Polley jako manager. W ciągu najbliższych pięciu lat zespół nagrał kilka albumów dla Apple i intensywnie koncertował, wpadł w tarapaty w wyniku bankructwa Apple Records.

Badfinger wylansował cztery światowe przeboje w latach 1970-72: Come and Get It (napisany i wyprodukowany przez Paula McCartneya), No Matter What, Day After Day (wyprodukowany przez George’a Harrisona) i Baby Blue. W roku 2013, Baby Blue powrócił na Hot Rock Songs Billboard 100 na miejscu 14, po umieszczeniu na ścieżce dźwiękowej serialu telewizyjnego Breaking Bad. Inny utwór grupy, Without You, wykonywali również Harry Nilsson i Mariah Carey.

Zespół podpisał kontrakt z Warner Bros., ale przez machinacje finansowe Polleya wytwórnia wycofała z rynku album Wish You Were Here (siedem tygodni po premierze). Trzy dni przed dwudziestymi ósmymi urodzinami, w dniu 24 kwietnia 1975 rok Ham popełnił samobójstwo, wieszając się.

Przez kolejne trzy lata pozostali członkowie starali się z trudem odbudować swoje życie osobiste i zawodowe w trakcie procesów sądowych[styl do poprawy]. Albumy Airwaves (1979) i Say No More (1981) poniosły klęskę. W dniu 19 listopada 1983 roku Evans popełnił samobójstwo przez powieszenie.

Najważniejszy skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Without You: The Tragic Story of Badfinger, Dan Matovina. Frances Glover Books. 2000. 480 stron. ISBN 978-0-9657122-2-4