Baja (puchar)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baja – rodzaj rajdu terenowego, który przeprowadzany jest w ciągu jednego (maksimum 800 km do przejechania) albo dwóch dni (łącznie max. 1200 km do przejechania, z odpoczynkiem pomiędzy etapami trwającym od 8 do 20 godzin).

W 2005 roku Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) stworzyła osobną klasyfikację wyłącznie dla rajdów baja – Międzynarodowy Puchar Rajdów Terenowych Baja FIA (ang. FIA International Cup for Cross-Country Bajas). Wymagana minimalna długość odcinków specjalnych dla tego pucharu wynosi 400 km. Od 1 stycznia 2011 Międzynarodowy Puchar Rajdów Terenowych Baja FIA oraz Puchar Świata FIA w rajdach terenowych zostały połączone w jedno trofeum pn. "Puchar Świata FIA w rajdach terenowych" (ang. FIA World Cup for Cross-Country Rallies)[1].

Baja w Polsce[edytuj | edytuj kod]

2009[edytuj | edytuj kod]

Baja Poland. Szczecin '09 odbyła się w dniach 25-27 września 2009. Impreza organizowana przez Automobilklub Gorzowski była pierwszą w Polsce rundą kandydacką do Międzynarodowego Pucharu Rajdów Terenowych Baja FIA. Rajd ten był jednocześnie rundą Mistrzostw Europy Centralnej w Rajdach Cross-Country (FIA Central European Zone Trophies – CEZ-FIA) oraz V RMP Samochodów Terenowych. Program rajdu obejmował prolog (w Szczecinie) oraz 14 OS-ów o łącznej długości ok. 400 km wytyczonych na terenie gmin Police i Dobra w powiecie polickim (w okolicy Wołczkowa, Grzepnicy, Buku, Dobrej i Wąwelnicy). Na liście startowej znaleźli się m.in. uczestnicy Rajdu Dakar 2009Krzysztof Hołowczyc (ostatecznie nie wystartował z powodu defektu pojazdu) i Miroslav Zapletal oraz np. Klaudia Podkalicka. Klasyfikację generalną zwyciężył węgierski kierowca Balazs Szalay na Oplu Antara (kl. T1).

2010[edytuj | edytuj kod]

II Rajd Baja Poland 2010 odbył się w dniach 3 do 5 września 2010 na terenie Szczecina i gminy Dobra. Podobnie, jak w roku poprzednim był jednocześnie rundą FIA Central European Zone Trophies – CEZ-FIA i ponadto rundą Mistrzostw Litwy Cross Country oraz Międzynarodowych Mistrzostw Czech Cross Country. Zawody składały się z prologu i rozgrywanych w dwóch kolejnych dniach ponad 200-kilometrowych sześciu odcinków specjalnych[2]. Całość zaplecza rajdu i imprez towarzyszących skupiała się w "miasteczku rajdowym"[3]. Klasyfikację generalną zwyciężył Krzysztof Hołowczyc z pilotem Jean-Marc Fortinem na Nissanie Navara[4].

2011[edytuj | edytuj kod]

III Rajd Baja Poland 2011 odbył się w dniach 9-11 września 2011 i był po raz drugi rundą kandydacką do Pucharu Świata w rajdach terenowych. Zawody były także rundą Pucharu Europy Centralnej w Rajdach Terenowych FIA, Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, Rajdowego Pucharu Polski Cross Country, Międzynarodowych Mistrzostw Czech w Rajdach Terenowych i Pucharu Słowacji w Rajdach Terenowych. Impreza odbyła się na terenie gminy Dobra oraz, po raz pierwszy, na Poligon Drawsko. Kategorię T1 (samochody terenowe zmodyfikowane/prototypowe) zwyciężyła załoga Orlen Teamu – Krzysztof Hołowczyc z Jean-Marc Fortinem na BMW X3 CC. Trzecia polska baja miała całkowitą długość 713,4 km. Złożyło się na nią osiem odcinków specjalnych o łącznej długości 408 km[5].

2012[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzcy Baja Poland 2012 – Krzysztof Hołowczyc z pilotem Filipe Palmeiro w Mini All4 Racing na trasie OS5

IV Rajd Baja Poland 2012 był jedną z ośmiu eliminacji Pucharu Świata w Rajdach Terenowych FIA i odbył się w dniach 6-9 września 2012. Ponadto stanowił etap walki o Puchar Strefy Centralnej FIA-CEZ, Rajdowe Mistrzostwo Polski Samochodów Terenowych, Mistrzostwo Czech w Cross-Country, Puchar Słowacji w Cross-Country i Rajdowy Puchar Polski Cross-Country.

Rajd o całkowitej długości 781 km (w tym 5 OS-ów o łącznej długości 504,1 km) rozegrany został na terenie Szczecina, gmin Dobra i Drawsko Pomorskie oraz Poligonu Drawsko. W imprezie udział wzięli m.in. Krzysztof Hołowczyc (kat. T1, Mini All4 Racing), Adam Małysz z pilotem Rafałem Martonem (kat. T1, Mitsubishi L200), aktualny lider klasyfikacji 2012 World Cup for Cross-Country Rallies[6] i zwycięzca pucharu świata z 2004 – dubajski szejk Khalifa Sultan Al-Mutaiwei z pilotem Andreasem Schulzem dwukrotnym zdobywcą pucharu świata w 2010 i 2011 (kat. T1, Mini All4 Racing), ówczesny wicelider pucharu świata edycji 2012 i pięciokrotny triumfator pucharu świata w l. 1998-2002 – Jean-Louis Schlesser (kat. T1, Schlesser Original) oraz inny kierowca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zdobywca trzeciego miejsca w pucharze świata w 2009 Yahya Al-Helei (kat. T2, Nissan Navara). Lista startowa zawierała także nazwisko artysty Michała Wiśniewskiego w roli pilota kierowcy rajdowego Grzegorza Barana na Mitsubishi Pajero w kategorii T2 (samochody terenowe seryjne)[5].

2013[edytuj | edytuj kod]

5. Rajd Baja Poland 2013 będzie jedną z ośmiu eliminacji tego trofeum[7] i zostanie rozegrany w dniach 29 sierpnia-1 września 2013 roku[5][8][9].

2018[edytuj | edytuj kod]

Rajd Baja Poland 2018 odbył się w dniach 30 sierpnia-2 września 2018 roku[10].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]