Bam Margera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bam Margera
Ilustracja
Imię i nazwisko Brandon Cole Margera
Data i miejsce urodzenia 28 września 1979
West Chester
Zawód aktor, reżyser, skateboarder
Strona internetowa

Bam Margera, właśc. Brandon Cole Margera (ur. 28 września 1979 w West Chester) – profesjonalny skater, twórca serii filmów kaskaderskich CKY, osobowość radiowa, gwiazda programów Viva la Bam oraz Jackass, emitowanych przez MTV.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Margera urodził się w West Chester, Pensylwania. Jego rodzice to Phil i April Margera. Jest również młodszym bratem Jessa Margery i bratankiem Vincenta "Don Vito" Margery. Kiedy miał trzy lata, jego dziadek dał mu przezwisko "Bam", ponieważ miał zwyczaj biegania i uderzania w ściany[1]. Uczęszczał do West Chester East High School, które porzucił kiedy jego przyjaciel, Chris Raab został wydalony za rozsmarowanie kału na szafce. Pod naciskiem rodziców otrzymał potem dyplom GED.

Kariera telewizyjna[edytuj | edytuj kod]

Margera zaczął filmować siebie i swoich przyjaciół, podczas wykonywania trików skateboardowych i wyczynów kaskaderskich, co przerodziło się w serię filmów CKY[2]. Wydał niezależnie CKY, CKY2K, CKY3 i CKY4. CKY oznacza "Camp Kill Yourself" (Obóz Samobójców) i jest odniesieniem do filmu Sleepaway Camp. W filmach tych wystąpili liczni przyjaciele Bama, m.in. Ryan Dunn, Brandon DiCamillo, Rake Yohn, Chris Raab, Brandon Novak i inni. Razem utworzyli ekipę znaną jaką CKY Crew. CKY to także rockowy zespół muzyczny, którego członkiem jest brat Bama – Jess (zobacz grupa muzyczna CKY). Historia oraz relacje między zespołem a filmami są silnie powiązane.

Po sukcesie CKY, były redaktor magazynu Big Brother Jeff Tremaine, zauważył filmy Margery i wciągnął go do zespołu, który przerodził się w program Jackass kanału MTV. Bam oraz Ryan Dunn otrzymali role pierwszoplanowe, natomiast reszta grupy CKY, grała w różnym stopniu role drugoplanowe. Margera pojawił się także w filmach Jackass – świry w akcji oraz Jackass Number Two. Niektóre scenki w pierwszym pełnometrażowym Jackassie były kręcone w okolicach West Chester, natomiast podobne scenki w drugiej części zostały usunięte po aresztowaniu wujka Bama Vincenta.

Po Jackassie, Margera otrzymał od MTV swój własny program zatytułowany Viva la Bam, który miał pięć sezonów pomiędzy 2003 a 2005 rokiem. Pokazywał on Margerę i jego grupę podczas wykonywania różnych wyczynów oraz misji. Program kręcony był głównie w West Chester, ale również w Nowym Orleanie, Los Angeles, Brazylii, Finlandii, Meksyku, Amsterdamie i Transylwanii. Jako dodatek do regularnych odcinków, pojawiły się dodatkowe epizody takie jak "Viva La Spring Break" i "zaginiony" odcinek dołączony do płyty Viva La Bands.

W 2008 roku powstała kontynuacja program pt. Bam's Unholy Union, gdzie pokazuje Bama już zaręczonego i przygotowującego się wraz ze swoją narzeczoną Melissą Rothstein do ślubu, który również był pokazany w programie[3]. Również w 2008 roku, Margera miał "znaczącą, nie seksualną rolę" w pornograficznym filmie The Fantasstic Whores 4 Giny Lynn, razem z Brandonem Novakiem[4].

W 2009 roku Margera pojawia się w Nitro Circus[5]. Tematem jego następnego programu będzie jego powrót do szkoły[6]. Pojawi się również razem z Dunnem w ósmym odcinku programu "Viva la bam-like" na Spike TV[7].

W 2005 roku pojawił się także w programie Punk'd autorstwa Ashtona Kutchera.

Niezależne filmy[edytuj | edytuj kod]

Margera napisał, wyprodukował i wystąpił w trzech niezależnych filmach. Wyreżyserował i napisał scenariusz (wspólnie z Brandonem DiCamillo oraz Chrisem Aspite) do niskobudżetowego, pełnometrażowego filmu Haggard, w którym również wystąpił. Jest to film oparty na prawdziwych wydarzeniach w życiu swojego przyjaciela Ryana Dunna. Dunn zagrał samego siebie jako głównego bohatera, podczas gdy Margera zagrał "Valo" – postać opartą na nim samym oraz elementami o wokalistę zespołu HIM i jednocześnie jego przyjaciela Ville Valo[8].

Margera również wyreżyserował Minghags, wcześniej zatytułowany Kiss a Good Man's Ass. Film jest luźną kontynuacją Haggard. Filmowanie rozpoczęło się 5 kwietnia 2007 roku. Film został wydany od razu na DVD w grudniu 2008.

W tym samym miesiącu, Margera wydał również film o tematyce świątecznej zatytułowany Bam Margera Presents: Where the#$&% Is Santa?[9], gdzie Bam wraz z przyjaciółmi udaje się do Finlandii w okolice koła podbiegunowego w celu odnalezienia Świętego Mikołaja. W filmie wystąpili również: Ville Valo z HIM, Dudesons, Hanoi Rocks, Mark the Bagger i inni.

Kariera skatera[edytuj | edytuj kod]

Od 2003 roku Margera jest członkiem Team Element, demonstracyjnego zespołu Element Skateboards[10]. Jest również sponsorowany przez firmy takie jak: Adio Footwear, Destructo Trucks, Speed Metal Bearings, Electric Visual oraz Fairman's Skateshop. Chociaż nie bierze udziału w zawodach o wyższym poziomie umiejętności, jego duża liczba sponsorów zapewnia mu status "Pro". Margera przyznał, że Element Skateboards płaci mu 2 miliony dolarów rocznie za noszenie ubrań z ich logo. Jako profesjonalny skater, wiosną 2005 roku w Phoenix, skutecznie wykonał Pętlę (The Loop). Przed nim udało się tej sztuki dokonać 13 innym zawodnikom, ale żaden z nich nie był skaterem ulicznym.

Radio Bam i muzyka[edytuj | edytuj kod]

24 listopada 2004 Margera rozpoczął cotygodniowe show na kanale 28 (Faction) radia Sirius Satellite o nazwie Radio Bam. Występuje w nim wraz z kolegami z ekipy Jackass i CKY.

W 2005 r. Margera utworzył własną wytwórnię muzyczną Filthy Note Records. Wyreżyserował teledyski dla Clutch, Turbonegro, Viking Skull, Vains of Jenna, kilka dla CKY oraz cztery teledyski: "Buried Alive By Love", "The Sacrament", "And Love Said No" i "Solitary Man", dla fińskiego zespołu HIM.

Margera również gra na keyboardzie w zespole Gnarkill wraz z Brandonem DiCamillo, Jessem Margerą, Richim Vose i Mattem Cole.

Wystąpił gościnnie w teledysku zespołu Bloodhound Gang – "Foxtrot Uniform Charlie Kilo" oraz wraz z ekipą Jackassa w teledysku zespołu Wolfmother – "Joker And The Thief", a także wyprodukował teledysk The 69 Eyes – "Lost Boys", pojawiając się w paru scenach. Wystąpił w całym teledysku Billy'ego Idola – "Plastic Jesus" oraz The 69 Eyes – "Dead N' Gone".

Bam jest fanem fińskiego zespołu love-metalowego HIM i przyjaźni się z jego wokalistą, którym jest Ville Hermanni Valo. Na większości swoich deskorolek ma heartagramy – znak rozpoznawczy jego i His Infernal Majesty.

Inne projekty[edytuj | edytuj kod]

Bam Margera użyczył swój wizerunek na potrzeby skateboardowych gier komputerowych z serii Tony Hawk's. Przykładowo, jest główną postacią w "Underground", "Underground 2" oraz "Project 8". Jest też jedną z postaci w "Pro Skater 3", "Pro Skater 4", "American Wasteland" i "Proving Ground". Użyczył również głosu w grze Scarface: Człowiek z blizną. Miał krótki występ gościnny w filmie Grind, w którym grał obok takich aktorów jak Joey Kern, Vince Vieluf, Mike Vogel i Destroying America.

Pod koniec września 2008 r., Margera otworzył bar/teatr o nazwie "The Note" w jego rodzinnym mieście West Chester.

Pod koniec 2009 roku wydał książkę o swoich wspomnieniach zatytułowaną Serious as Dog Dirt.

Telewizja, film, publikacje[edytuj | edytuj kod]

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

DVD/Video[edytuj | edytuj kod]

Książka[edytuj | edytuj kod]

Bam Margera, Serious as Dog Dirt (MTV; 17 listopada 2009) ​ISBN 1-4391-4773-6

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://welcom2jackass.tripod.com/jackasses/id10.html] "Big Bro Interview" by Chris Nieratko 20.08.2006 (ang.)
  2. http://www.highbeam.com/doc/1G1-76643212.html?refid=gnews_209 "Bam Margera, 21, making the leap to fame" – Tribune News Service 19.07.2001 (ang.)
  3. http://www.hollywoodreporter.com/hr/content_display/television/news/e3if933bb111b42def7f4720f43feee10e1 "MTV makes room for Margera" – Hollywood Reporter 14.12.2006 (ang.)
  4. http://www.avn.com/movies/79267.html "The Fantasstic Whores 4" – AVN 01.09.2009 (ang.)
  5. http://web.archive.org/web/20090724092209/http://www.philly.com/philly/entertainment/51285677.html "Did Bam OD, or was he thirsty?" – The Philadelphia Inquirer 21.07.2009 (ang.)
  6. http://www.mirror.co.uk/celebs/latest/2009/06/17/bam-margera-announces-new-shows-115875-21448255/ "Bam Margera announces new shows" – Daily Mirror 16.06.2009 (ang.)
  7. http://web.archive.org/web/20091022170409/http://www.philly.com/dailynews/columnists/dan_gross/20091020_Dan_Gross__To_Daniels__a__Precious__film.html "To Daniels, a 'Precious' film" – Philadelphia Inquirer 20.10.2009 (ang.)
  8. http://www.hs.fi/english/article/HIM+the+metamorphoses+of+Ville+Valo/1101979292024 "HIM: the metamorphoses of Ville Valo" by Jussi Ahlroth – HELSINGIN SANOMAT 18.04.2005 (ang.)
  9. http://www.bammargeradvd.com Oficjalna strona Official Bam Margera Presents: Where the #$&% Is Santa? (ang.)
  10. http://www.elementskateboards.com/team/bam-margera/ Team Element: Bam Margera – Element Skateboards (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]