Bam Margera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bam Margera
Ilustracja
Imię i nazwisko Brandon Cole Margera
Data i miejsce urodzenia 28 września 1979
West Chester
Zawód aktor, reżyser, skateboarder
Strona internetowa

Bam Margera, właśc. Brandon Cole Margera (ur. 28 września 1979 w West Chester) – profesjonalny skater, twórca serii filmów kaskaderskich CKY, osobowość radiowa, gwiazda programów Viva la Bam oraz Jackass, emitowanych przez MTV.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Margera urodził się w West Chester, Pensylwania. Jego rodzice to Phil i April Margera. Jest również młodszym bratem Jessa Margery i bratankiem Vincenta „Don Vito” Margery. Kiedy miał trzy lata, jego dziadek dał mu przezwisko „Bam”, ponieważ miał zwyczaj biegania i uderzania w ściany[1]. Uczęszczał do West Chester East High School, które porzucił kiedy jego przyjaciel, Chris Raab został wydalony za rozsmarowanie kału na szafce. Pod naciskiem rodziców otrzymał potem dyplom GED.

Kariera telewizyjna[edytuj | edytuj kod]

Margera zaczął filmować siebie i swoich przyjaciół, podczas wykonywania trików skateboardowych i wyczynów kaskaderskich, co przerodziło się w serię filmów CKY[2]. Wydał niezależnie CKY, CKY2K, CKY3 i CKY4. CKY oznacza „Camp Kill Yourself” (Obóz Samobójców) i jest odniesieniem do filmu Uśpiony obóz. W filmach tych wystąpili liczni przyjaciele Bama, m.in. Ryan Dunn, Brandon DiCamillo, Rake Yohn, Chris Raab, Brandon Novak Razem utworzyli ekipę znaną jaką CKY Crew. CKY to także rockowy zespół muzyczny, którego członkiem jest brat Bama – Jess (zobacz grupa muzyczna CKY). Historia oraz relacje między zespołem a filmami są silnie powiązane.

Po sukcesie CKY, były redaktor magazynu Big Brother Jeff Tremaine, zauważył filmy Margery i wciągnął go do zespołu, który przerodził się w program Jackass kanału MTV. Bam oraz Ryan Dunn otrzymali role pierwszoplanowe, natomiast reszta grupy CKY, grała w różnym stopniu role drugoplanowe. Margera pojawił się także w filmach Jackass – świry w akcji oraz Jackass Number Two. Niektóre scenki w pierwszym pełnometrażowym Jackassie były kręcone w okolicach West Chester, natomiast podobne scenki w drugiej części zostały usunięte po aresztowaniu wujka Bama Vincenta.

Po Jackassie, Margera otrzymał od MTV swój własny program zatytułowany Viva la Bam, który miał pięć sezonów pomiędzy 2003 a 2005 rokiem. Pokazywał on Margerę i jego grupę podczas wykonywania różnych wyczynów oraz misji. Program kręcony był głównie w West Chester, ale również w Nowym Orleanie, Los Angeles, Brazylii, Finlandii, Meksyku, Amsterdamie i Transylwanii. Jako dodatek do regularnych odcinków, pojawiły się dodatkowe epizody takie jak „Viva La Spring Break” i „zaginiony” odcinek dołączony do płyty Viva La Bands.

W 2008 roku powstała kontynuacja program pt. Bam's Unholy Union, gdzie pokazuje Bama już zaręczonego i przygotowującego się wraz ze swoją narzeczoną Melissą Rothstein do ślubu, który również był pokazany w programie[3]. Również w 2008 roku, Margera miał „znaczącą, nie seksualną rolę” w pornograficznym filmie The Fantasstic Whores 4 Giny Lynn, razem z Brandonem Novakiem[4].

W 2009 roku Margera pojawia się w Nitro Circus[5]. Tematem jego następnego programu będzie jego powrót do szkoły[6]. Pojawi się również razem z Dunnem w ósmym odcinku programu „Viva la bam-like” na Spike TV[7].

W 2005 roku pojawił się także w programie Punk'd autorstwa Ashtona Kutchera.

Niezależne filmy[edytuj | edytuj kod]

Margera napisał, wyprodukował i wystąpił w trzech niezależnych filmach. Wyreżyserował i napisał scenariusz (wspólnie z Brandonem DiCamillo oraz Chrisem Aspite) do niskobudżetowego, pełnometrażowego filmu Haggard, w którym również wystąpił. Jest to film oparty na prawdziwych wydarzeniach w życiu swojego przyjaciela Ryana Dunna. Dunn zagrał samego siebie jako głównego bohatera, podczas gdy Margera zagrał „Valo” – postać opartą na nim samym oraz elementami o wokalistę zespołu HIM i jednocześnie jego przyjaciela Ville Valo[8].

Margera również wyreżyserował Minghags, wcześniej zatytułowany Kiss a Good Man’s Ass. Film jest luźną kontynuacją Haggard. Filmowanie rozpoczęło się 5 kwietnia 2007 roku. Film został wydany od razu na DVD w grudniu 2008.

W tym samym miesiącu, Margera wydał również film o tematyce świątecznej zatytułowany Bam Margera Presents: Where the#$&% Is Santa?[9], gdzie Bam wraz z przyjaciółmi udaje się do Finlandii w okolice koła podbiegunowego w celu odnalezienia Świętego Mikołaja. W filmie wystąpili również: Ville Valo z HIM, Dudesons, Hanoi Rocks, Mark the Bagger

Kariera skatera[edytuj | edytuj kod]

Od 2003 roku Margera jest członkiem Team Element, demonstracyjnego zespołu Element Skateboards[10]. Jest również sponsorowany przez firmy takie jak: Adio Footwear, Destructo Trucks, Speed Metal Bearings, Electric Visual oraz Fairman's Skateshop. Chociaż nie bierze udziału w zawodach o wyższym poziomie umiejętności, jego duża liczba sponsorów zapewnia mu status „Pro”. Margera przyznał, że Element Skateboards płaci mu 2 miliony dolarów rocznie za noszenie ubrań z ich logo. Jako profesjonalny skater, wiosną 2005 roku w Phoenix, skutecznie wykonał Pętlę (The Loop). Przed nim udało się tej sztuki dokonać 13 innym zawodnikom, ale żaden z nich nie był skaterem ulicznym.

Radio Bam i muzyka[edytuj | edytuj kod]

24 listopada 2004 Margera rozpoczął cotygodniowe show na kanale 28 (Faction) radia Sirius Satellite o nazwie Radio Bam. Występuje w nim wraz z kolegami z ekipy Jackass i CKY.

W 2005 r. Margera utworzył własną wytwórnię muzyczną Filthy Note Records. Wyreżyserował teledyski dla Clutch, Turbonegro, Viking Skull, Vains of Jenna, kilka dla CKY oraz cztery teledyski: „Buried Alive By Love”, „The Sacrament”, „And Love Said No” i „Solitary Man”, dla fińskiego zespołu HIM.

Margera również gra na keyboardzie w zespole Gnarkill wraz z Brandonem DiCamillo, Jessem Margerą, Richim Vose i Mattem Cole.

Wystąpił gościnnie w teledysku zespołu Bloodhound Gang – „Foxtrot Uniform Charlie Kilo” oraz wraz z ekipą Jackassa w teledysku zespołu Wolfmother – „Joker And The Thief”, a także wyprodukował teledysk The 69 Eyes – „Lost Boys”, pojawiając się w paru scenach. Wystąpił w całym teledysku Billy’ego Idola – „Plastic Jesus” oraz The 69 Eyes – „Dead N' Gone”.

Bam jest fanem fińskiego zespołu love-metalowego HIM i przyjaźni się z jego wokalistą, którym jest Ville Hermanni Valo. Na większości swoich deskorolek ma heartagramy – znak rozpoznawczy jego i His Infernal Majesty.

Inne projekty[edytuj | edytuj kod]

Bam Margera użyczył swój wizerunek na potrzeby skateboardowych gier komputerowych z serii Tony Hawk’s. Przykładowo, jest główną postacią w „Underground”, „Underground 2” oraz „Project 8”. Jest też jedną z postaci w „Pro Skater 3”, „Pro Skater 4”, „American Wasteland” i „Proving Ground”. Użyczył również głosu w grze Scarface: Człowiek z blizną. Miał krótki występ gościnny w filmie Grind, w którym grał obok takich aktorów jak Joey Kern, Vince Vieluf, Mike Vogel i Destroying America.

Pod koniec września 2008 r., Margera otworzył bar/teatr o nazwie „The Note” w jego rodzinnym mieście West Chester.

Pod koniec 2009 roku wydał książkę o swoich wspomnieniach zatytułowaną Serious as Dog Dirt.

Telewizja, film, publikacje[edytuj | edytuj kod]

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

DVD/Video[edytuj | edytuj kod]

Książka[edytuj | edytuj kod]

Bam Margera, Serious as Dog Dirt (MTV; 17 listopada 2009) ​ISBN 1-4391-4773-6

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://welcom2jackass.tripod.com/jackasses/id10.html] „Big Bro Interview” by Chris Nieratko 20.08.2006 (ang.)
  2. http://www.highbeam.com/doc/1G1-76643212.html?refid=gnews_209 „Bam Margera, 21, making the leap to fame” – Tribune News Service 19.07.2001 (ang.)
  3. http://www.hollywoodreporter.com/hr/content_display/television/news/e3if933bb111b42def7f4720f43feee10e1 „MTV makes room for Margera” – Hollywood Reporter 14.12.2006 (ang.)
  4. http://www.avn.com/movies/79267.html „The Fantasstic Whores 4” – AVN 01.09.2009 (ang.)
  5. http://web.archive.org/web/20090724092209/http://www.philly.com/philly/entertainment/51285677.html „Did Bam OD, or was he thirsty?” – The Philadelphia Inquirer 21.07.2009 (ang.)
  6. http://www.mirror.co.uk/celebs/latest/2009/06/17/bam-margera-announces-new-shows-115875-21448255/ „Bam Margera announces new shows” – Daily Mirror 16.06.2009 (ang.)
  7. http://web.archive.org/web/20091022170409/http://www.philly.com/dailynews/columnists/dan_gross/20091020_Dan_Gross__To_Daniels__a__Precious__film.html „To Daniels, a 'Precious' film” – Philadelphia Inquirer 20.10.2009 (ang.)
  8. http://www.hs.fi/english/article/HIM+the+metamorphoses+of+Ville+Valo/1101979292024 „HIM: the metamorphoses of Ville Valo” by Jussi Ahlroth – HELSINGIN SANOMAT 18.04.2005 (ang.)
  9. http://www.bammargeradvd.com Oficjalna strona Official Bam Margera Presents: Where the #$&% Is Santa? (ang.)
  10. http://www.elementskateboards.com/team/bam-margera/ Team Element: Bam Margera – Element Skateboards (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]