Vincent Margera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vincent „Don Vito” Margera
Imię i nazwisko Vincent Roy Margera
Data i miejsce urodzenia 3 lipca 1956
Glenn Mills, Pensylwania, Stany Zjednoczone
Data śmierci 15 listopada 2015
Zawód Aktor

Vincent Roy Margera, znany jako Don Vito (ur. 3 lipca 1956 w Glenn Mills, Pensylwania zm. 15 listopada 2015) – osobowość telewizyjna, znana z występów w programach Viva la Bam, Jackass oraz z filmu Haggard oraz serii CKY, gdzie wystąpił razem ze swoim bratankiem Bamem Margerą. 20 grudnia 2007 roku został skazany na 10 lat resocjalizacji za molestowanie nieletnich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Margera pojawił się w telewizji razem z rodziną, którą jest jego młodszy brat Phil, bratowa April oraz bratankowie: Jess i Bam. W przeciwieństwie do swojego brata Phila, który jest cichym, spokojnym i wesołym człowiekiem, Vito jest głośny i nieprzyjemny[1]. Jest kawalerem i mieszka w domu poprzednio będącym własnością jego brata w West Chester.

W 2003 roku pojawił się programie Viva la Bam, gdzie był znany jako „Don Vito”, ksywkę nadał mu Bam. Powodem tego jest bełkotliwy sposób mówienia Vincenta podobny do Vito Corleone, z Ojca Chrzestnego. Ksywka podkreśla też włoskie pochodzenie ich rodziny. Margera jest otyły, ciężko zrozumieć co mówi szczególnie gdy jest zdenerwowany co wymusza użycia napisów w niektórych scenach w Viva La Bam. Nawet wtedy ciężko zrozumieć o co mu chodzi. Ma lekkiego zeza w jednym oku.

W związku z jego aresztowaniem w 2006 roku, sceny z udziałem Don Vito zostały usunięte z filmu Jackass Number Two. Nie pojawił się również w nowym programie Bama, Bam's Unholy Union. Był obecny natomiast na jego weselu[2].

Na początku 2007 roku, Don Vito wystąpił w nowym teledysku Redmana „Put It Down”, gdzie grał policjanta razem z Donnell'em Rawlings'em[3]. Razem z Ryanem Dunnem wyruszył w trasę „The Dunn and Don Vito Rock Tour”, która została wydana na DVD 20 marca 2007 roku[4].

Zmarł 15 listopada 2015r. wskutek niewydolności nerek oraz wątroby.

Aresztowanie, proces i skazanie[edytuj | edytuj kod]

Aresztowanie[edytuj | edytuj kod]

18 września 2006, Vincent Margera został aresztowany w Colorado Mills Mall w Lakewood w stanie Colorado za rzekome molestowanie dwóch 12-letnich dziewczynek podczas rozdawania autografów. Został zwolniony za kaucją $50,000[5]. Zakazano mu również posiadania oraz używania alkoholu, substancji psychoaktywnych, broni oraz zakazano kontaktowania się z poszkodowanymi[6].

Podczas wstępnego przesłuchania w lutym 2007 Melissa Mayne, która go aresztowała zeznała, że Margera nazwał ją i jej koleżankę „szalonymi sukami” podczas aresztowania. Don Vito był reprezentowany przez Pamelę Mackey, która broniła też Kobe Bryanta[7]. Na posiedzeniu w marcu nie przyznał się do winy. Podczas procesu, który rozpoczął się 27 września 2007[8], Margera został również oskarżony o 12 wykroczeń związanych z warunkami kaucji i w razie skazania groziło mu do 18 miesięcy pozbawienia wolności[9].

Proces[edytuj | edytuj kod]

Proces rozpoczął się 22 października w Golden w stanie Kolorado. W dniu 24 października, w sądzie adwokat Margery twierdziła, że grał on „głupkowatą, szokującą i wulgarną” osobowość telewizyjną dla młodych nastolatków[10]. Według świadków, dziewczynka oskarżająca Margerę była „wstrząśnięta” jego zachowaniem[11]. Prokurator powiedział, że Margera był „poza kontrolą podczas tej imprezy publicznej. Był tak pijany, że obsikał swoje spodnie podczas przebywania z dziećmi”[12]. Drugiego dnia zeznań, nastoletni chłopak zeznał, że „siedział koło stołu, gdzie Margera rozdawał autografy i widział go łapiącego dziewczynki, które podeszły do stołu po zdjęcia”[13]. W piątek 27 października, podczas trzeciego dnia procesu, adwokaci Margery przedstawili go jako „łagodny niedojda” („benign bumbler”) i twierdzili, że jego ruch ramieniem podczas składania podpisów mógł być pomylony z obmacywaniem piersi[14]. Jego bratowa April Margera, zeznała w sądzie, że „nigdy nie widziała Margery obmacującego kogokolwiek, zarówno w programie jak i poza nim”[15]. Podczas przesłuchania świadka strony przeciwnej, prokurator zapytał April, czy widziała swojego szwagra obmacującego dziewczyny. Kiedy odpowiedziała „nie”, prokurator „pokazał jej trzy zdjęcia, na jednym wyraźnie widać Margerę próbującego pocałować kobiece piersi, na pozostałych dwóch wyraźnie próbującego obmacywać piersi”[15].

Obrona i prokurator przedstawili swoje końcowe oświadczenia 31 października, następnie ława przysięgłych zaczęła rozważać nad sprawą do późnego popołudnia[16]. Adwokaci broniący Margerę „przyznali, że był znieważający i oburzający, ale utrzymywali że po prostu grał swoją rolę Dona Vito”[17]. 31 października Margera został uznany za winnego dwóch napaści na tle seksualnym w stosunku do niepełnoletnich. Po odczytaniu werdyktu, Margera upadł na podłogę i krzyknął „Po prostu zabijcie mnie teraz!”, następnie wyprowadzono go z sali. 1 listopada 2007 roku został objęty obserwacją, w związku z możliwością popełnienia samobójstwa[18]. Był przetrzymywany w Jefferson County Detention Facility, aż do wydania wyroku 20 grudnia 2007 roku[19]. Groziło mu od dwóch lat pozbawienia wolności do dożywocia.

Wyrok[edytuj | edytuj kod]

20 grudnia 2007, Margera został skazany na 10 lat nadzoru sądowego, który odbędzie w Pensylwanii. Zakazano mu również odgrywania postaci „Don Vito” w jakiejkolwiek postaci (pojawianie się w telewizji, pisanie książek, podpisywanie autografów) w czasie odbywania kary. Został również zarejestrowany jako przestępca seksualny w Kolorado i Pensylwanii[20]. Polecono mu również zgłoszenie się na badania psychiatryczne i pracę nad swoimi problemami z alkoholem[21].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]