Bank Spółdzielczy w Grybowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bank Spółdzielczy w Grybowie
Ilustracja
Budynek Banku Spółdzielczego w Grybowie znajduje się przy rynku
Forma prawna

spółdzielnia

Data założenia

19 kwietnia 1877

Państwo

 Polska

Siedziba

Grybów

Nr KRS

0000020987

Prezes

Antoni Fyda

Rodzaj banku

bank uniwersalny

Strona internetowa

Bank Spółdzielczy w Grybowiebank spółdzielczy z siedzibą w Grybowie w Polsce. Bank zrzeszony jest w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bank został zarejestrowany w 1876 i rozpoczął działalność 19 kwietnia 1877 pod nazwą Towarzystwo Zaliczkowe w Grybowie. Założycielami i organizatorami Towarzystwa byli właściciel grybowskiej apteki mgr farmacji Karol Tulszycki (został on pierwszym prezesem Towarzystwa) i ówczesny burmistrz Grybowa dr Adam Jakubowski, lekarz kolejowy. Poza nimi do Towarzystwa przystąpiło 35 członków, głównie właścicieli ziemskich.

W latach 1905 – 1909 Towarzystwo wybudowało budynek przeznaczony pod swoją działalność.

Podczas II wojny światowej Towarzystwo nie zaprzestało działalności. W 1943 roku zmieniło nazwę na Bank Spółdzielczy im. dr Stefczyka w Grybowie.

W 1948 komuniści reformą bankową znacjonalizowali banki spółdzielcze, w tym i grybowski. Rok później włączono do niego Kasy Stefczyka działające w okolicznych miejscowościach. W latach 1950 – 1956 ograniczono działalność banku przekształconego w Gminną Kasę Spółdzielczą w Grybowie. W 1975 bank uzyskał obecną nazwę. Od tego roku przymusowo zrzeszony był w Banku Gospodarki Żywnościowej. Socjalistyczne ustawy ograniczały możliwość rozwoju i samodzielność banków spółdzielczych m.in. przez wysoką stopę podatku dochodowego, sztywne taryfikatory płac, stosowanie sztywnych stóp procentowych od kredytów i depozytów. Rozwój mógł nastąpić po odrzuceniu w Polsce gospodarki komunistycznej.

W 1992 Bank Spółdzielczy w Grybowie był wśród założycieli Banku Unii Gospodarczej, który został nowym bankiem zrzeszającym dla grybowskiego BS. W 1999 przeniósł się on do Małopolskiego Banku Regionalnego w Krakowie, który w 2002 wszedł w skład Banku Polskiej Spółdzielczości.

1 stycznia 2001 nastąpiło połączenie BS w Grybowie z bankami spółdzielczymi w Bobowej, Korzennej i Uściu Gorlickim. Spowodowane to było przez nowe wymogi Komisji Nadzoru Bankowego w zakresie wysokości zgromadzonych przez banki spółdzielcze kapitałów.

Obecnie BS w Grybowie zrzesza 6266 członków.

Władze[edytuj | edytuj kod]

W skład zarządu banku wchodzą:

  • prezes zarządu
  • 3 zastępców prezesa zarządu

Czynności nadzoru banku sprawuje 17-osobowa rada nadzorcza. Oddziały reprezentowane są w niej następująco:

  • Grybów 5 członków
  • Uście Gorlickie 4
  • Bobowa 4
  • Korzenna 4

Placówki[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]